Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbąszynek. Rada miejska z wąsem na movember! Apel do mężczyzn o badanie się w kierunku raka prostaty i jader

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
prywatne
Rada z wąsem na movember! Listopad jest miesiącem badania się mężczyzn, co również postanowiła zasygnalizować Rada Miejska w Zbąszynku. Czy radni wyglądają śmiesznie? W tej akcji - na pytanie o wąsa, pada odpowiedź o badaniu się na raka prostaty i jąder - odpowiada Marek Pych.

Zbąszynek. Rada miejska z wąsem na movember!

Radni w Zbąszynku postanowili zbadać się i… zapuścić wąsa. Podkreślają, że może wyglądają śmiesznie, ale o to chodzi w tej akcji - ważne, że na pytanie o wąsa, pytający dostaje odpowiedź o badaniu się na raka prostaty i jąder.

Wszyscy radni na sesji zostali udekorowani specjalnymi okolicznościowymi przypinkami.

Warto również podkreślić, że trzy radne wspierały akcję duchem i… wysłały na badania swoich partnerów.

Movember - Co to jest za akcja?

Jak informuje radny Marek Pych, movember lub jeśli ktoś woli „wąsopad” jest akcją międzynarodową. W Polsce, a również na świecie, zbyt mało wagi poświęca się badaniom wykonywanym przez mężczyzn, stąd miesiąc ten został ogłoszony miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.

Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Szacuje się, że co 3. mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80 proc. mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia.

Nowotwór ten zajmuje niezmiennie czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Na szczęście, coraz więcej wiemy na temat czynników mogących wpłynąć na rozwój choroby nowotworowej, jak również na temat profilaktyki i badań profilaktycznych.

Regularne samobadanie

Jak podaje portal Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze, współczesna medycyna stoi na tak wysokim poziomie, że rak od dawna przestał już być wyrokiem. Aby jednak można było skutecznie go leczyć, konieczne są regularne samobadania jąder i kontrole lekarskie, o czym panowie często zapominają.

Wielu z nich mylnie sądzi też, że nowotwory atakują głównie osoby starsze, tymczasem na raka prostaty chorują panowie już po 45. roku życia, a raka jąder diagnozuje się najczęściej pomiędzy 14. (tak, czternastym!) a 34. rokiem życia.

Rak jądra jest rzadkim nowotworem, ale wywołującym szczególnie silne emocje, gdyż atakuje przede wszystkim bardzo młodych mężczyzn. Stąd o zagrożeniach i konieczności badania powinni wiedzieć już nastolatkowie.

Wykryty nowotwór jest całkowicie uleczalny

Dlatego każdy mężczyzna przynajmniej raz w miesiącu powinien sam badać swoje jądra. Szybkie wykrycie zmiany może uratować życie. Każdy tydzień zwłoki w rozpoczęciu terapii, zmniejsza szanse na wyleczenie.

Zmiany chorobowe objawiają się guzkami, obrzękiem, uczuciem ciężaru w kroczu, gromadzeniem cieczy w mosznie, nadwrażliwością na dotyk jąder i moszny, a nawet bólem podbrzusza, promieniującym aż do żołądka. Wystąpienie choćby jednego symptomu jest absolutnym wskazaniem do wizyty lekarskiej.

Dokąd na badanie?

Jakie badania wykonać? Jak często się badać? Na co zwracać uwagę? O tym wszystkim najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, zaufać mu, udać się do specjalisty. Krok pierwszy to „pomyśleć” o swoim zdrowiu.

W powiecie świebodzińskim badania można wykonać w dwóch placówkach. W Nowym Szpitalu w Świebodzinie przy ul. Młyńskiej 6, tel. 68 456 40 22 lub 68 456 40 00. Diagnostykę prowadzi również Medyczne Centrum Zdrovita w Zbąszynku przy ul. Kosieczyńskiej 4, tel. 68 347 95 12.

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: Akcja Movember przeciw rakowi. Jak ratować męskie zdrowie i życie?

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska