Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń będzie obchodził Rok Powstania Wielkopolskiego

Eugeniusz Kurzawa
Oprócz pomnika powstańców na pl. Wolności w Zbąszyniu, na obszarze gminy są inne mogiły i pomniki. Burmistrz deklaruje, że w Roku Pamięci Powstania Wielkopolskiego zostaną odnowione.
Oprócz pomnika powstańców na pl. Wolności w Zbąszyniu, na obszarze gminy są inne mogiły i pomniki. Burmistrz deklaruje, że w Roku Pamięci Powstania Wielkopolskiego zostaną odnowione. fot. Tomasz Gawałkiewicz
Miasto chce w połowie marca rozpocząć obchody Roku Powstania Wielkopolskiego.

KOMENTARZ

KOMENTARZ

Kto pamięta o powstaniu
Przedstawione pomysły, zamierzone realizacje zapewne mają sens. Jednak zastanawia mnie - zresztą od lat - taka sprawa. Dlaczego w mieście znanym z krwawych walk powstańczych dziś nie istnieje nawet skromne koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego? Czyżby nie było tutaj patriotów i rodzin dawnych bojowników? Czemu całą "patriotyczną robotę" załatwia tylko urząd miejski?

Sesje, wystawy, konkursy i występy będą się odbywały do stycznia 2009 r.

- Burmistrz Leśny napisał list do marszałka wielkopolskiego Marka Woźniaka z propozycją objęcia honorowym patronatem Roku Powstania Wielkopolskiego w gminie Zbąszyń i ta propozycja 12 lutego została przyjęta - wyjaśnia Witold Silski z biura promocji urzędu miasta.

Oficjalne obchody mają się rozpocząć 10 marca sesją rady miejskiej połączoną z wystawą fotografii na ten temat. Będą też wykłady historyków.

- Z powodu oczekiwania na odpowiedź, a zwłaszcza na przyjazd marszałka, wyznaczono marcowy termin sesji. Choć początkowo myśleliśmy o 16 lutego, dacie nawiązującej do 16 lutego 1919 r., czyli dnia zawarcia rozejmu w Trewirze - tłumaczy W. Silski. - Wiemy z historii, iż Niemcy nie przestrzegali rozejmu. Odbywały się potyczki, nawet w marcu. A 17 lutego pod Nową Wsią Zbąską doszło do bitwy. Dlatego 10 marca też nie jest złym terminem.

Samorządowcy znad Obry chcą wciągnąć do swoich poczynań te gminy z województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego, z których żołnierze walczyli i ginęli na froncie zbąszyńskim. - Postaramy się skrzyknąć te gminy na sesję 10 marca, ale może uda się z nimi utrzymać dłuższe kontakty - wskazuje Silski.

10 marca prelekcje wygłoszą historycy: Zenon Matuszewski i dr Zdzisław Kościański, trwają zabiegi o zaproszenie regionalisty ze Żnina.

- W maju, z okazji Nocy muzeów, w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła szykujemy wystawę na temat powstania - potwierdza Katarzyna Kutzmann-Solarek, szefowa centrum kultury.

- Natomiast w listopadzie będzie przeprowadzony konkurs na plakat dla uczniów gimnazjów z całej Wielkopolski - wylicza Z. Matuszewski, dyrektor gimnazjum miejskiego. W tym samym czasie szykuje się unikatowa wystawa fotografii wykonanej na szkle, ze zbiorów najbardziej znanego zbąszyńskiego fotografa Kazimierza Olejniczaka. Ekspozycję przygotuje syn, dziś poznański artysta plastyk Wojciech Olejniczak.

- Przygotowujemy ponadto Klemczakiadę, czyli rozważania o patriotyzmie i ukochaniu ojczyzny - przekazuje Z. Matuszewski. - Będzie to, prawdopodobnie w grudniu, spotkanie gimnazjalistów ze Zbąszynia i Opalenicy, skąd pochodził dowódca walk powstańczych o Zbąszyń, ppor. Klemczak.

Grudniowy koncert pieśni patriotycznych przygotują uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej.

- Obchody zamknie uroczysta sesja rady miejskiej 17 stycznia z udziałem marszałków województw lubuskiego i wielkopolskiego, i innych przedstawicieli samorządów miast związanych z powstaniem - sugeruje Silski.

- Będą publikacje na temat powstania, w miarę możliwości zostaną podjęte działania w celu odnowienia pomnika powstańców na cmentarzu w Zbąszyniu oraz umieszczenia tablic pamiątkowych w wioskach gminy, z których pochodzili powstańcy - zapewnia burmistrz Leszek Leśny.

- Wszystkie poczynania, oczywiście obok upamiętnienia wydarzeń sprzed 90 lat, mają się przyczynić się do promocji naszego miasta - puentuje Silski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska