Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. 7 pokoi przy ulicy Głowackiego czeka na nowych lokatorów. Kto niebawem się tam wprowadzi?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Nowe mieszkanie chronione urządzone zostało w standardzie. Składa się z 7 pokoi i części wspólnych: kuchni, salonu, garderoby i świetlicy.
Nowe mieszkanie chronione urządzone zostało w standardzie. Składa się z 7 pokoi i części wspólnych: kuchni, salonu, garderoby i świetlicy. Centrum Usług Opiekuńczych
Nowe mieszkanie z 7 pokojami powstało przy ulicy Głowackiego i są już na nie pierwsi chętni. ,,Chronione lokale treningowe” to całkowita nowość w Zielonej Górze. Kto może w nich zamieszkać?

Zielonogórskie Centrum Usług Opiekuńczych wciąż się rozwija i poszerza swoją działalność. Do tej pory pracownicy CUO prowadzili Ośrodek Terapii Zajęciowej, Dom Dziennego Pobytu, stołówkę dla Seniorów i pomagali osobom chorym w ich domach. Teraz będą również sprawować opiekę nad podopiecznymi w ich nowych mieszkaniach, tzw. lokalach treningowych.

Miasto dzięki dużemu wkładowi własnemu oraz środkom uzyskanym od wojewody lubuskiego mogło zrealizować projekt, na który czekało wielu niepełnosprawnych.

7 nowych lokali stworzono specjalnie dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a w szczególności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod okiem specjalistów, będą się tam przygotowywać do samodzielnego życia. Lokatorzy nowych mieszkań będą musieli samodzielnie zarządzać swoim budżetem, utrzymywać się ze swoich środków oraz poruszać się po instytucjach m.in. w poszukiwaniu pracy. To również jest częścią procesu nabywania samodzielności.

- Rodzice dorosłych dzieci z chorobami psychicznymi od lat apelowali o takie miejsce. Dla nas jest to ogromna próba, ponieważ takich lokali w naszym mieście jeszcze nie było. Na rodzicach mieszkania zrobiły ogromne wrażenie. Przekonali się, że rzeczywiście zrobiliśmy wszystko, by ich dzieci żyły w odpowiednich warunkach– mówi Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Lokale treningowe przygotowane są w absolutnym standardzie. Każdy z lokatorów będzie mógł urządzić swój kąt po swojemu i przynieść ulubione krzesło, książki, przedmioty, które będą przypominały rodzinny dom. Są również części wspólne, takie jak kuchnia, duży salon, garderoba i świetlica, by podopieczni nauczyli się współpracy.

W mieszkaniu jedna osoba będzie mogła mieszkać najdłużej przez 2 lata. Czas może ulec skróceniu, jeśli podopieczny będzie zdolny do samodzielnego życia. Rodzice początkowo będą współuczestniczyć w tym procesie, jednak ich udział będzie coraz mniejszy. Wysokość odpłatności za pobyt w mieszkaniu będzie ustalona decyzją administracyjną wydaną przez MOPS.

Nabór kandydatów na nowe lokum rozpoczął się 1 czerwca, a planowane otwarcie do zamieszkania zaplanowano na 1 sierpnia.

POLECAMY:
ROZPOCZYNA SIĘ KOLEJNY NABÓR NIEPEŁNOSPRAWNYCH DO PRACY
WIELKI BAL SENIORÓW W ZIELONEJ GÓRZE
NASZE SPOŁECZEŃSTWO SIĘ STARZEJE. O POTRZEBACH POWINNIŚMY MYŚLEĆ JUŻ DZIŚ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska