Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: - Ależ byłam głupia. Dzięki tym liściom zmądrzałam - przyznaje zielonogórzanka

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Dlaczego Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze nie grani liści do gołej ziemi? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy na... liściu
Dlaczego Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze nie grani liści do gołej ziemi? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy na... liściu Jacek Katos
Ależ byłam głupia – przyznaje pani Mariola z Zielonej Góry. – Chodzę przez Park Tysiąclecia i widzę, ile tu leży liści. Chciałam już dzwonić do „Gazety Lubuskiej”, że miasto nie dba o porządek. Wszystko powinno być zgrabione i wyrzucone. Aż tu nagle doznałam olśnienia…

Pani Mariola przyznaje, że człowiek całe życie się uczy i to w różny sposób. Teraz wzbogaciła swoją wiedzę dzięki… liściom.
- Widziałam z daleka, że ustawione są jakieś tablice informacyjne. W kształcie liści – opowiada zielonogórzanka. – Gdy podeszłam bliżej i zaczęłam czytać, zaczęłam się śmiać, jaka ja jestem głupia. Teraz się dokształciłam.

Dlaczego Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze nie grani liści do gołej ziemi? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy na... liściu

Zielona Góra: - Ależ byłam głupia. Dzięki tym liściom zmądrz...

ZGK nie grabi liści w parkach do gołej ziemi

Tablice informacyjne w kształcie liści zostały ustawione w Parku Piastowskim i Parku Tysiąclecia za sprawą Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze. Firma chciała w ten sposób wyjaśnić mieszkańcom, dlaczego nie grabi liści do „gołej” ziemi.

Pozostawione liście zwiększają bioróżnorodność

Z tej nietypowej korespondencji z mieszkańcami wiemy, że pozostawione liście:
zwiększają bioróżnorodność, tworzą ściółkę oraz warstwę próchnicy, w których toczy się bogate życie biologiczne, są spiżarnią strzyżyków, grzywaczy, drozdów, rudzików i wszystkich ptaków żerujących na ziemi, pomagają w zatrzymaniu wody, zapewniają zmniejszenie parowania gleby, chronią przed przemarzaniem systemy korzeniowe roślin, odpowiednio przygotowane i pozostawione w określonych miejscach, zwiększają atrakcyjność ekosystemu parkowego, w kopcach utworzonych z liści schronienie na zimę znajdują zwierzęta, m.in, jeże.

Dlatego – jak dalej informuje ZGK: odsłaniamy główne alejki parkowe i zostawiamy liście pod krzewami, rabatami i w miejscach gdzie mogą zimować zwierzęta.

ZOBACZ TEŻ

Stany Zjednoczone Ameryki składa się z 50 stanów. To trzeci pod względem liczby mieszkańców kraj na świecie

Hit! Za darmo zabieramy Cię w podróż po Stanach Zjednoczonyc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska