Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Pawłowski z Gubina ratuje ludzi uzależnionych od alkoholu, bo sam został uratowany. Do tego pisze wiersze

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Zbigniew Pawłowski, społeczni z Gubina pomaga ludziom z problemem alkoholowym.
Zbigniew Pawłowski, społeczni z Gubina pomaga ludziom z problemem alkoholowym. Archiwum prywatne
Zbigniew Pawłowski z Gubina walczy w ogólnopolskim etapie plebiscytu Osobowość Roku 2020 o najwyższe miejsce. Jest doceniany przez głosujących, ponieważ pomagał osobom z problemem alkoholowym pomimo wielkich trudności w 2020 roku, które były związane z pandemią koronawirusa.

Zbigniew Pawłowski jest znaną osobą w Gubinie, powiecie krośnieńskim, a nawet województwie lubuskim. Ma własny biznes, jest wiecznie uśmiechnięty, ma już ponad 60 lat na karku i świetnie się trzyma! Ale nie zawsze było różowo w jego życiu. Kilkadziesiąt lat temu w problemy wpędził go alkohol. Kłopoty piętrzyły się, ale dzięki wsparciu odpowiednich ludzi oraz programowi 12 Kroków pan Zbigniew wyszedł z nałogu.

Teraz ma czwórkę dzieci, dziesięcioro wnucząt. Jest szczęśliwy. Nie pije już od 32 lat i sam pomaga innym ludziom z problemem alkoholowym. - Pomagam, bo sam zostałem uratowany i wiem jak do takich ludzi dotrzeć - przyznaje pan Zbigniew.

Z. Pawłowski jest współzałożycielem i zastępcą prezesa Klubu Abstynenta "Lubsza" w Gubinie. Do tego we własnej firmie zatrudnia osoby z problemem alkoholowym i stara się im pomagać. Występował w godzinnym programie telewizyjnym "OCALENI".

Pomoc dla potrzebujących o każdej porze

Z. Pawłowski pomaga osobom z problemem alkoholowym od wielu lat. Ma w tym ogromne doświadczenie. Przyznaje, że trzeba mieć też trochę odwagi, ponieważ pan Zbigniew nie odmawia nikomu. Jak dostanie telefon i ktoś prosi o pomoc, to on rzuca wszystko i stara się tę pomoc nieść.

- A bywały sytuacje, w których ludzie byli w naprawdę trudnych warunkach, wyciągało się ich z melin alkoholowych, pustostanów - opowiada pan Zbigniew.

Z. Pawłowski działa na terenie powiatu krośnieńskiego. Jak mówi, średnio interwencje u osób z problemem alkoholowym zdarzają się ok. dwa razy w miesiącu. - Ale mówimy już o sytuacjach naprawdę trudnych, takich między życiem a śmiercią - dodaje pan Zbigniew. - Bo zwykle dopiero wtedy ludzie zaczynają wołać o pomoc...

Trzem osobom udało się uratować życie

Mieszkaniec Gubina przyznaje, że najtrudniejszy w niesieniu pomocy osobom z problemem alkoholowym był rok 2020. - Przy tych ciężkich przypadkach najczęściej wysyłamy ludzi na tzw. odtrucie do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SPZOZ w Ciborzu - opowiada pan Zbigniew. - Współpracujemy blisko od lat.

Tylko przez długi czas w zeszłym roku, z powodu pandemii koronawirusa, szpital w Ciborzu nikogo nie przyjmował.

- Byliśmy odcięci od pomocy medycznej. Musieliśmy działać na własną rękę - mówi Z. Pawłowski. - Stawaliśmy na rzęsach, aby zrobić, co się da dla tych alkoholików. Trzem osobom wręcz uratowaliśmy życie...

Jechaliśmy do ludzi, gdzie wydawało się, że leżą już zwłoki. Ale okazywało się, że przybywaliśmy w porę z pomocą.

Pan Zbigniew pomaga osobom z problemem alkoholowym od lat. I choć często trzeba poświęcić im sporo czasu, energii oraz własnych pieniędzy, to rodzina podchodzi do tych sytuacji zrozumieniem i dają mu duże wsparcie. - Wiedzą, przez co sam przeszedłem - mówi krótko Z. Pawłowski.

Drzemie w nim dusza poety, a jego wiersze... leczą z depresji?

"Igła". Tak wołają na pana Zbigniewa jego znajomi. Ksywka zmieniła się w pseudonim artystyczny, ponieważ Z. Pawłowski od lat pisze wiersze i nawet wydaje tomiki poezji. W 2020 roku założył profil na Facebooku i własną stronę internetową, na której dzielił się swoją twórczością. Pisał również wiersze o wirusie i o tym jak wpływa on na nasze życie.

- Byłem w szoku, czytając komentarze ludzi - mówi pan Zbigniew. - Wiele osób pisało do mnie w prywatnych wiadomościach, że przez pandemię i życie w zamknięciu są w trudnej sytuacji, ale dzięki moim wierszom czują się lepiej albo widzą światełko w tunelu. Coś niesamowitego! W ogóle się tego nie spodziewałem!

- Jedna kobieta napisała do mnie, że całymi dniami gapiła się w ściany, a teraz w końcu może wyjść z domu. Inna osoba powiedziała, że nie musi już chodzić do psychiatry. Okazało się, że te wiersze pomagają im w depresji! - dodaje Z. Pawłowski.

Walka o tytuł Osobowości Roku 2020 w etapie ogólnopolskim

Zbigniew Pawłowski został nominowany do plebiscytu Osobowość Roku 2020 w kategorii "Działalność charytatywna i społeczna". Przez etapy powiatowe i wojewódzkie przeszedł jak burza, a teraz rywalizuje o tytuł w ogólnopolskim etapie konkursu. I jest doceniany nawet na tym szczeblu. Wciąż ma szanse na wygraną, ale czasu zostało niewiele, ponieważ głosowanie kończy się 29 czerwca 2021 r. do godz. 21:00.

Pana Zbigniewa Pawłowskiego można wesprzeć głosami w ogólnopolskim etapie plebiscytu Osobowość Roku 2020 pod poniższym linkiem:
OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 - ZBIGNIEW PAWŁOWSKI

Wideo: Długi, depresje, uzależnienia. Problemy sportowców po zakończeniu kariery

źródło: x-news

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska