„Zdrowe Życie” w Nowej Soli! Weekend z bezpłatnymi badaniami

Materiał informacyjny PZU

„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta, Agaty Kornhauser–Dudy.

Druga edycja projektu „Zdrowe Życie” w pełni. Medyczny konwój rozpoczął swoją podróż przez Polskę w Skierniewicach. Nowa Sól jest siódmym przystankiem dla Mobilnej Strefy Zdrowia. Tylko w pierwszych sześciu lokalizacjach wykonano już blisko 25 tysięcy usług, badań i konsultacji.

Historyczne korzenie nazwy miasta sięgają czasów, gdy funkcjonowała tu warzelnia soli. Od czasu jej zamknięcia minęło już ponad trzysta lat, ale wartość, jaką dla dziejów człowieka ma ta jedyna jadalna skała, w nazwie pozostała do dziś. W najbliższy weekend jednak, na parkingu przy Al. Wolności, niedaleko stoczni, Mobilna Strefa Zdrowia będzie wspierać mieszkańców w dbaniu o inną ponadczasową wartość – zdrowie. Trucki, busy i namioty PZU, Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz towarzyszących instytucji, udostępnią swoje usługi w sobotę i niedzielę od 10:00 do 19:00. Na osoby zainteresowane swoim stanem zdrowia będzie czekać kilkudziesięciu ekspertów, pielęgniarek i lekarzy specjalistów.

– PZU od lat zwraca szczególną uwagę na znaczenie prozdrowotnej profilaktyki w codziennym życiu Polaków, podejmując szereg działań prewencyjnych, wśród których jest również wsparcie mobilnych stref zdrowia programu „Zdrowe Życie” – mówi Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU SA. – Prewencja jest jednym z filarów naszej strategii, która zakłada między innymi, większy nacisk na dbanie o stan zdrowia, w tym przez wdrażanie nowych form świadczenia usług medycznych oraz współpracę z systemem publicznym. To dla nas podstawa zaangażowania społecznego.

- Dzięki regularnej kontroli swojego stanu zdrowia jesteśmy w stanie szybciej wykryć schorzenia i odpowiednio je leczyć, dlatego serdecznie zachęcam do poświęcenia czasu i skorzystania z bezpłatnych badań oferowanych przez naszych specjalistów - dodaje Aleksandra Agatowska, prezes PZU Życie

Czym jest „Zdrowe Życie”?

„Zdrowe Życie” to przede wszystkim zachęta do prowadzenia zdrowego stylu życia i podkreślenie znaczenia profilaktyki Wprowadzając w życie słowa Hipokratesa „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ważne jest regularne dbanie o siebie i wpajanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat. Zdrowie to nie tylko brak objawów choroby – to także dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Mimo, że jesteśmy świadomi jego wartości, to zapominamy, że zwykłe zaniedbanie może szybko stan naszego zdrowia pogorszyć.

Podstawą zdrowego życia jest także poczucie bezpieczeństwa możliwe dzięki działaniom prewencyjnym. Dlatego do organizowanych przy strefach „Zdrowego Życia” dodatkowych inicjatyw zaprasza także straż pożarna, policja i wojsko.

W ramach projektu „Zdrowe Życie” zostały zaplanowane działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest zaproszenie do wykonania badań w ogólnodostępnych mobilnych strefach zdrowia. Z analiz prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że choroby niezakaźne, zwane cywilizacyjnymi, są obecnie głównymi przyczynami zgonów na świecie. Wśród nich prym wiodą schorzenia kardiologiczne. Dane GUS wskazują z kolei, że w Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za 35% zgonów, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego.

Warto mieć na uwadze, że dbając o swoje zdrowie i kondycję, dbamy pośrednio także o naszych bliskich, zwłaszcza dzieci, wyrabiając w rodzinie i wśród znajomych zdrowe nawyki oraz minimalizując troskę o nasz stan zdrowia. „Zdrowe Życie” to przede wszystkim wybory, które podejmujemy codziennie, decydując między innymi o tym, co zjemy, a także czy wieczór spędzimy na kanapie przed telewizorem czy jednak pójdziemy na spacer. Na te dość oczywiste kwestie zwracają uwagę organizatorzy programu, gdyż na przykład z prowadzonych przez PZU badań wynika, że 78 proc. Polaków wprawdzie wie, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się, ale tylko 47 proc. z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety.

Co oferujemy?

W Mobilnej Strefie Zdrowia będzie dostępny cały szereg bezpłatnych konsultacji i badań lekarskich. Oprócz podstawowych badań, takich jak pomiar poziomu glukozy i cholesterolu czy pomiar ciśnienia krwi będzie można wykonać spirometrię i USG płuc, zapoznać się z profilaktyką powikłań pocovidowych konsultując wyniki badań z pulmonologiem, wykonać badanie mammograficzne, czy uzyskać porady z zakresu samobadania piersi. Pogoda sprzyja opalaniu, dlatego zachęcamy także do konsultacji dermatologicznych i badań dermatoskopem.

Ponadto dostępne będą między innymi; analiza składu ciała wraz z krótką poradą dietetyczną ekspertki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, spotkanie z kariologiem z Narodowego Instytutu Kardiologii, przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży, badania EKG, profilaktyka nowotworów skóry, czy porady fizjoterapeuty. W trakcie wydarzenia dostępne będą także inne usługi, między innymi możliwość bezpłatnego wyrobienia karty EKUZ i wydanie jej od ręki. Na stoiskach NFZ będzie można także potwierdzić profil zaufany, czy zapoznać się z aplikacją moje IKP oraz jej korzyściami.

Mobilna Strefa Zdrowia jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Po wizycie w Nowej Soli, Mobilne Strefy Zdrowia staną w najbliższych tygodniach między innymi w Serocku, Szamotułach i Końskich.

Bieżące informacje na temat projektu i wydarzeń towarzyszących odbywających się w jego ramach są dostępne na stronie internetowej www.zdrowezycie.org.pl oraz stronach internetowych KPRP, MZ, MAP, NFZ i PZU, a także w mediach społecznościowych wszystkich współorganizatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie