Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń: druga w Europie szkoła muzyczna z klasą instrumentów ludowych świętuje półwiecze

Agata Ceglińska [email protected] 0 68 324 88 54
Od momentu powstania szkoły pół wieku temu co roku kończy ją kilkudziesięciu uczniów. Zanim jednak zostaną absolwentami wytrwale pracują, żeby uzyskać jak najlepsze brzmienie, tak jak ośmiolatek Maksymilian Chwałkowski ćwiczący na klarnecie pod opieką Roberta Antkowiaka.
Od momentu powstania szkoły pół wieku temu co roku kończy ją kilkudziesięciu uczniów. Zanim jednak zostaną absolwentami wytrwale pracują, żeby uzyskać jak najlepsze brzmienie, tak jak ośmiolatek Maksymilian Chwałkowski ćwiczący na klarnecie pod opieką Roberta Antkowiaka. fot. Mariusz Kapała
Podczas weekendu odbędą się uroczystości jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki. Placówki, która przez lata wypracowała sobie markę i stała się wizytówką miasta.

- Zaczęło się tak: 24 września 1950 roku z inicjatywy Antoniego Janiszewskiego powstało Wiejskie Ognisko Muzyczne - opowiada dyrektor placówki Andrzej Niedziałkowski. - 31 października 1959 roku zostało przemianowane na szkołę.

Już wtedy uczniowie odnosili spore sukcesy. Kapela koźlarska pod kierownictwem Tomasza Śliwy zajęła III miejsce na XII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Llangollen w Wielkiej Brytanii. Później przyszedł czas na gościnne występy zespołów m.in. z Holandii, Francji, Niemiec, Rosji, Litwy i Ukrainy. Dwa razy występował u nas chór Poznańskie Słowiki.

Folklor wizytówką szkoły

Wizytówką PSM jest klasa instrumentów ludowych. W 2006 r. ministerstwo kultury przyznało placówce nagrodę honorową im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Przed rokiem to samo wyróżnienie indywidualnie otrzymał mistrz Henryk Skotarczyk, nauczyciel gry w klasie instrumentów ludowych.

- Przez długi czas to była jedyna tego typu klasa w Polsce i druga w Europie, po Bułgarii - tłumaczy dyrektor. - Niedawno dowiedziałem się, że podobny profil proponuje szkoła z południa kraju. Tam pewnie uczą gry na tradycyjnych instrumentach Podhala. U nas uczniowie opanowują kozły, klarnet eS i sierszeńki.
Choć kluczowe wydarzenia odbędzie się dopiero w najbliższy weekend, imprezy związane z rocznicą zaczęły się przed kilkoma miesiącami. W ramach koncertów jubileuszowych zaprezentowali się m.in. Chór Męski "Arion" z centrum kultury "Zamek" z Poznania wraz z Kapelą Zamku Rydzyńskiego. W dwa miesiące później wspólnie zagrali absolwenci szkoły: akordeonista Wiesław Prządka, kierowniczka Szałamajów Agnieszka Rybicka na rogu i waltorni oraz grupa sygnalistów i na wiolonczeli studentka Antonina Suchorska.

To tylko dwa z całego cyklu koncertów, które zostaną uwiecznione sobotnim występem w sali widowiskowej centrum kultury.

Przed nami finał

- Zaczynamy już w piątek - mówi A. Niedziałkowski. - W planie jest złożenie kwiatów na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. O 15.00 otworzymy wystawę w domu kultury, a o 18.00 spotkamy się w kolegiacie. Dzień później, w sobotę o 15.30 odbędzie się koncert galowy podsumowujący jubileusz. Zagra na nim np. orkiestra dęta im. Antoniego Janiszewskiego wraz z solistami, kapela ludowa i zespół rozrywkowy.

Uczniom, kadrze i dyrekcji z okazji ich święta życzymy dalszych lat owocnej pracy.
Patronat nad tym jubileuszem objął marszałek województwa wielkopolskiego - Marek Woźniak.

Uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia PSM.

* 22 maja (piątek), godz. 15.00 otwarcie wystawy w centrum kultury poświęconej działalności szkoły, 18.00 msza w kolegiacie w intencji szkoły

* 23 maja (sobota), godz. 15.30 w centrum kultury koncert jubileuszowy.

(kurz)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska