Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Żelazko" do naprawy obrazów? Taki nowoczesny sprzęt ma muzeum w Gorzowie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Kolejny owoczesny sprzęt pojawił się w gorzowskim muzeum.
Kolejny owoczesny sprzęt pojawił się w gorzowskim muzeum. Muzeum Lubuskie w Gorzowie
Kolejny nowoczesny sprzęt pojawił się w nowej pracowni konserwatorskiej w gorzowskim muzeum. To kauter do naprawy płótna, który zdecydowanie ułatwi pracę fachowcom. Pozwoli odkrywać kolejne tajemnice dzieł sztuki i dbać o to, aby pozostały jak najdłużej w niezmienionym stanie dla przyszłych pokoleń.

Pomoże w naprawie obrazów

Nowy nabytek w muzealnej pracowni pomoże w prowadzanie prac konserwatorskich. Wykonywane są nim zabiegi przy obrazach malowanych na podobraziach płóciennych. Polegają one na uzupełnieniu ubytków, rekonstrukcji wątku i osnowy czy sklejaniu rozdarć. Do wklejania łatek płótna lub usuwania rozdarć stosowane są spoiwa termoplastyczne które zgrzewa się właśnie kauterem. Dzięki temu urządzeniu nie trzeba będzie wozić eksponatów poza miasto, aby je odnowić.

Jest jak szpital dla zabytków

Sprzęt został zakupiony w ramach projektu związanego z rozbudową i doposażeniem pracowni konserwacji i restauracji obiektów zabytkowych. Ta powstała w ubiegłym roku i mieści się w gorzowskim Spichlerzu. Jest jak szpital dla zabytków, w którym cenne eksponaty są otoczone najlepszą opieką. Inwestycja była dla gorzowskich muzealników bardzo ważna, bo do tej pory dzieła znajdujące się w zbiorach były wysyłane na konserwację do lepiej wyposażonych ośrodków w kraju. Teraz tego typu prace można wykonać na miejscu.

Przeczytaj także: Pieniądze, kuźnia, talerze... Takie cuda kryła ziemia w Gorzowie!

Eksponaty dostają nowe życie

Choć konserwacja to najmniej widoczny aspekt muzealnictwa, to jednak bardzo ważny, bo pozwala nadać nadgryzionym zębem czasu i brakiem troski zabytkowym obiektom nowe życie. Pracownia pozwala muzealnym konserwatorom łączyć wiedzę i doświadczenie z najnowszymi zdobyczami techniki. Została wyposażona w nowoczesny sprzęt do odnowy obrazów na płótnie, drewnie oraz kamiennych rzeźb. Do takiej pracy wykorzystywana jest między innymi parownica do oczyszczania powierzchni, mikroskop oraz dygestorium, czyli specjalny wyciąg laboratoryjny, który zapobiega wydostawaniu się szkodliwych substancji na zewnątrz oraz zestaw do wykonywania dokumentacji fotograficznej z możliwością wykonania zdjęć w świetle ultrafioletowym.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska