Zawsze pływaj z głową! - apelują lubuscy ratownicy WOPR

Artykuł sponsorowany SWISS KRONO
Ratownicy WOPR doskonalą umiejętności nieustannie, by jak najszybciej wyciągnąć tonącego z wody
Najbezpieczniej jest, gdy zażywacie kąpieli na strzeżonych kąpieliskach, bo tam nad waszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. W Lubuskiem znajdziemy ich na 29 kąpieliskach i w różnych miejscach wyznaczonych do kąpieli.

545 osób w 2018 roku, 456 – w 2019, a w tym do 10 lipca już 152. Co roku w naszym kraju tonie 400-500 osób, choć wcale nie tak rzadko tragedii jest znacznie więcej. Na przykład w 1999 r. pod wodą zginęło 828 osób. Jak łatwo się domyślić, najwięcej dramatów zdarza się w miejscach niestrzeżonych lub wręcz zabronionych.

- Pływaj z głową – apelują lubuscy woprowcy. I niech to rozsądek decyduje o miejscu do kąpieli. Gdzie więc pływać? Tam, gdzie są ratownicy.

- Bezpiecznie możemy czuć się w każdym miejscu, w którym stacjonują ratownicy, czyli na kąpieliskach bądź w miejscach przeznaczonych do kąpieli. Oczywiście pod warunkiem, że przestrzegamy zasad, czyli regulaminu kąpieliska i że zachowujemy zdrowy rozsądek – mówi Lilianna Wilk, instruktor ratownictwa wodnego i kierownik biura Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Lubuskiego.

W Lubuskiem mamy 29 kąpielisk (patrz: ramka) i sporo miejsc do kąpieli, bo tworzą je także właściciele ośrodków, które mają dostęp do linii brzegowej. Sporo, nasze województwo ma bowiem wyjątkowo dużo jezior, ok. 600. Pod względem ilości wód śródlądowych zajmujemy trzecie miejsce w kraju. Wytłumaczmy jeszcze, że miejsce do kąpieli różni się od kąpieliska m.in. tym, że funkcjonuje nie dłużej niż 30 dni w roku.

Ratownicy się szkolą

Wypoczywajmy więc nad wodą w miejscach strzeżonych, bo w razie niebezpieczeństwa z pomocą przyjdzie nam ratownik. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Lubuskiego liczy 300 ratowników, którzy posiadają wszystkie potrzebne uprawnienia. Czyli ukończyli m.in. 163-godzinne szkolenie prowadzone przez instruktorów, mają za sobą 66-godzinne szkolenie KPP, czyli kwalifikowanej pierwszej pomocy i zdany z niej egzamin.

- Szkolenie KPP trzeba odnawiać co trzy lata i ponownie zdawać egzamin, bo zmieniają się przepisy, a ratownik musi udzielać pomocy zgodnie z obowiązującymi zasadami. Ratownik powinien mieć też choć jedno dodatkowe uprawnienie, które wzbogaci jego warsztat pracy, np. patent sternika motorowodnego lub płetwonurka albo być instruktorem pływania – dopowiada L. Wilk. I uzupełnia, że cały lubuski WOPR ma 13 oddziałów i ok. 700 członków.

Żebyśmy byli nad wodą bezpieczni, ratownicy muszą więc się szkolić i dużo ćwiczyć. Niedawno członkowie kilku oddziałów trenowali nad jeziorem Osiek w Dobiegniewie, gdzie WOPR ma stanicę. Kolejne trzy są: w Sławie nad Jeziorem Sławskim, w Kosarzynie nad jeziorem Borek i w Pszczewie nad jeziorem Chłop, gdzie bazę szykuje sobie WOPR Zielona Góra.

- Powstają po to, by było miejsce na szkolenia – mówi Marcin Sokalski, wiceprezes zarządu WOPR WL. - Dzięki temu, że SWISS KRONO przekazało nam materiały, mogliśmy zrobić wszystko tanim kosztem. Panele wykorzystaliśmy w Dobiegniewie, gdzie od podstaw postawiliśmy budynek. Dużo płyt koledzy wykorzystali teraz przy remoncie bazy w Pszczewie. Materiał z tej firmy dostaliśmy już kolejny raz. Tak wcześniej odnowiono całą stanicę nad jeziorem Borek, gdzie powstała fajna sala wykładowa.

Mają mocne łodzie

- Główne biuro lubuskiego WOPR jest w Zielonej Górze, modernizowaliśmy je kilka lat temu i też wsparło nas SWISS KRONO. I biuro wygląda elegancko. Ale udało się uzyskać drugie biuro, w Gorzowie, jest właśnie remontowane. Jak gdzieś zostanie nam materiał, przerzucamy do innej jednostki – podkreśla Lilianna Wilk. Logo SWISS KRONO jest na stronie internetowej WOPR-u, razem Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. - To sprawdzeni partnerzy - stwierdza kierownik biura.

Czasem wyszkolony ratownik nie zdziała nic bez dobrego sprzętu. O to woprowcy też walczą. Niedawno nowiutką łódź dostał oddział w Kostrzynie. To w ramach projektu, w którym za 800 tys. zł kupiono trzy łodzie z kompletnym wyposażeniem i samochód ford ranger, który będzie służył Gorzowowi i w gminie Dobiegniew.

- Prawie 400 tys. zł dostaliśmy z WFOŚiGW i NFOŚiGW, drugie tyle musieliśmy pozyskać. I udało się. Zielona Góra i Gorzów dały po 120 tys. zł, Kostrzyn 80 tys. zł, plus wkład własny – wylicza wiceprezes Sokalski. - To mocne łodzie, mają po 150 koni, można tę siłę wykorzystać na przykład do holowania. Widziałem, że kostrzyńska łódź już holowała jacht motorowodny, który miał awarię.

Rozsądek nade wszystko

Mamy więc, my, Lubuszanie, wyszkolonych przez WOPR ratowników, którzy dysponują dobrym sprzętem do ratowania. Czego jeszcze potrzeba nad wodą, by było bezpiecznie? Zdrowego rozsądku! Powtórzmy - wybierajcie tylko takie miejsca, w których czuwają ratownicy. Zawsze trzeba też pamiętać, że woda to żywioł i nawet ta pozornie najspokojniejsza może okazać się dla nas groźna.

Przyczyny utonięć są różne, ale ich znaczna liczba spowodowana jest m.in. przecenianiem swoich możliwości, niepotrzebną brawurą i lekkomyślnością. Przeczytajcie zasady mówiące o tym, kiedy nie należy wchodzić do wody, są obok. - Nie wchodźcie do wody po alkoholu. Nasze zmysły nie są tak sprawne i skoordynowane jak w stanie trzeźwości – apeluje M. Sokalski. – Zawsze stosujcie się do poleceń ratownika. Jeśli was upomina, to znaczy, że nie chce dopuścić do sytuacji niebezpiecznych.

Wiceprezes zwraca jeszcze uwagę na to, co dzieje się poza kąpieliskiem. Chodzi o modę na deski typu SUP, czyli deski do rekreacji ruchowej oraz uprawianie sportów motorowodnych. - Ludzie nie dbają o swoje bezpieczeństwo, pływają bez kamizelek asekuracyjnych, gdy spadną, deska odpływa, bo nie przyczepiają smyczy do kostki. Na dużym akwenie jak Osiek, gdzie powstaje fala z białymi grzywami niczym na Zalewie Szczecińskim, deska znika. Jeśli ktoś nie ma kondycji, nie dopłynie do brzegu. I robi się niebezpiecznie – stwierdza.

Druga moda – sporty motorowodne. Żeby tak pływać, trzeba mieć uprawnienia, np. patent sternika motorowodnego czy żeglarza jachtowego.

Wiceprezes: - Niestety, ludzie pływają bez uprawnień. To widać, bo nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Obserwuję pływających w gminie Dobiegniew, która zniosła zakazy użytkowania łodzi motorowodnych. I dobrze, jest tu bowiem gdzie pływać, a Pojezierze Dobiegniewskie w niczym nie odbiega od Mazur. No może nie jest tak wielkie i tak popularne, ale i tu cumują jachty długie na 10 m. Wszystko więc jest dla ludzi, pływanie motorówką też. Ale trzeba to robić z głową. Zawsze należy pływać z głową!

TO ZAPAMIĘTAJ

Zanim wejdziesz do wody, pamiętaj o tym, by:

* kąpać się na strzeżonych plażach

* nie wchodzić do wody po posiłku,

* nie wchodzić do wody po alkoholu i środkach odurzających,

* nie wypływać na materacu daleko od brzegu,

* po długim leżeniu na słońcu stopniowo się schładzać, by nie doznać szoku hipotermicznego

* swojemu dziecku założyć opaskę na rękę z numerem alarmowym i wpisać na niej swój numer telefonu

* mieć zawsze w komórce wpisany numer ratunkowy nad wodą 601 100 100Te miejsca omijaj

Nie należy się kąpać w miejscach:

* które są niestrzeżone przez ratowników,

* przy falochronach,

* w różnego rodzaju stawach hodowlanych lub przeciwpożarowych,

* przy zaporach wodnych i mostach,

* blisko kanałów ściekowych,

* wokół tras uczęszczanych przez łodzie, kajaki, a także w portach,

*w miejscach o bagnistym dnie i wysokich brzegach.

Kąpieliska w Lubuskiem 2020

POWIAT ŻARSKI

Kąpielisko: Zbiornik retencyjny Nowiniec, Lubsko

Godz. otwarcia: 10.00 – 20.00

Akwen: Zbiornik retencyjny Nowiniec

Długość linii brzegowej: 150 m

Dodatkowe informacje: teren ogrodzony, wyznaczona strefa w wodzie, strefa na plaży do rekreacji i sportu, jest pomost, molo, wydzielone miejsca na grill/ognisko, dostępne dla osób niepełnosprawnych, toaleta, przebieralnie, maszt z flagą WOPR, ratownik, miejsce na plaży dla dzieci, zakaz wprowadzania zwierząt domowych, do wglądu regulamin kąpieliska.

POWIAT GORZOWSKI

Kąpielisko na Jeziorze Kłodawskim, Kłodawa

Godz.otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: Jezioro Kłodawskie

Długość linii brzegowej: 41 m

Kąpielisko na jez. Nierzym - Różanki, gmina Kłodawa

Godz.otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Nierzym

Długość linii brzegowej: 125 m

POWIAT KROŚNIEŃSKI

Kąpielisko Łochowice na jez. Glibiel

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Glibiel

Długość linii brzegowej: 50 m

Kąpielisko Kompleks Wypoczynkowy w Dąbiu

Godz.otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: Jezioro Wielkie

Długość linii brzegowej: 12 m

POWIAT MIĘDZYRZECKI

Kąpielisko w Ośrodku Wypoczynkowym Głębokie

Godziny otwarcia: 10.00 – 17.00

Akwen: jez. Głębokie

Długość linii brzegowej: 130 m

Kąpielisko Lubikowo na Jez. Lubikowskim

Godziny otwarcia: 11.00 – 18.00

Akwen: Jezioro Lubikowskie

Długość linii brzegowej: 55 m

Kąpielisko OW Karina na jez. Szarcz, Pszczew

Godz. otwarcia: 09.00 – 18.00

Akwen: jez. Szarcz

Długość linii brzegowej: 33 m

Kąpielisko Gminne na jez. Szarcz, Pszczew

Godz. otwarcia: 10.00 - 18.00

Akwen: jez. Szarcz

Długość linii brzegowej: 100 m

POWIAT SŁUBICKI

Kąpielisko Reczynek, Ośno Lub.

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Reczynek

Długość linii brzegowej: 40 m

Kąpielisko Długie, Rzepin

Godz otwarcia: 09.00 – 17.00

Akwen: jez. Długie

Długość linii brzegowej: 180 m

POWIAT STRZELECKO-DREZDENECKI

Kąpielisko: Plaża Zagórze,

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Łubowo (Łubiewo)

Długość linii brzegowej: 20 m

Kąpielisko: Plaża Lubiewo

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Łubowo (Łubiewo)

Długość linii brzegowej: 20 m

Kąpielisko w miejscowości Długie na jez. Lipie

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Lipie

Długość linii brzegowej: 100 m

POWIAT SULĘCIŃSKI

Kąpielisko: Przystań Wodna ZSMP OSW Kaczy Dołek w Lubniewicach

Godz. otwarcia: 11.00 – 18.00

Akwen: jez. Krajnik

Długość linii brzegowej: 62 m

Kąpielisko: Przystań Wodna ZSMP OW Pod Basztą w Lubniewicach

Godz. otwarcia: 10.30 – 18.00

Akwen: jez. Lubiąż

Długość linii brzegowej: 85 m

POWIAT ŚWIEBODZIŃSKI

Kąpielisko Miejskie na Jeziorze Wilkowskim, Wilkowo

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: Jezioro Wilkowskie

Długość linii brzegowej: 150 m

Kąpielisko Plaża Gminna Niesulice 1

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Niesłysz

Długość linii brzegowej: 150 m

Kąpielisko Plaża Gminna Niesulice 2

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Niesłysz

Długość linii brzegowej: 60 m

Kąpielisko OW Kormoran, Niesulice

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Niesłysz

Długość linii brzegowej: 100m

Kąpielisko O.W.K Nowy Dworek

Akwen: jez. Paklicko

Długość linii brzegowej: 150 m

Kąpielisko: Plaża gminna w Nowym Dworku

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Paklicko

Długość linii brzegowej: 20 m

Kąpielisko Przystań Wodna ZSMP w Łagowie na Jeziorze Łagowskim

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: Jezioro Łagowskie

Długość linii brzegowej: 30m

POWIAT WSCHOWSKI

Kąpielisko: Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, Sława

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: Jezioro Sławskie

Kąpielisko w miejscowości Lgiń na jeziorze Lgińsko

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jezioro Lgińsko (Lgiń Duży)

Długość linii brzegowej: 208 m

Kąpielisko: SCKiW Sława II

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: Jezioro Sławskie

Długość linii brzegowej: 100 m

POWIAT ZIELONOGÓRSKI

Kąpielisko przy ul. Botanicznej 78 w Zielonej Górze

Godz. otwarcia: 10.00 – 20.00

Akwen: Niecka zalewowa napełniana wodami cieku wodnego Pustelnik

Długość linii brzegowej: 70m

Kąpielisko przy ul. Fabrycznej w Nowogrodzie Bobrzańskim

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: Wyrobisko pożwirowe w Nowogrodzie Bobrz.

Długość linii brzegowej: 58 m

Kąpielisko: Ośrodek Wypoczynkowy Liny

Godz. otwarcia: 10.00 – 18.00

Akwen: jez. Linie

Długość linii brzegowej: 50 m

Dodaj ogłoszenie