Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Ale urodziny! Już 20 lat w środku budynku rośnie drzewo. Zobacz film i zdjęcia

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Drzewo w środku studia kuchennego w Zielonej Górze. Rośnie tak już od 20 lat.
Drzewo w środku studia kuchennego w Zielonej Górze. Rośnie tak już od 20 lat. Jacek Katos
Mimo że mija dokładnie 20 lat, kiedy w środku sklepu pojawiło się drzewo, nadal dziwi klientów, którzy są zachwyceni takim rozwiązaniem. Na razie nie ma ono liści, ale jak co roku pojawią się one w połowie maja.

- To drzewo rosło na działce, którą kupiłem razem z żoną. Chcieliśmy tu wybudować studio kuchenne. I zachować ten okaz – wspomina Ryszard Nenycz, właściciel studia kuchennego w Zielonej Górze.

Jak to drzewo wkomponować w budynek? Z pomocą przyszedł architekt Tadeusz Spasiński. Projekt wszystkim się spodobał. Pozostała jeszcze kwestia podlewania. Tutaj specjalny system opracował ówczesny doktor, dziś już profesor, Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Drzewo w środku studia kuchennego w Zielonej Górze. Zdjęcie wykonane latem.
Drzewo w środku studia kuchennego w Zielonej Górze. Zdjęcie wykonane latem. Mariusz Kapała

Drzewo w środku budynku rośnie od 20 lat, liście wypuszcza w połowie maja

Państwo Nenycz nie kryło zadowolenia, że drzewo tak pięknie wkomponowało się w architekturę. I że klienci się nim zachwycają. Tak jest do dziś. Ale były też chwile grozy.

Kiedy okazało się, że drzewo nie wypuszcza liści, właściciele myśleli, że uschło. Na szczęście tak się nie stało. Po prostu drzewo to wypuszcza liście dopiero 15 maja. A nazywa się ono ajlant gruczołowaty (inaczej bożodrzew gruczołowaty). Pochodzi z Chin. W Europie pojawiło się w XVIII wieku. Dorodne drzewa osiągają w Polsce nawet do 30 metrów wysokości. Mają duże liście (do 80 cm długości).

Drzewo w środku studia kuchennego w Zielonej Górze. Rośnie tak już od 20 lat.
Drzewo w środku studia kuchennego w Zielonej Górze. Rośnie tak już od 20 lat. Jacek Katos

Jak się chce, to można umieścić drzewo w środku budynku

- Można? Można, jak się chce! I to udowodniono już 20 lat temu. Nie trzeba od razu wycinać wszystkich drzew, jak się chce postawić jakiś obiekt. Nie tylko ratujemy przyrodę, ale zyskuje coś oryginalnego, niepowtarzalnego, coś, co będzie przyciągać do nas ludzi - mówi Maria Nowacka z Zielonej Góry, która chwali też pomysł z zielonymi ścianami na Uniwersytecie Zielonogórskim i na przystankach MZK. Jej zdaniem, takich miejsc powinno być dużo więcej, by Zielona Góra była naprawdę zielona. Na starych zdjęciach widać, jakie mieliśmy zielone place, ulice i z czasem zamieniliśmy wszystko w beton.

Przyroda jest najbardziej oryginalnym architektem - mówi Aldona Nieckarz, która w drodze z Sulechowa do Wolsztyna zatrzymała się na parkingu przy sośnie Waligóra. Ten pomnik przyrody zachwyca nie tylko miłośników roślin. Dlaczego? W drodze z Sulechowa do Wolsztyna warto się zatrzymać na leśnym parkingu (1,5 kilometra od grodu Sulecha). By bardziej uczynić to miejsce atrakcyjnym,  w 1998 roku powstała leśna ścieżka dydaktyczna „Do Waligóry” . Liczy ona  3,4 kilometra i składa się z 18 stanowisk dydaktycznych. To tu rośnie pomnik przyrody - sosna Waligóra licząca 170 lat. Ta oryginalna sosna najprawdopodobniej powstała ze zrośnięcia się dwóch drzew. Z jednego pnia wyrasta osiem powyginanych konarów, które tworzą rozłożystą koronę. Sosna zwyczajna ma obwód 620 cm. - Lubię takie okazy - mówi pani Aldona, która wyciąga aparat fotograficzny, by uwiecznić na zdjęciach Waligórę, która przez lata była uznawana za najgrubszą sosnę zwyczajną w Polsce, ale niedawno z powodu zmiany metody dokonywania pomiarów stwierdzono, że jest to druga (pierwszą jest sosna Rzepicha) najgrubsza sosna w kraju. ZOBACZ TEŻNIE DO WIARY! TAŃCZĄCY LAS;nfPOLECAMY KWIATY NA DEPTAKU;nfWIDEO:  Magia drzew. Co nam dają i dlaczego warto o nie dbać?<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/535f5833-fbca-ed31-9a44-a62921a44529,969e5c2b-c500-caeb-d22e-819e4414f727,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

SULECHÓW: Co to za okaz? Waligóra zachwyca wszystkich. Zobac...

Ten okaz sosny naprawdę zachwyca. Zobacz!

WIDEO: Magia drzew. Co nam dają i dlaczego warto o nie dbać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska