Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń: Tak uczciliśmy powstańców

Agata Ceglińska 0 68 324 88 54 [email protected]
Zbiorowe zdjęcie wykonał Jarosław Klumpś z Akademii Szkół Pięknych w Poznaniu. W tle z mikrofonem pomysłodawca fotografii Wojciech Olejniczak.
Zbiorowe zdjęcie wykonał Jarosław Klumpś z Akademii Szkół Pięknych w Poznaniu. W tle z mikrofonem pomysłodawca fotografii Wojciech Olejniczak. fot. Bartłomiej Kudowicz
Dziś na Rynku byli obecni także bohaterowie sprzed lat. Na wielkich fotografiach. Były też przemówienia, salwy i wspólne zdjęcie.

[galeria_glowna]

Uczniowie zbąszyńskich szkół przez całą uroczystość podtrzymywali wizerunki powstańców. Portrety w skali 1:1 zrobiły na zebranych ogromne wrażenie.
Uczniowie zbąszyńskich szkół przez całą uroczystość podtrzymywali wizerunki powstańców. Portrety w skali 1:1 zrobiły na zebranych ogromne wrażenie. fot. Bartłomiej Kudowicz

Uczniowie zbąszyńskich szkół przez całą uroczystość podtrzymywali wizerunki powstańców. Portrety w skali 1:1 zrobiły na zebranych ogromne wrażenie.
(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

17 stycznia 1920 roku, prawie dwa lata po wyzwoleniu większości ziem przez powstańców wielkopolskich, w wyniku Traktatu Wersalskiego do Zbąszynia wkroczyły wojska polskie. Już kilka dni później miasto odwiedził sam dowódca Armii Wielkopolskiej gen. Józef Dowbor - Muśnicki.
- Na powitanie orkiestra zagrała wówczas Mazurka Dąbrowskiego, wznoszono okrzyki na cześć II Rzeczypospolitej - przypomniał zgromadzonym burmistrz Leszek Leśny. - Teraz postaramy się uczcić pamięć ludzi, którzy walczyli o Wielkopolskę.

Wielkie przygotowania

- Już od marca zeszłego roku przygotowywaliśmy się wraz z Urzędem Miejskim do tego trzydniowego "finału" - przyznaje Agnieszka Rybicka, pracowniczka Centrum Kultury. - Chcieliśmy, żeby uroczystości uzyskały charakter lekcji historii "na żywo". Dlatego pojawili się potomkowie powstańców, profesorowie z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłaszali prelekcje.

- Dzisiaj jest taki dzień wspomnień - mówi Adam Dembniak, uczeń podstawówki. - Rozmawiamy o ludziach, którzy oddali życie również za nasze pokolenie.
- Mieliśmy o tym nawet specjalne lekcje - wtóruje mu koleżanka Karolina Mania. - Wtedy ludzie żyli inaczej niż teraz, było im naprawdę ciężko.

Salwy na cześć

Po uroczystościach w sali ZCM żołnierze poprowadzili zebranych na Rynek. Tam na cześć poległych podczas walk w czasie powstania, żołnierze wystrzelili trzykrotną salwę. Po nich zagrzmiała armata. Uroczystość podsumowano wspólnym zdjęciem.
- To taki obraz w obrazie - tłumaczy pomysłodawca fotografii Wojciech Olejniczak. - Przed laty takie zdjęcie wykonano żołnierzom stojącym na rynku. Dzisiaj robimy wizerunek współczesnych zbąszynian w towarzystwie powiększonych do dużych rozmiarów portretów powstańców. Żeby w tak ważnym dniu byli obecni także bohaterzy sprzed lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska