ZIELONA GÓRA. 25. rocznica przyjęcia święceń biskupich przez bpa Stefana Regmunta

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Mariusz Kapała / GL
W niedzielę, 5 stycznia 2020 r., w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze bp Stefan Regmunt będzie przewodniczył uroczystej Mszy Św. sprawowanej z okazji 25. rocznicy przyjęcia święceń biskupich.

Msza Święta rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Do udziału w uroczystym dziękczynieniu zostali zaproszeni zarówno diecezjanie, jak i goście spoza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Biskup Stefan Regmunt jest honorowym obywatelem Jedliny-Zdroju (od 2004 r.) i Zielonej Góry (od 2016 r.).

Bp Stefan Regmunt - życiorys

Bp Stefan Regmunt urodził się 20 czerwca 1951 r. w Krasnymstawie. W 1976 r. ukończył Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu i 29 maja tego roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza, Metropolity Wrocławskiego.

Posługę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz parafii pw. św. Jerzego i rektor kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Rekomendowany w 1981 roku na studia specjalistyczne z zakresu psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył obroną pracy doktorskiej.

W latach 1986-1992 pełnił funkcje prefekta i wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym okresie sprawował również funkcję diecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych oraz delegata Biskupa Diecezjalnego ds. Misji.

Po ustanowieniu Diecezji Legnickiej w 1992 r. został inkardynowany do tejże diecezji i mianowany proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Legnicy. Po erygowaniu 25 marca 1993 roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, Biskup Legnicki Tadeusz Rybak powołał Go na stanowisko rektora. Ks. dr Stefan Regmunt prowadził jednocześnie zajęcia dydaktyczne ze studentami, wykładając psychologię w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej i Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz Diecezjalnym Kolegium Teologicznym w Legnicy.

W latach 1992-1994 pełnił funkcję dyrektora Studium Katechetycznego w Legnicy.

3 grudnia 1994 r. Jan Paweł II powołał Księdza prałata dr. Stefana Regmunta do posługi biskupiej, przydzielając mu stolicę Castel Mediano i ustanawiając go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął z rąk św. Jana Pawła II w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 1995 r.

Bp Stefan Regmunt jako zawołanie swej posługi biskupiej obrał słowa „Servire in caritate” (Służyć w miłości).

W 1998 Bp Stefan Regmunt otrzymał stopień wojskowy kapitana rezerwy Wojska Polskiego.

W 2007 roku powierzono mu funkcję Przewodniczącego Zespołu ds. Służby Zdrowia działającego w strukturze Konferencji Episkopatu Polskiego.

29 grudnia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go biskupem zielonogórsko-gorzowskim. 28 kwietnia 2015 r., w trakcie zmagania z ciężką chorobą wymagającą natychmiastowego leczenia, bp Stefan Regmunt złożył na ręce Ojca Świętego Franciszka prośbę o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego. Obecnie służy diecezji jako biskup biskup-senior.

W 2012 r. Bp Stefan Regmunt otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

źródło: Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska

TO WARTO ZOBACZYĆ

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie