Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zieleń i trochę czerwieni

LUCYNA GRABOWSKA
Przy ścieżce biegnącej do pomieszczeń gospodarczych szpaler z ligustru jest cięty w kształcie zaokrąglonego wału
Przy ścieżce biegnącej do pomieszczeń gospodarczych szpaler z ligustru jest cięty w kształcie zaokrąglonego wału LUCYNA GRABOWSKA
Podróżując po Wielkopolsce, napotkałam ogród, który zasługuje na miano wzornika do fantazyjnego cięcia ligustru. Każdy, kto chciałby ciąć swoje żywopłoty nie pod sznurek, lecz bardziej oryginalnie, może tu znaleźć kilka podpowiedzi.

Ligustr wykorzystano nie tylko do ogrodzenia czy obramowania posesji, ale jest on głównym elementem zielonej architektury. Są tutaj niewysokie zielone murki, które tylko zaznaczają granice, niczego nie zasłaniają, a jedynie zachęcają do spojrzenia w głąb ogrodu. Murki są urozmaicone szerszymi bryłami z czterospadowym "daszkiem", na środku którego wystrzyżono zgrabną kulę. Po obu stronach podjazdu do garażu, a także po bokach ścieżki z polbruku, ligustr został uformowany w kształcie zaokrąglonego wału. Takie łagodne, łukowate wykończenie sprawia, że ten ogród, mimo wielu prostych linii i prostych kątów, nabiera miękkości i staje się bardziej przytulny.

Zieleń i trochę czerwieni

Przy ścieżce prowadzącej do drzwi wejściowych posadzono bukszpan, który jest nieco jaśniejszy od ligustru i uformowano go także w kształcie walca o ściętej podstawie. Co kilka metrów walec jest wyższy i szerszy, co wpływa na urozmaicenie tego elementu. Do bukszpanu nawiązuje szeroki i dość wysoki żywopłot odgradzający ogród od bocznej uliczki. Tutaj połączono kształty przypominające sześciany i walce. Rozmiary żywopłotu i staranne systematyczne cięcie sprawiają, że nie przeciśnie się przez tę zaporę nawet małe zwierzę.
Podziwiam ogrodnika, który tak pomysłowo wykorzystał ligustr i harmonijnie połączył go z innymi roślinami. Jałowce kolumnowe podkreślają architekturę murków z ligustru, złocista tuja, zielono-biało-różowa wierzba ,,Hacuro Nishiki'' i srebrzysty świerk rozjaśniają ciemną zieleń żywopłotów. Do otoczenia w różnych odcieniach zieleni wprowadzono tylko dwa rodzaje czerwieni - bordowe, świeczkowate kwiatostany sumaka octowca i jaskrawoczerwone pelargonie. Dzięki temu jest tutaj elegancko.

Systematyczne cięcie

Jeśli chcesz mieć przed frontem swojego domu ogród regularny, uporządkowany, nie sprawiający niespodzianek, pomyśl o ligustrze ciętym na różne sposoby. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, zacznij od jednego boku ogrodu lub od szpaleru wzdłuż ścieżki. Aby uzyskać gęsty, żywozielony murek, trzeba ligustr posadzić dość gęsto w odchwaszczoną, żyzną ziemię i przycinać regularnie od początku. Gdy twój żywopłot osiągnie właściwe kształty i rozmiary, będziesz go lekko przycinał trzy razy - wiosną, w czerwcu i sierpniu.
Ligustr jest krzewem bardzo tanim. Można go uzyskać zupełnie za darmo, wystarczy tylko przed zimą ściąć patyczki-sadzonki, wiosną posadzić je na grządce w odchwaszczoną ziemię i podlewać, a jesienią już ukorzenione posadzić tam, gdzie są potrzebne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska