Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się lato. Kąpiele nad jeziorami w Łagowie będą tylko słoneczne?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Łagów w sierpniu 2020 roku
Łagów w sierpniu 2020 roku Arch. Gazety Lubuskiej/Magda Weidner
– Wkrótce o Łagowie, jako miejscowości turystycznej będzie można zapomnieć. Są dwa jeziora, ale nie będzie gdzie popływać – uważa mieszkaniec, który wyraził swoje zaniepokojenie przyszłością miasteczka. Gmina liczy, że przed sezonem uda się problem rozwiązać.

Łagów. Czy będą możliwe kąpiele w jeziorach?

Łagów położony pomiędzy jeziorami Trześniowskim i Łagowskim przyciąga swoim urokiem turystów o każdej porze roku. – Skończą się turyści. A na jeziorach zostaną tyko drogie domy pływające. Tracimy dostęp do plaż – powiedział nasz Czytelnik, zwracając uwagę na problem.

Na brak możliwości kąpieli w jeziorach zwróciło uwagę więcej osób. Odbyło się zebranie w tej sprawie.

– W dniu 30 marca na podzamczu w Łagowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami i przedsiębiorcami, na którym była poruszana ta kwestia. Na tą chwilę zostały podjęte działania, aby umożliwić dostęp do plaż w istniejących ośrodkach wypoczynkowych – wyjaśnia Marlena Wójcik z Referatu ds. Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Gminy Łagów. – Działania te mają na celu znalezienie idealnego rozwiązania, zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że do nadchodzącego sezonu uda się ten problem rozwiązać.

Jarosław Garbacz, Rzecznik prasowy, Kierownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie we Wrocławiu wyjaśnia, że w pierwszej kolejności za organizację turystyki, w tym kąpielisk (plaża może stanowić część kąpieliska) odpowiada w tym przypadku Wójt Gminy Łagów. Zgodnie z ustawą Prawo wodne rada gminy co roku określa uchwałą wykaz kąpielisk na terenie gminy. – Aktualnie na obszarze wód Jeziora Łagowskiego i Trześniowskiego znajduje się jedno takie miejsce „Kąpielisko Przystań Wodna ZSMP w Łagowie” – zauważa rzecznik wrocławskiego oddziału Wód Polskich.

Brzeg jeziora. Zagrodzone przejście

Artykuł 232 ustawy Prawo wodne zakazuje grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar. Sprawdzana jest tego typu sytuacja w przypadku jednego z ośrodków.

– Pracownicy Wód Polskich Nadzoru Wodnego w Słubicach, którzy administrują tym terenem podejmują aktywne działania. Obecnie trwa ustalanie, czy to właściciel ośrodka odpowiada za grodzenie plaży i posiada na to odpowiednie zgody. Jeśli okaże się, że nie, to o sprawie zostanie poinformowana policja, a nasze służby będą dążyły do usunięcia nielegalnej infrastruktury, powstającej na tej działce – wyjaśnia Jarosław Garbacz. – Problem w obrębie Jezior Łagowskiego i Trześniowskiego jest szerszy, dlatego wszędzie tam, gdzie łamane jest prawo wodne pracownicy Wód Polskich będą sukcesywnie egzekwować przepisy, również w przypadku gęstej zabudowy w obrębie tak zwanego starego Łagowa. W tej kwestii nasze służby będą współpracować z lokalnym samorządem oraz mieszkańcami.

Zobacz też wideo: Łagów wiosną

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska