Zbąszynek - najbardziej europejska gmina w Lubuskiem!

Eugeniusz Kurzawa 0 68 324 88 54 teren@gazetalubuska.pl
WIESŁAW CZYCZERSKI, magister inżynier transportu, absolwent Politechniki Krakowskiej, żona Małgorzata - chemik, dzieci: Piotr, Elżbieta i Asia; hobby: historia, strzelectwo sportowe. fot. Paweł Janczaruk
Zbąszynek zajął pierwsze miejsce w rankingu "Gazety Prawnej" i dwóch ministerstw! Okazał się gminą, która w przeliczeniu na głowę mieszkańca wykorzystała w ostatnich latach najwięcej pieniędzy unijnych! Pokonała Łęknicę, Wymiarki, Górzycę, Słońsk...

Ranking najbardziej europejskich samorządów

Ranking najbardziej europejskich samorządów

(po nazwie gminy - ilość uwzględnionych projektów - wartość (w zł) - wartość (w zł) "na głowę")

1. Zbąszynek - 23 - 40.888,6 mln zł - 4.915,09 zł
2. Łęknica - 5 - 10.862,5 mln zł - .4.160,30 zł
3. Wymiarki - 13 - 9.363,30 mln zł - 3.832,70 zł
4. Górzyca - 20 - 13,588,3 mln zł - 3.271,92 zł
5. Słońsk - 51 - 15.201.1 mln zł - 3.208,34 zł

6. Trzebiechów, 7. Sława, 8. Świebodzin, 9. Lubrza, 10. Kostrzyn n. Odrą, 11. Świdnica, 12. Międzyrzecz, 13. Zielona Góra (gmina wiejska), 14. Trzciel, 15. Bojadła, 16. Bobrowice, 17. Zielona Góra (miasto), 18. Lubsko, 19. Bytom Odrz., 20. Nowa Sól. 21. Pszczew, 22. Deszczno, 23. Lubniewice, 24. Babimost, 25. Gorzów Wlkp. (miasto).

- To tylko prestiż, żadnych materialnych korzyści z pierwszego miejsca nie mamy - stwierdza burmistrz Wiesław Czyczerski. - Oczywiście taki wynik cieszy, daje satysfakcję, rzec można: pozytywnie kwituje pracę ludzi, firm, samorządu w ostatnich latach.

W ratuszu zdecydowanie podkreślają, iż ważne jest, że gmina osiągnęła ów wynik w niezależnym rankingu organizowanym przez redakcję "Gazety Prawnej" i dwa ministerstwa: Rozwoju Regionalnego oraz Finansów. Natomiast pan Wiesław żartuje, iż na niezależność badań najlepiej wskazuje fakt, że nawet bankiet, który odbył się we Wrocławiu po wręczeniu dyplomów był fundowany przez organizatorów.

- Nikt od samorządu nie wymagał wcześniejszych wpłat, jakiegoś wpisowego, słowem czegoś w modnym obecnie stylu - dodaje W. Czyczerski. - Także dane uwzględniane w rankingu pochodziły z obiektywnych statystyk ministerialnych, myśmy w tym nie uczestniczyli.

Zaczepiani przez nas na ulicy przechodnie (okazywali się nimi przyjezdni i miejscowi) uważali, iż Zbąszynek można uznać za europejskie miasto. Wskazywali przy tym na cechy zewnętrzne: czystość, schludność, oznakowanie miejsc publicznych, stan ulic i chodników. Wielu ludzi wie o długiej i dobrej współpracy z holenderskim miastem Bedum i niemieckim Peitz, o stałych wizytach gości z Niemiec wywodzących się z "założycieli" tego zaledwie przedwojennego miasta.

Jednak o zwycięstwie w ogólnopolskim rankingu przeprowadzanym dla poszczególnych województw zadecydowało coś innego.
- Policzono pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej nie tylko przez samorząd lokalny, ale i firmy istniejące w granicach gminy - wyjaśnia burmistrz. "Ranking obejmuje zarówno stare, jak i nowe środki (z unijnego budżetu 2007 - 2013). Podstawą do oceny jest wartość przyznanej pomocy z UE, liczba realizowanych projektów oraz liczba mieszkańców wg GUS" - podaje redakcja "GP".

- Dlatego w tych obliczeniach uwzględniono np. 8,5 mln zł na budowę oczyszczalni rozpoczętej jeszcze przed naszym wstąpieniem do unii, jak i 7,4 mln zł z "czasów unijnych" przyznane na dalszą kanalizację - dodaje Czyczerski. Znaczne sumy uwzględniane w ocenie wypracowały ściągnięte do gminy przedsiębiorstwa. Przede wszystkim Swedwood, następie zakłady masarskie "Zyguła", firma Axxion, potem Wexpol i kilka mniejszych.

Dla 79 gmin lubuskim na tym kończy się "unijna rywalizacja", Zbąszynek startuje wyżej. 4 listopada br. w Warszawie spotka się 16 gmin najlepszych w każdym województwie. Może tam lubuskie miasto dostatnie jakąś bardziej namacalną nagrodę?
- Nie wierzę - stwierdza W. Czyczerski. - W mojej karierze samorządowej największą dotąd materialną nagrodą były okulary przeciwsłoneczne...

JAK TO SIĘ ROBI?

Gdzie był aktywny Zbąszynek?

* z projektów unijnych tzw. pierwszej perspektywy gmina (samorząd i firmy razem) wykorzystała 1,05 mln zł z "obszarów wiejskich i żywności", 3,77 mln zł jako "przedsiębiorstwa", 10,37 mln zł w ramach "programu rozwoju regionalnego"

* z projektów nowej perspektywy unijnej - 24,75 mln zł w "programie innowacyjna gospodarka", 0,54 mln zł w programie "kapitał ludzki", 0,39 mln zł w "programie rozwoju obszarów wiejskich"

Rozmowa z burmistrzem Zbąszynka Wiesławem Czyczerskim

- Ma pan w gabinecie kolejny ładny dyplom. A co z tego sukcesu mają ludzie w Zbąszynku? Czy to się przekłada na konkrety?
- Mówić krótko czy długo? Bo jak krótko to tak: mamy około cztery tysiące miejsc pracy. Nie występuje bezrobocie. Ludzie powinni czuć bezpieczeństwo socjalne.

- Zaraz, zaraz. A skąd te miejsca pracy? Samorząd przecież nie dał!
- W 1999 r. zaproponowałem uchwałę o zwolnieniu z podatków od nieruchomości firm startujących na naszym terenie. To przyciągnęło sporo zakładów, chociażby Swedwood, gdzie dziś pracuje ze dwa tysiące ludzi.

- A jeśli wyobrazimy sobie gospodynię domową, to co ona ma z tego, że Zbąszynek wyciągnął najwięcej pieniędzy z unii?
- Gdy gospodyni zmywa talerze, to woda płynie do kanalizacji. Żeby nie śmierdziała zbudowaliśmy oczyszczalnię ścieków, na wsiach zaś kanalizację w dużym Kosieczynie i mniejszej Chlastawie. Gdy rodzice wyślą dzieci do szkoły, to placówki w Kosieczynie, Dąbrówce i Zbąszynku, czyli wszystkie w gminie, mają ocieplone za unijne złotówki. Niedługo ruszymy z budową tzw. obwodnicy północnej. Tutaj będzie lepiej kierowcom. A drobnych zrealizowanych spraw jest naprawę dużo, trudno wyliczyć.

- Jak dużo?
- Proszę sobie wyobrazić, iż w gminie każdy obywatel dostał prawie 5 tys. zł na różne wydatki. To co, nie zmieni się miasto? Otoczenie? Zdecydowanie!

- Dziękuję.

Eugeniusz Kurzawa

CZY ZBĄSZYNEK JEST NAJBARDZIEJ EUROPEJSKIM MIASTEM W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM? (sonda)
(ac)

fot. Paweł Janczaruk

(fot. fot. Paweł Janczaruk)

BARTOSZ GRZEMPOWSKI, student z Sierakowa
- Zbąszynek to bardzo schludne, sympatyczne miasteczko. Jednak moim zdaniem brakuje tu miejsca, gdzie integrowałaby się społeczność lokalna. Może warto zainwestować w jakąś scenę, gdzie odbywałyby się koncerty, albo występowały dzieci? Takie centrum, które tętni życiem przyciąga i spaja mieszkańców.

(fot. fot. Paweł Janczaruk)

PIOTR ZIÓŁKOWSKI, student z Piły
- Jestem osobą przyjezdną, więc pewnie patrzę na sprawę w inny sposób, niż miejscowi ludzie. Zwracam dużą uwagę na czystość i rzeczy, które choć pozornie prozaiczne okazują się dla turystów bardzo ważne. Weźmy dostępność toalet. Tu nie jest pod tym względem źle. Inna sprawa to tablice informacyjne dla turystów. Widziałem kilka, ale uważam, że mogłyby być bardziej czytelne.

(fot. fot. Paweł Janczaruk)

KAROL WOJCIECHOWSKI, aplikant sądowy z Poznania
- Widać, że Zbąszynek jest otwarty na ludzi i inwestycje. Duże znaczenie ma dworzec, który pozwala na połączenie z całym krajem i Europą. Bo, co ważne, miejscowość może się pochwalić miastami partnerskimi w Niemczech i Holandii. Takie utrzymywanie kontaktów na ogół owocuje większymi szansami na pozyskanie funduszy dla gminy. Za to stawiam w ocenie duży plus.

EWA MIREK z córką OLGĄ, gospodyni ze Zbąszynka
- Wydaje mi się, że to w pełni zasłużony tytuł. Widać, że dzięki pozyskanym pieniądzom poprawia się stan dróg i chodników. Jeżeli miałabym podpowiedzieć, co jeszcze przydałoby się mieszkańcom, to odpowiedziałabym: miejsca rekreacyjne. Brakuje nam placów zabaw dla dzieci. Warto też pomyśleć o czymś, co przyciągnie turystów. Może centrum handlowe, albo basen?

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~Rakoczy~
Internetowy przyjacielu !

Wiem, ze proces regionalizcji nie omine Polski.

Male wojewodztwa generuja straty ekonomiczne.

Doczekam wlaczenia znaczacej czesci terytorium wojewodztwa lubuskiego

pod juryzdykcje Poznania, stolicy regionu Wielkopolski.

Proponuje, pozostanmy przy swoich opiniach.

Pozdrawiam i w drodze do Poznania, odwiedze piekny Zbaszynek i gospodarna okolice.

Z powazaniem, Rakoczy

QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQ

W dniu 14.07.2009 o 20:11, Zbaszynek w Lubuskim napisał:

Rakoczy, my nie chcemy do wielkopolski bo nam się wszystko urwie. Patrz Zbaszyń.

L
Loduwa
W dniu 14.07.2009 o 15:33, wyborca napisał:

Dowcip:" Czym różni się ustrój demokratyczny od komunistycznego ?. W ustroju komunistycznym ludzie nie mieli nic do gadania, a władza robiła co chciała, natomiast w demokracji ludzie mogą mówić co chcą (mogą krytykować władzę), a władza i tak zrobi co zechce".Bzdura! W ustroju demokratycznym wystarczy zebrac odpowiednia ilosc podpisow i przeprowadzic referendum w sprawie odwolania "wladzy"...
Z
Zbaszynek w Lubuskim

Rakoczy, my nie chcemy do wielkopolski bo nam się wszystko urwie. Patrz Zbaszyń.

R
Rakoczy

:Jeszcze raz potwierdzam moją opinie w tej kwestii.

Rakoczy

############

W dniu 10.07.2009 o 23:15, ~Rakoczy~ napisał:

Szanowni włodarze i mieszkańcy Zbąszynka i okolicy !Jestem mile zaskoczony Państwa gospodarczymi osiągnięciami.Urodziłem się w Wielkopolsce.Jestem ukontentowany wieściami o Państwa unijnej, polskiej przedsiębiorczości.Podróżuję po Europie i Polsce i bez patosu stwierdzam,że pozytywistyczne aksjomaty pracy organicznej i dążenie do kultywowania samorządności, wyróżniają potomków - moich rodaków,którzy mieszkają w Wielkopolsce lub, tak jak i ja z wyboru na stałe żyją poza przepiękną krainą, której stolica jest Poznań.Życzę Państwu roztropnego rozwoju lokalnej społeczności i systematycznego pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej, bo między innymi w taki sposób można finansowac wielkopolskie idee. Sądzę, że za dekadę, do Wielkopolski zostanie włączona znaczna częśc terytorium z Lubuskiego.Wiwat Zbąszynek !Wiwat Wielkopolska !Z poważaniem, Rakoczy

w
wyborca

Dowcip:" Czym różni się ustrój demokratyczny od komunistycznego ?. W ustroju komunistycznym ludzie nie mieli nic do gadania, a władza robiła co chciała, natomiast w demokracji ludzie mogą mówić co chcą (mogą krytykować władzę), a władza i tak zrobi co zechce".

L
Loduwa
W dniu 10.07.2009 o 15:03, ~lubuszanin~ napisał:

W czerwcu pan kurator oświaty sugerował, że wyciągnie konsekwencje w stosunku do tych dyrektorów szkół, które po raz kolejny słabo wypadły w testach wiadomości (kl.VI SP i kl.III gimn.) . A może przełożeni wyciągną konsekwencje w stosunku do tych włodarzy gmin, które od lat są na szarym końcu w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Na początek obniżyć im pensję, a jak sytuacja powtórzy się za rok, to dymisja. W każdym zakładzie pracy za lenistwo lub nieudolność trzeba "płacić". Brawo Zbąszynek !!!Mam dla Pana przykra wiadomosc! "Przelozonymi" burmistrzow, wojtow i radnych jestesmy wylacznie my sami czyli wyborcy...
a
auriso
W dniu 12.07.2009 o 15:34, kapitalista napisał:

Gratulując Zbąszynkowi zastanawiam się dlaczego w jednych gminach mogą załatwić z funduszy unijnych 5 tyś. na jednego mieszkańca, a w innych tylko kilkaset lub kilkadziesiąt złotych. Nasuwa mi się myśl,że dotychczas w wolnej Polsce nie wypracowano jasnych kryteriów "wyceny" wójtów, burmistrzów, wojewodów, itd. Np. pensja wójta gminy powinna być uzależniona od jego zaangażowania na rzecz mieszkańców. Jednym z kryteriów powinno być pozyskiwanie funduszy unijnych,a następnie inwestycje w gminie,poziom bezrobocia,miejsca pracy,infrastruktura(kanalizacja,wodociągi,gaz), itd.(eksperci powinni dokładnie ustalić te kryteria). Jak są bogaci i zadowoleni mieszkańcy gminy,to w takiej gminie burmistrz powinien dobrze zarabiać.


Nie wyobrażam sobie gdzie indziej mieszkać.

Też sądzę że Zbąszynkiem kierują profesjonaliści i tyle.

Staram się utrwalać ciekawą historię naszego miasta, która mimo że krótka ma za sobą bogate wydarzenia.
Zapraszam na moją stronę.

www.sentymentalny.com
k
kapitalista

Gratulując Zbąszynkowi zastanawiam się dlaczego w jednych gminach mogą załatwić z funduszy unijnych 5 tyś. na jednego mieszkańca, a w innych tylko kilkaset lub kilkadziesiąt złotych. Nasuwa mi się myśl,że dotychczas w wolnej Polsce nie wypracowano jasnych kryteriów "wyceny" wójtów, burmistrzów, wojewodów, itd. Np. pensja wójta gminy powinna być uzależniona od jego zaangażowania na rzecz mieszkańców. Jednym z kryteriów powinno być pozyskiwanie funduszy unijnych,a następnie inwestycje w gminie,poziom bezrobocia,miejsca pracy,infrastruktura(kanalizacja,wodociągi,gaz), itd.(eksperci powinni dokładnie ustalić te kryteria). Jak są bogaci i zadowoleni mieszkańcy gminy,to w takiej gminie burmistrz powinien dobrze zarabiać.

z
zioomal

Zbaszynek jest debeścik.

m
mieszkanka Zbąszynka
W dniu 11.07.2009 o 10:23, wyborca napisał:

Przełożonymi włodarzy gmin są wyborcy i to oni mają prawo, a nawet obowiązek oceniać, rozliczać, podsumowywać i weryfikować podczas wyborów.


Wyborco! Stań do wyborów Oceniać jest zawsze łatwiej i krytykować Trzeba z uśmiechem patrzeć na ludzi, brać życie optymistycznie. Lubię Zbąszynek, szanuję jego mieszkańców. Życzę wszystkim, a szczególnie forumowiczom, pogody ducha i radości życia!
w
wyborca

Przełożonymi włodarzy gmin są wyborcy i to oni mają prawo, a nawet obowiązek oceniać, rozliczać, podsumowywać i weryfikować podczas wyborów.

~lubuszanka~
W dniu 10.07.2009 o 15:03, ~lubuszanin~ napisał:

W czerwcu pan kurator oświaty sugerował, że wyciągnie konsekwencje w stosunku do tych dyrektorów szkół, które po raz kolejny słabo wypadły w testach wiadomości (kl.VI SP i kl.III gimn.) . A może przełożeni wyciągną konsekwencje w stosunku do tych włodarzy gmin, które od lat są na szarym końcu w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Na początek obniżyć im pensję, a jak sytuacja powtórzy się za rok, to dymisja. W każdym zakładzie pracy za lenistwo lub nieudolność trzeba "płacić". Brawo Zbąszynek !!!


Tekst niespójny i tendencyjny świadczy o małości i złośliwości osoby piszącej Jak nie wiadomo, o co gościowi chodzi, to znaczy, że chodzi o "kasę" Wyciągnij konsekwencje wobec siebie i popracuj nad swoim 'ego" naprawiaczu świata i okolic Pozdrowionka dla sympatycznych i pracowitych mieszkańców Zbąszynka i regionu
~Rakoczy~
Szanowni włodarze i mieszkańcy Zbąszynka i okolicy !

Jestem mile zaskoczony Państwa gospodarczymi osiągnięciami.

Urodziłem się w Wielkopolsce.

Jestem ukontentowany wieściami o Państwa unijnej, polskiej przedsiębiorczości.

Podróżuję po Europie i Polsce i bez patosu stwierdzam,

że pozytywistyczne aksjomaty pracy organicznej i dążenie

do kultywowania samorządności, wyróżniają potomków - moich rodaków,

którzy mieszkają w Wielkopolsce lub, tak jak i ja z wyboru na stałe żyją

poza przepiękną krainą, której stolica jest Poznań.

Życzę Państwu roztropnego rozwoju lokalnej społeczności i systematycznego

pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej, bo między innymi w taki sposób można

finansowac wielkopolskie idee.

Sądzę, że za dekadę, do Wielkopolski zostanie włączona znaczna częśc terytorium

z Lubuskiego.

Wiwat Zbąszynek !

Wiwat Wielkopolska !

Z poważaniem, Rakoczy
~lubuszanin~

W czerwcu pan kurator oświaty sugerował, że wyciągnie konsekwencje w stosunku do tych dyrektorów szkół, które po raz kolejny słabo wypadły w testach wiadomości (kl.VI SP i kl.III gimn.) . A może przełożeni wyciągną konsekwencje w stosunku do tych włodarzy gmin, które od lat są na szarym końcu w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Na początek obniżyć im pensję, a jak sytuacja powtórzy się za rok, to dymisja. W każdym zakładzie pracy za lenistwo lub nieudolność trzeba "płacić". Brawo Zbąszynek !!!

P
Przyjezdny

Przyjechałem do Zbąszynka kilkanaście lat temu z Zielonej Góry, zostałem i na prawdę tego nie żałuję.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3