Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia satelitarne potwierdzają masowy zakwit złotych alg. Czy to jest przyczyna?

OPRAC.: bt
fot. www.igb-berlin.de
Od kilku tygodni specjaliści analizują stan Odry i szukają przyczyn trudnego położenia w jakim znalazł się ekosystem rzeki. Wykluczono obecność metali ciężkich i pestycydów

Krąg podejrzanych bardzo się zawęził. Ostatnio w gronie wytypowanych znalazły się złote algi. Cztery dni temu poinformowała o tym Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Jak poinformowała minister zakwit złotych alg może, choć nie musi, powodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże. Te informacje potwierdziły zdjęcia satelitarne, które przeanalizowali naukowcy z Instytuty Ekologii Słodkowodnej i Rybactwa Śródlądowego (IGB) im. Leibniza z Berlina oraz Uniwersytetu w Lipsku - zwraca uwagę Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Na podstawie wniosków ww. naukowców i specjalistów z firmy Brockmann Consult, zajmującej się analizą danych środowiskowych, stwierdzono w Odrze niezwykle wysokie stężenie alg.

To jeszcze nie jest ostatnie słowo zespołu. Dane satelitarne będą teraz porównywane z pomiarami ekologii wody i próbkami wody.

Złote algi, to glony, które są niegroźne dla ryb i skorupiaków. Problem pojawia się przy specyficznej kombinacji odpowiedniej temperatury, zasolenia, wysokiego przewodnictwa elektrycznego wody i wysokiego pH. Wtedy też uwalniane są zabójcze dla ryb toksyny, które są przyczyną katastrofy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska