Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdolne dzieci czekają na przeprowadzkę

Leszek Kalinowski
Sześcio i ośmiolatkom, które zasiadły na widowni w szkole muzycznej bardzo podobał się występ wiolonczelistek Karoliny Kasper i Katarzyny Miechowicz
Sześcio i ośmiolatkom, które zasiadły na widowni w szkole muzycznej bardzo podobał się występ wiolonczelistek Karoliny Kasper i Katarzyny Miechowicz fot. Bartłomiej Kudowicz
Dziś 80 młodych muzyków uczy się w niezbyt komfortowych warunkach. Ale czeka na nich duży budynek przy ul. Piastów. Trzeba go tylko wyremontować.

Jeden z pokoszarowych budynków został przekazany Państwowej Szkole Muzycznej. Oczami wyobraźni nie tylko uczennice, wiolonczelistki Karolina Kasper i Katarzyny Miechowicz oraz dyrektorka Renata Lato widzą piękne sale, aulę koncertową... Dokumentacja jest już przygotowana. Wszystko jednak - jak zwykle - rozbija się o pieniądze.

Wysłali projekt

Choć szkoła nie podlega miastu, lecz jako placówka artystyczna - bezpośrednio ministerstwu kultury - władze miasta zaangażowały się w jej przeprowadzkę.

- Byliśmy ostatnio z panią dyrektor w Warszawie, w ministerstwie. Jest poparcie naszego projektu - mówi burmistrz Andrzej Chinlaski.

Dyr. Państwowej Szkoły Muzycznej Renata Lato dodaje: - Będziemy składać wnioski o unijne pieniądze. Wcześniej myśleliśmy o tzw. funduszach norweskich, ale tu ciężko coś zdobyć. Bo są one przeznaczane głównie na obiekty już istniejące. Czekamy na odpowiedni program.

- Przygotowane jest już studium wykonalności. Liczymy, że nasz wniosek zostanie przyjęty w pierwszej kolejności - myśli burmistrz.

Otwarta na innych

Dzięki nowej siedzibie szkoła będzie mogła się rozwijać. Dziś dzieci i młodzież mogą uczyć się w niej - w cyklu cztero- i sześcioletnim - gry na skrzypcach, fortepianie, klarnecie, wiolonczeli, akordeonie, gitarze. Placówka jest ewenementem w skali kraju, bo pożycza uczniom... pianina. Na rok.

Już dziś szkoła umila czas mieszkańcom, organizując liczne koncerty, zapraszając do siebie dzieci na muzyczne spotkania. Niebawem, bo 31 stycznia, noworoczny koncert odbędzie się w miejskiej bibliotece. W marcu będą tradycyjne spotkania akordeonowe, na które co roku przyjeżdżają muzyczne autorytety z kraju.

- W tym roku odstąpiliśmy od konkursu, będą zaś warsztaty - mówi R. Lato.
W maju planowany jest po raz pierwszy festiwal muzyki polskiej szkół muzycznych I stopnia. Chcemy zaprosić uczniów z Gubina, Świebodzina, Słubic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska