Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. A to niespodzianka! Na schodach pojawiły się napisy. Zobacz, co to była za akcja

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W sobotę, 8 maja, rozpoczął się Tydzień Bibliotek. Grzegorz Żegleń na schodach do wojewódzkiej biblioteki w Zielonej Górze umieścił swój wiersz w ramach projektu "Poezja na schodach"
W sobotę, 8 maja, rozpoczął się Tydzień Bibliotek. Grzegorz Żegleń na schodach do wojewódzkiej biblioteki w Zielonej Górze umieścił swój wiersz w ramach projektu "Poezja na schodach" Leszek Kalinowski, Michał Kalinowski
Czytać można zawsze i wszędzie. Nawet wchodząc po schodach. To chce nam uświadomić poeta, nauczyciel i dziennikarz - Grzegorz Żegleń, który w sobotę na schodach wojewódzkiej biblioteki w Zielonej Górze umieścił swój wiersz. Projekt "Poezja na schodach", który otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury, był najpierw realizowany w Szprotawie. Teraz jest kontynuowany w Winnym Grodzie.

Czytać można nawet przy tak prozaicznej czynności jak wchodzenie po schodach. I wtedy doświadczyć poetyckiego uniesienia. Pokonamy kolejne stopnie na skrzydłach...

Poezja na schodach, czyli wizualno - poetycka instalacja poety Grzegorza Żeglenia

„POEZJA NA SCHODACH” to kontynuacja autorskiego projektu "SŁOWA W OBRAZIE MIAST", który zwyciężył w konkursie „#zaSZTUKAj". Został on dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. Wcześniej projekt był realizowany w Szprotawie, a teraz jest kontynuowany w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze. Autorem tej instalacji wizualno – poetyckiej jest Grzegorz Żegleń - poeta, nauczyciel i dziennikarz.
Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie poezji w przestrzeni miasta. Pokazanie, że może wykraczać ona poza granicę kartki czy też książki.

Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie poezji w przestrzeni miasta. Pokazanie, że może wykraczać ona poza granicę kartki czy też książki.
Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie poezji w przestrzeni miasta. Pokazanie, że może wykraczać ona poza granicę kartki czy też książki.
Leszek Kalinowski, Michał Kalinowski

Poezja na schodach, czyli szczeble literackiego nieba

- Schody to nie tylko najpraktyczniejszy wynalazek ludzkości, ale to również najpiękniejszy - według mnie - pomnik poezji …to szczeble do literackiego nieba - mówi Grzegorz Żegleń. - Podmiotem lirycznym tego utworu stały się schody, które w sposób metaforyczny przyrównane zostały do książki i czynności z nią związanych. Biblioteka jako świątynia słów oraz poetyckie stopnie prowadzące do niej stały się jednocześnie jej tłem jak i obrazem. Dzięki mojemu przedsięwzięciu można doświadczyć zjawiska metafizycznego, nie wchodząc fizycznie na nie. Można wersami z nich zejść. Mam nadzieję, że ten wiersz uświadomi czytelnikom nie tylko, w jakim miejscu znaleźli się, ale również, w jaki zostali bezpośrednio wpisani wymiar i rzeczywistość jej bohaterowie.

W sobotę, 8 maja, rozpoczął się Tydzień Bibliotek. Grzegorz Żegleń na schodach do wojewódzkiej biblioteki w Zielonej Górze umieścił swój wiersz w ramach
W sobotę, 8 maja, rozpoczął się Tydzień Bibliotek. Grzegorz Żegleń na schodach do wojewódzkiej biblioteki w Zielonej Górze umieścił swój wiersz w ramach projektu "Poezja na schodach" Leszek Kalinowski, Michał Kalinowski

Przeczytaj wiersz Grzegorza Żeglenia

A oto wiersz, który został umieszczony na schodach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida:
TU LUDZIE PODCHODZĄ
PO GRZBIETACH SŁÓW
ROZPINAJĄ KROKAMI
OKŁADKI MYŚLI
SCHODZĄ Z PÓŁEK
ROZDZIAŁAMI STOPNI
WERTUJĄ STRONY
TRZYMAJĄC SIĘ WERSÓW
ZAKŁADKI PORĘCZY - GRZEGORZ ŻEGLEŃ

Zobacz film - Czesław Sobkowiak w pandemii wydał dwie książki

Gala Literacka 2019 – laureaci Nagrody Winiarka
Tydzień Bibliotek 2021 z Biblioteką Norwida nabiera tempa!
W tym tygodniu w zielonogórskim "Norwidzie" każdego dnia dzieje się coś bardzo interesującego. Spotkanie online z Zofią Mąkosą, nauka języków obcych na wesoło i Benefis 10-lecia mediateki Góra Mediów – to tylko wybrane propozycje na dziś.

PONIEDZIAŁEK, 10 maja

  • Znajdziesz mnie w książce! – KONKURS
  • godz. 8.00, Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 1, ul. Ptasia 32
  • Nauka języków na wesoło – humorystyczne teksty w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim prezentowane przez pracowników Biblioteki Obcojęzycznej i Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej (Agnieszka Ginko-Humphries, Anita Lange-Fijołek, Hanna Rak). Nagranie filmowe.
  • godz. 8.30, FB Biblioteki Norwida
  • Bajki Photonów – prezentacja fragmentów książki "Cyberiada" Stanisława Lema w ramach obchodów Roku Lema i we współpracy z przedstawicielami akcji Rok Lema w Polsce.
  • godz. 9.00, Góra Mediów
  • Literackie Drzewo Norwida
  • godz. 11.00, Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 5, ul. Żołnierzy 2-giej Armii 30-40
  • Znajdziesz mnie w Filii nr 2 – konkurs kryminalny
  • godz. 14.00, Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Filia nr 2, Os. Pomorskie 13
  • Spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, powieściopisarką, dwukrotną laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w kategorii Proza. Wydarzenie organizowane z okazji urodzin mediateki "Szklana Pułapka"
  • godz. 16.00, FB Mediateka Szklana Pułapka, ul. Wrocławska 12a
  • Storytelling online z Piotrusiem – snucie opowieści z wykorzystaniem kostek „Story Cubes". Obowiązują zapisy. Liczba uczestników ograniczona.
  • godz. 16.30, Dziecięce Filie Biblioteki Norwida, Filia nr 11 (Biblioteka Piotrusia Pana), ul. Ptasia 32
  • Benefis 10-lecia Mediateki Góra Mediów. Wspomnienia – anegdoty – komentarze. 10 lat Góry Mediów!
  • godz. 17.00, Góra Mediów

Ponadto:
Wystawa fotografii Stefana Kurzawińskiego, nieżyjącego artysty fotografa z Kazimierza Dolnego "Na rynku usiąść w Kazimierzu...Fotografie Stefana Kurzawińskiego"
Wystawa dostępna od 10 do końca maja, Galeria Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9 w godzinach otwarcia biblioteki
Złap Literaka – międzyfilialna gra miejska Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze
OD(najdz)PO(znaj)WIEM – quiz miejski Filie Biblioteki Norwida w Zielonej Górze
Zróbmy sobie muzeum w domu -Żywe obrazy
Konkurs "Wyjątkowo kukiełkowo" Dziecięce Filie Biblioteki Norwida
Norwid, Lem, Różewicz, Baczyński - Który z nich jest twoim ulubionym autorem i
dlaczego? - KONKURS
10. Urodziny mediateki Góra Mediów
FB mediateki Góra Mediów

  • 10 maja, godz. 17.00 - benefis "10 lat Góry Mediów", podczas którego usłyszymy jak mediateka zmieniała się na przestrzeni lat i jak wspominają ją pracownicy, którzy ją tworzyli! Prowadzenie: Agnieszka Sobiak
  • 12 maja, godz. 18.00 - Zagra NA ŻYWO zespół "Fruti Blues" ze swoim liderem, Andrzejem Święcickim, który sprawi, że wczujemy się w kameralny bluesowy klimat. A w dodatku będziemy mogli poprosić o zagranie waszego ulubionego kawałka!
  • 19 maja, godz. 9.00 - pierwszy z cyklu odcinek Bibliotecznej Telewizji Śniadaniowej - spotkanie z człowiekiem i jego pasją. Czyli nie tylko biblioteczny talk show. Rozmowy z ciekawymi osobami realizującymi się w szeroko pojętej kulturze, nauce, czy sporcie. Gośćmi będą zarówno bibliotekarze, jak i postaci spoza świata bibliotecznego, którzy opowiedzą i zainspirują swoją opowieścią, naszych czytelników. Prowadzenie: Sandra Stempniewska
  • 28 maja, godz. 18.00 - kolejny koncert NA ŻYWO. Tym razem grupa "Atawizm" zaprezentuje trochę cięższe brzmienia, ale wciąż w kameralnej kompozycji
  • Urodziny mediateki "Szklana Pułapka"
  • FB Mediateka Szklana Pułapka

Tegoroczne urodziny "Szklanej Pułapki" to jeszcze nie benefis, jeszcze nie srebrne wesele. Wciąż młoda i zaskakująca stąd ograniczony jeszcze pandemią „kinderbal”. Z jednej strony winne wzgórze, z drugiej tropikalna dżungla Palmiarni. Cóż więcej chcieć?!
Zaczynamy już w poniedziałek 10 maja spotkaniem z dwukrotną laureatką Lubuskich Wawrzynów czyli twórczynią sagi „Wendyjska winnica”.

  • 10 maja, godzina 16.00 - spotkanie z Zofią Mąkosą - transmisja live na profilu FB Szklanej Pułapki
  • 17 maja, godzina 12.00 - uroczyste zakończenie konkursu „Norwid, Lem, Różewicz, Baczyński - który z nich jest twoim ulubionym autorem i dlaczego?”
  • 17 maja godzina 14.00 - Muzyczne Fascynacje Romana czyli #chodźmyposłuchaćhałasu - odcinek specjalny
  • 17 maja godzina 17.00 - spotkanie z Krzysztofem Fedorowiczem - transmisja live na profilu FB Szklanej Pułapki.

Cały program Tygodnia Bibliotek 2021 jest dostępny pod linkiem: http://www.wimbp.zgora.pl/

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska