Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: 42 osoby walczą o jedno miejsce na medycynie na UZ [ZDJĘCIA, WIDEO]

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mistrzostwa Polski studentów medycyny w szyciu chirurgicznych. Reprezentacja Uniwersytetu Zielonogórskiego obroniła mistrzowski tytuł
Mistrzostwa Polski studentów medycyny w szyciu chirurgicznych. Reprezentacja Uniwersytetu Zielonogórskiego obroniła mistrzowski tytuł Leszek Kalinowski
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego odnotował rekordową liczbę kandydatów na medycynę. Na 60 miejsc na studiach stacjonarnych złożyło tu podania aż 2513 osób, co daje 41,8 osoby na jedno miejsce. Nie brakuje też chętnych do studiowania pielęgniarstwa (na I i II stopniu) oraz ratownictwie medycznym. Tu jest 1,5 osoby na jedno miejsce.

We wtorek na specjalnej konferencji prasowej władze Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ podsumowały cztery lata jego działalności. Pierwsi absolwenci medycyny wyjdą za dwa lata. Wtedy też odbędzie się pierwszy egzamin państwowy na tym kierunku i przekonamy się, jak największa lubuska uczelnia przygotowała przyszłych lekarzy do zawodu.

Dr hab. Agnieszka Zembroń-Łacny, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, nie kryje zadowolenia z tak dużej popularności medycyny.

Bartłomiej Patka, student wydziału lekarskiego, podkreśla, że tyle osób stara się o przyjęcie na UZ, bo wiedzą one, że u nas są studia kameralne, mamy ułatwiony dostęp do profesorów. Wszyscy się bardzo starają, by jak najlepiej przekazać nam swoją wiedzę i umiejętności.

- Kształcenie w przypadku przedmiotów podstawowych prowadzone jest w 10-osobowych grupach, zaś w przypadku przedmiotów klinicznych w grupach 5-osobowych - mówi prof. Zembroń - Łacny.

Nauczanie praktyczne odbywa się m.in. w otwartym w styczniu br. Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej. Jej kierownik - Agnieszka Żeromska-Michniewicz - podkreśla, że zostanie ono rozbudowane o centrum wieloprofilowe dla lekarzy. Docelowo będzie to jedna jednostka. Będą w niej prowadzone zajęcia według wspólnych scenariuszy symulacyjnych. Wszystko po to, by potrafili ze sobą później współpracować lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny i tworzyć zespoły terapeutyczne.

Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na kolejne centrum (dofinansowanie 10 mln zł), więc jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w następnym roku akademickim 2020/21 symulacyjny szpital powinien już działać (ambulans, szpitalny oddział ratunkowy, sala operacyjna, intensywnej terapii itd.).

Studenci chwalą też nowoczesne laboratoria i sprzęt.

- Przeprowadzamy ankiety i dostajemy od studentów bardzo wysokie oceny - mówi prodziekan ds. klinicznych wydziału dr n. med. Paweł Jarmużek. - Warto zauważyć, że studenci po pierwszym i drugim roku odbywali praktyki poza woj. lubuskim. Teraz większość zdecydowała się odbyć je w naszym regionie. To znaczy, że widzą siebie w pracy w naszych lecznicach.

Poza tym 85 osób podpisało umowę z panią marszałek na stypendia. Otrzymane wsparcie odpracują w lubuskich szpitalach.

Powołanie medycyny w Zielonej Górze spowodowało zmiany nie tylko w Szpitalu Uniwersyteckim, ale całym województwie. Powstają oddziały kliniczne także w Gorzowie, Nowej Soli, Żarach, Sulechowie... Wszędzie tam studenci mają zajęcia i spotykają się z coraz lepiej wykształconą kadrą. Kiedy w 2018 r. stanowiła ona 40 osób, to teraz zatrudnienie wzrosło do 130. To wybitni fachowcy w swoich dziedzinach.

- W 80 procentach to „kliniści” - to oznacza, że oprócz pracy naukowo-dydaktycznej na uniwersytecie, są zatrudnieni także w szpitalach - zauważa pani dziekan. - Zyskują pacjenci, bo dziś wykonuje się zabiegi, których wcześniej nie było.

Wydział to także szansa na rozwój od lat zatrudnionych pracowników szpitala i UZ.

- Mamy już pierwsze tytuły naukowe. Jedna osoba uzyskała tytuł profesora tytularnego, druga jest w trakcie, mamy na koncie trzy habilitacje i trzy doktoraty, a siedem jest otwartych - wylicza pani dziekan.

POLECAMY TEŻ

Konferencja prasowa na Uniwersytecie Zielonogórskim w sprawie naboru na studia 2019/2020 - Zielona Góra - 3 czerwca 2019

ZIELONA GÓRA. Nabór na Uniwersytet Zielonogórski. Sprawdź no...

NOWOŚCI NA UZ

ZOBACZ TEŻ

Oficjalne otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim - Zielona Góra - 23 stycznia 2019

Zielona Góra. Powstało nowoczesne centrum symulacji medyczne...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska