Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdecydujmy razem jak ma wyglądać pomnik Niemena w Świebodzinie

Krzysztof Fedorowicz 0 68 324 88 19 [email protected]
Ciekawsza jest ławeczka czy stojący artysta? Wypełnione kupony należy przesyłać pod adres: Świebodziński Domu Kultury, ul. Piłsudskiego 39/41, 66-200 Świebodzin. - Wśród osób, które wezmą udział w plebiscycie rozlosujemy nagrody - informuje Mosiejko. - Będą płyty Czesława Niemena oraz książka o artyście pióra Marka Gaszyńskiego "Czas jak rzeka”.
Ciekawsza jest ławeczka czy stojący artysta? Wypełnione kupony należy przesyłać pod adres: Świebodziński Domu Kultury, ul. Piłsudskiego 39/41, 66-200 Świebodzin. - Wśród osób, które wezmą udział w plebiscycie rozlosujemy nagrody - informuje Mosiejko. - Będą płyty Czesława Niemena oraz książka o artyście pióra Marka Gaszyńskiego "Czas jak rzeka”. fot. Bartłomiej Kudowicz
W oknie galerii Inspiracje działającej przy świebodzińskim domu kultury możesz oglądać projekty figury Czesława Niemena.

Świebodzin pamięta Niemena

Świebodzin pamięta Niemena

To, że Czesław Niemen lubił Świebodzin, wiadomo nie od dziś. Przyjeżdżał tu do rodziny, a konkretnie do kuzyna, Jerzego Wydrzyckiego. Miejscowi przekonują, że w Świebodzinie naprawdę czuł się jak w domu. W sali domu kultury robił próby przed trasami koncertowymi, a gdy zaszła potrzeba bez najmniejszych oporów godził się dać koncert, z którego dochód przeznaczył na budowę świebodzińskiego basenu.

- Było to na przełomie lat 60. i 70. Jak wiadomo. Świebodzinianie doskonale to pamiętają, a słowo basen kojarzy się tutaj właśnie z osobą Niemena, co zresztą budzi pewien uśmiech - wspomina Stanisław Mosiejko, dyrektor domu kultury.

- A ja pewnego dnia spotkałem Niemena na świebodzińskim dworcu! - przypomina sobie nasz redakcyjny kolega i poeta Eugeniusz Kurzawa. - Wracałem ze szkoły, czekałem na pociąg, który ruszał o 15.48. Było to w roku 1971. Niemen więc musiał bywać w Świebodzinie.

Ale zdjęcia obu propozycji Roberta Sobocińskiego, poznańskiego rzeźbiarza, możesz oglądać także na łamach "Tygodnika Lubuskiego".

- Lepiej, by o ostatecznym kształcie rzeźby zdecydowali świebodzinianie i mieszkańcy regionu, a nie wąskie grono działaczy - zauważa Stanisław Mosiejko, dyrektor placówki. - Dlatego prosimy o przesyłanie do nas wypełnionych kuponów, właśnie na podstawie tak przeprowadzonego plebiscytu zdecydujemy o wyglądzie pomnika.

Ten pieśniarz kontestował

Jest piosenkarz siedzący na ławeczce oraz śpiewający. Mieszkańcy i Czytelnicy "GL" mają zdecydować, który z pomysłów Roberta Sobocińskiego zostanie zrealizowany.

- Jestem za ławeczką - stwierdza Urszula Miara, radna powiatowa i działaczka społeczna ze Świebodzina. - Myślę, że Niemen wygląda na niej godnie, no i zawsze można przysiąść przy nim i zrobić zdjęcie. A mówiąc pół żartem, pół serio: jak tak się ciężko napracował, jak tyle czasu był niespokojny, to teraz niech sobie posiedzi przy nas i odpocznie. Zresztą, tak jak rozmawiam z ludźmi, to wydaje mi się, że większość jest za ławeczką, ona może bardziej przystępna, moim zdaniem mieszkańcy chcą ławeczki.

- Pod względem artystycznym ciekawszym rozwiązaniem jest postać stojąca, wyraża twórczy niepokój - zauważa z kolei Zbigniew Szumski, starosta. - Ten pomnik moim zdaniem odpowiada charakterowi artysty. Jednak na warunki miasta lepsza, bardziej zrozumiała będzie ławeczka. A wybrana rzeźba powinna stanąć w okolicach ratusza albo na skwerze przy domu kultury, gdzie od lat zbiera się młodzież kontestująca, czasami bardzo wartościowa. Oni chodzą własnymi ścieżkami i taki był Niemen.

17 stycznia minęło pięć lat od jego śmierci. I przy tej okazji wspólnie z rodziną Niemena, Janem i Jerzym Wydrzyckimi mieszkańcy miasta powspominali czasy, gdy słynny muzyk był w naszym mieście częstym gościem.

Powspominajmy artystę

Na spotkaniu rozmawiano także o pomniku. Przypomnimy, że pomysł upamiętnienia artysty pojawił się na początku ubiegłego roku. W Świebodzinie zawiązało się Towarzystwo Pamięci Czesława Niemena, a na jego czele stanął Jan Czachor, który mówi "GL", że marzy nie tylko o pomniku, jego zdaniem w mieście powinno tez powstać muzeum artysty. - Czesław Niemen lubił w Świebodzinie przebywać.

Zrobił dla naszego miasta wiele, dajmy mu teraz coś od siebie - apeluje Czachor. Na stronie świebodzińskiego domu kultury - sdk.inteli.net.pl -znajdziesz numer konta Towarzystwa Pamięci Czesława Niemena, które organizuje zbiórkę pieniędzy na rzeźbę. A już 16 lutego w domu kultury odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone muzykowi - tym razem z okazji jego 70 urodzin.

Józef Jaroszewicz ze Szczańca cieszy się, że w Świebodzinie powstanie rzeźba upamiętniająca artystę: - Moim zdaniem lepsza jest ławeczka, mimo że oklepana. Druga wersja przypomina mi trochę półośmiornicę albo połamaną swastykę - stwierdza Jaroszewicz. - Zjechałem w okolice Świebodzina w tym czasie, gdy do nowej Polski przyjechał z Kresów Czesław Wydrzycki, to znaczy pod koniec lat 50., podczas tak zwanej drugiej repatriacji, i tak jak on pochodzę z terenów dzisiejszej zachodniej Białorusi.

Józef Jaroszewicz zachęca do dyskusji o pomniku, czekamy zatem na Wasze głosy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska