MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół SMS przyjechał z Niemiec by zagrać dla niepełnosprawnych

(abi)
Przyjechali i zagrali dla gości Domu Uzdrowienie Chorych.
Przyjechali i zagrali dla gości Domu Uzdrowienie Chorych. Anna Białęcka
- Choć mieszkam na stałe w Niemczech, co roku, z ogromną przyjemnością, przyjeżdżam do Głogowa - powiedział nam Leonard Paszek. - Razem z grupą osób niepełnosprawnych spędzamy w Głogowie co roku dwa tygodnie. Mieszkamy w Domu Uzdrowienie Chorych.

Pan Leonard, który jest wolontariuszem, bardzo zachwala warunki, jakie jego grupa ma w Domu koło kolegiaty, a także uroki Głogowa. - Tu jest wszystko czego nam potrzeba, i rehabilitacja, i wyjścia na pływalnię, i piękne otoczenie. A Dom dodatkowo pozwala na wspaniałą integrację ludzi niepełnosprawnych i zdrowych, na tarasach spędzamy dużo czasu, na wspólnych kawkach i rozmowach. Tu nawiązują się przyjaźnie na długie lata.

Grupa, która przyjechała do Głogowa z Katowic liczy 120 osób, w tym gronie są także opiekunowie wolontariusze. - Na co dzień mieszkam i pracuję w Niemczech, ale urlop spędzam właśnie tu z gronem znajomych ze Śląska, skąd pochodzę - wyjaśnia L. Paszek.

Jak przyjezdni odbierają Głogów? - To śliczne miasto z wieloma atrakcjami - mówi pan Leonard. - Tu jest co robić i gdzie pójść. Zawsze wchodzimy na wieżę zamkową, bez problemu wnosimy tam także osoby na wózkach, pokonujemy również wieżę ratuszową. Dla tego widoku warto. Lubimy Stare Miasto, może z wyjątkiem bruku, który utrudnia poruszanie się niepełnosprawnym. Mieliśmy także skorzystać z rejsu statkiem po Odrze, ale jakoś nie udało się zgrać terminu. Może w przyszłym roku.

- Razem z moją córką Darią jesteśmy z Poznania, także przyjeżdżamy tu od lat - powiedział nam Pan Andrzej. - To świetne miejsce i świetni ludzie.

Sobota była szczególnie atrakcyjna dla mieszkańców Domu. - Ze względu na to, że organizuję w Niemczech koncerty dla polonijnych zespołów, postawiłem jeden z nich ściągnąć na koncert do Głogowa - mówi L. Paszek. - Grupa SMS uznała to za dobry pomysł, przyjechali, bez honorarium, tylko za nocleg, zagrać dla naszej grupy i głogowian.

Rockowa muzyka rozkręciła wszystkich na sali, można było zobaczyć jak świetnie potrafią się bawić także osoby na wózkach, wspólnie z innymi. Grupa SMS dała 1,5-godzinny koncert w Domu Uzdrowienie Chorych, a później zagrała jeszcze w Piwnicy pod św. Mikołajem. - Najlepszym wynagrodzeniem dla nas było zobaczyć tyle uśmiechniętych twarzy, ludzi, którzy wręcz szaleją przy naszej muzyce - powiedział nam jeden z założycieli zespołu Joachim Kura. - To nie pierwszy nasz występ dla osób niepełnosprawnych. Znamy Leonarda od lat i chętnie przystaliśmy na jego propozycję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska