Zielona Góra. Absolwenci studiów prawniczych zdawali egzaminy. Jak wypadli nasi, z Uniwersytetu Zielonogórskiego?

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego Leszek Kalinowski
Departament Zawodów Prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości ogłosił oficjalne wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje, które organizuje rokrocznie już od 2008 roku. Jak wypadli absolwenci wydziału prawa UZ?

Wszystkich kandydatów – absolwentów studiów prawniczych (kierunków prawo) z 47 polskich uczelni w kraju, obowiązują na egzaminie wstępnym te same zasady, wymagania i ten sam zakres materiału. W minionym roku egzaminy odbyły się w całej Polsce tego samego dnia (26 września 2020 r.). Przystąpiło do nich 2.810 osób z 6633 wszystkich absolwentów kończących studia w 2020 r. (w tym 51 absolwentów z WPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego), co stanowiło 42,36 proc. wszystkich absolwentów wydziałów prawa.

Jak był oceniany Wydział Prawa i Administracji UZ?

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego był oceniany w grupie wydziałów, których absolwenci przystępujący do egzaminów stanowili mniej niż 3 proc. ogólnej liczby kandydatów, w powiązaniu z faktyczną liczbą absolwentów z rocznika 2020. Największa grupa absolwentów z 2020 r. to studenci Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego (pow. 500 osób), z których ok. połowa (odpowiednio 52,2% i 43,2 %) zdecydowała się odbywać aplikację adwokacką, radcowską, notarialną albo komorniczą i przystąpiła do egzaminu wstępnego w roku ukończenia swoich studiów. Dyplom Uniwersytetu Zielonogórskiego w 2020 r. otrzymało 88 absolwentów studiujących na WPiA, z których 51 osób (58 proc.) przystąpiło bezpośrednio po zakończeniu studiów do egzaminu wstępnego na aplikacje, organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Aplikację adwokacką wybrało 18 osób, radcowską 24 osoby, notarialną 8 osób i aplikację komorniczą 1 osoba.

zielona góra wydział prawa
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego profesor Hanna Paluszkiewicz Leszek Kalinowski

Ile osób przystąpiło do egzaminu w Zielonej Górze i Poznaniu?

Ogólny wskaźnik tzw. zdawalności podany przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynosi w skali kraju 49,5 proc. Z danych szczegółowych wynika, że w siedzibie Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu i Zielonej Górze do egzaminu na aplikację adwokacką łącznie przystąpiły 163 osoby, a zdawalność wyniosła 57,7 proc., dając drugi w kraju najlepszy wynik. W komisji egzaminacyjnej na aplikację radcowską w Zielonej Górze przystąpiły do egzaminu ogółem 54 osoby, natomiast wskaźnik zdawalności był słabszy i wyniósł 33,3 proc. Do egzaminów przystępowali również ujęci w tej liczbie absolwenci innych uczelni, także z poprzednich roczników. Średnią zdawalność uzyskali natomiast kandydaci przystępujący do egzaminu na aplikację notarialną w Poznaniu (tu także absolwenci UZ) osiągając poziom 37,4 proc.

Gdzie odbywają aplikacje?

Z badania mobilności absolwentów wynika, że znacząca większość ubiegłorocznych absolwentów WPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego wybrała możliwość odbywania aplikacji w regionie lubuskim, pojedyncze osoby wybrały inne niż zielonogórska lub poznańsko – zielonogórska komisje egzaminacyjne. Oznacza to, że Wydział, zgodnie z założonymi celami, kształci prawników przede wszystkim dla Lubuskiego, a absolwenci wybierają aplikacje w Zielonej Górze lub w Poznaniu.
W kategorii małych wydziałów (liczonych wg liczby absolwentów poniżej 185 osób), z których łącznie w skali kraju, pozytywną ocenę na egzaminie wstępnym uzyskało 591 osób (z 28 uczelni), z WPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego na aplikacje zakwalifikowało się łącznie 28 osób, co stanowi 0,9% ogółu nowych aplikantów w kraju.

zielona góra wydział prawa
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego Leszek Kalinowski

Bardzo dobre przygotowanie studentów niestacjonarnych

70 osób – absolwentów UZ z obu roczników (tzn. z 2020 i 2019 r.) przystępujących do egzaminu wstępnego większość, tzn. 52 osoby (74,3 proc.), to absolwenci studiów stacjonarnych, a 18 osób (25,7 proc.) ukończyło studia niestacjonarne. Oceniając odpowiednio wskaźnik zdawalności MS podało, że w przypadku Uniwersytetu Zielonogórskiego kształtuje się on na poziomie 38,5 proc. (absolwenci studiów stacjonarnych) i 44,4 proc. (absolwenci studiów niestacjonarnych). O ile wynik pierwszy jest w średniej krajowej, o tyle procent zdawalności w grupie studentów niestacjonarnych jest jednym z wyższych w kraju. Oznacza to bardzo dobre przygotowanie absolwentów studiujących w trybie niestacjonarnym do wyboru aplikacji adwokackiej, radcowskiej bądź notarialnej. Biorąc pod uwagę liczbę absolwentów z rocznika 2020 r. decydujących się rozpocząć wybraną aplikację (czyli 51 absolwentów, przystępujących w 2020 r. do egzaminu wstępnego) Uniwersytet Zielonogórski jest na 22 miejscu, na 40 badanych w tym zakresie, uczelni. Dla porównania największy Uniwersytet Warszawski ukończyło w 2020 r. 550 osób, z których znacząca większość przystąpiła do egzaminów wstępnych na aplikacje.

Miejsce UZ wśród innych, podobnych uczelni

Wskaźnik zdawalności absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego z 2020 r. na aplikacje wyniósł w tym roku 43,14 proc. dając WPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego 9. miejsce wśród uczelni, których liczba absolwentów przystępujących do egzaminów wynosiła pomiędzy 38-97 osób. Nasze wyniki są zatem porównywalne z sukcesami absolwentów z Uniwersytetu w Białymstoku i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, których wyniki są bardzo zbliżone.

Analiza ocen absolwentów kandydujących na aplikantów adwokackich, radcowskich czy notarialnych w grupie mniejszych wydziałów (z liczbą absolwentów pomiędzy 38-97 osób) jest zadawalająca, ponieważ kształtuje się na poziomie 52,17 proc. w przypadku absolwentów z oceną bardzo dobrą na dyplomie, 28,57 proc. w przypadku oceny dobry plus i 66,7 proc. z oceną dobrą, co daje WPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego, już po raz drugi, najwyższą pozycję spośród uczelni badanych w tej kategorii. Oznacza to również, że oceny naszych absolwentów są adekwatne do uzyskanej przez nich na Uniwersytecie Zielonogórskim wiedzy i dają im możliwość konkurowania w wyścigu do aplikacji z absolwentami innych uczelni, którzy zakończyli studia prawnicze z takimi samymi ocenami na dyplomie.

Zobacz wyjątkową inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim:

POLECAMY TEŻ

ZIELONA GÓRA: 42 osoby walczą o jedno miejsce na medycynie n...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No może w końcu jakość orzekania w zielonogórskich sądach się poprawi. Prawo będzie znaczyło prawo a sprawiedliwość sprawiedliwość.

Czas rozpędzić tę koterię.

Dodaj ogłoszenie