Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zefir oficjalnie zostanie sprzedany. Co dalej z turystyką na Odrze w Krośnie Odrzańskim?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Zefir już na pewno nie przybije do portu w Krośnie Odrzańskim. Oficjalnie podjęto decyzję o sprzedaży statku.
Zefir już na pewno nie przybije do portu w Krośnie Odrzańskim. Oficjalnie podjęto decyzję o sprzedaży statku. Archiwum "GL"/Stowarzyszenie Odra dla turystów
Częściej stał w porcie, niż pływał po Odrze w Krośnie Odrzańskim. Często do stolicy powiatu krośnieńskiego nie docierał. Wiadomo już, że statek Zefir zostanie sprzedany, a stowarzyszenie "Odra dla turystów" zawiesza działalność. Co dalej będzie z turystyką na Odrze w Krośnie Odrzańskim?

Statek Zefir sprzedany

Kilka miesięcy temu, jeszcze pod koniec 2020 roku informowaliśmy, że statek Zefir prawdopodobnie zostanie sprzedany. Teraz już wiemy, że w zeszłym roku była ostatnia okazja, aby przepłynąć się Odrą w Krośnie Odrzańskim właśnie na pokładzie Zefira. Była jeszcze niewielka szansa, że to właśnie gmina Krosno Odrzańskie zakupi statek, ale ostatecznie do tego nie doszło.

Zefir nie pływał w Krośnie Odrzańskim, ale trzeba było płacić za jego utrzymanie

Obecnie statek w Krośnie nie ma racji bytu. Generował koszty, a rzadko przybijał do krośnieńskiego portu. A nawet jeśli przybijał, to zwykle albo stał w miejscu, albo musiał uciekać, bo mógł ugrzęznąć na mieliźnie, kiedy spadał poziom wody w Odrze. W grudniu zeszłego roku mówiło się o wystawieniu na sprzedaż Zefira. Teraz wiadomo, że to nastąpi. W regionie zostanie Laguna. Włodarze Nowej Soli starają się zakupić bliźniaczy statek i odkupić udziały od współwłaścicieli. Możliwe, że w przyszłości Laguna będzie przybijać do Krosna Odrzańskiego, ale wszystko zależy od rzeki...

Tym samym w 2021 roku stowarzyszenie "Odra dla turystów" zawiesiło swoją działalność. Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula mówi, że to może być czasowe rozwiązanie, bo potencjał turystyczny Odry w Krośnie Odrzańskim wciąż jest bardzo duży. W obecnych warunkach trudno go jednak wykorzystać.

Turystyka na Odrze zależy od regulacji rzeki

- Jako samorządy związane z rzeką Odrą w województwie lubuskim sami sobie nie poradzimy. Muszą być nakłady ze środków rządowych w inwestycje na Odrze, bo bez nich nawet najlepszy projekt, traktujący o rozwoju turystyki nic tutaj nie pomoże - mówi M. Cebula.

Zefir już na pewno nie przybije do portu w Krośnie Odrzańskim. Oficjalnie podjęto decyzję o sprzedaży statku.

Zefir oficjalnie zostanie sprzedany. Co dalej z turystyką na...

Burmistrz Krosna Odrzańskiego przypomina, że w ostatnich latach samorządy wybudowały dziesięć przystani rzecznych i do tego porty. - Mamy 16 miejsc do zatrzymania się jednostkami pływającymi na terenie województwa lubuskiego - podkreśla M. Cebula. - Wydawać by się mogło, że to wystarczy do tego, aby rozwijała się turystyka wodna na odcinku Odry w naszym regionie. To jednak niemożliwe, ponieważ statki o zanurzeniu jak Zefir i Laguna (zaledwie 70 centymetrów) nie mogą normalnie pływać!

- Obecnie nie ma żadnych perspektyw, dotyczących np. pogłębienia odcinka Odry od portu w Krośnie do przystani w Gostchorzu. Gdybyśmy wiedzieli, że takie zadanie zostałoby wykonane za rok czy dwa, to można byłoby Zefira zatrzymać - dodaje burmistrz. - Mówi się o progach spiętrzających wodę, ale są one realizowane obecnie na Dolnym Śląsku. Nie wiadomo, kiedy nasz odcinek Odry zostanie objęty inwestycjami. Może za 20, 30 czy 40 lat? Do tego czasu Zefir "będzie miał już swoje lata", albo w ogóle go już nie będzie.

Krosno Odrzańskie. Zefir idzie pod młotek (Krosno24TV):

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska