Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Autobus, czerwony, ulicami Zielonej mknie... Zobacz stare zdjęcia [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

(decha)
1 lipca 1954 r. kierowca Eugeniusz Jurkojć zasiadł za kierownicą stara N 51 i ruszył w pierwszą trasę łączącą Chynów z Jędrzychowem. Obok konduktorka Teresa Kiełczykowska. Oto początek funkcjonowania zielonogórskiej komunikacji miejskiej.W czerwcu 1954 roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej utworzony został Zakład Komunikacji Miejskiej jako wydział. 1 lipca tego roku na ulice Zielonej Góry wyjechały cztery stary N 51. Autobusy wyglądały nieco jak ciężarówki i miały nawet na końcu drabinki, z których korzystali gapowicze. Nawiasem mówiąc, było to cudowne dziecko polskiej motoryzacji. Na karoserii dominował kolor czerwony, który był obowiązkowy w komunikacji miejskiej w całym kraju. Uruchomiono cztery linie autobusowe łączące najodleglejsze wówczas dzielnice miasta. Autobusy połączyły zatem ratusz z Jędrzychowem, ratusz z Raculą, ratusz z Chyno-wem i ratusz z Przylepem. Bilety sprzedawali konduktorzy, jednocześnie wpuszczając pasażerów. Pierwszeństwo mieli ci z miesięcznymi.Zobacz również: Autobusy na deptaku w Zielonej Górze. Zobaczcie te zdjęcia!W 1956 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej powołane zostało - jako samodzielna jednostka - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Z czasem zielonogórska firma miała swoje filie m.in. w No-wej Soli, Żaganiu i Głogowie. Entuzjastycznie witano kolejne trasy, kolejne autobusy - cała epoka należała do popularnego „ogórka”, który pojawił się w latach 60. I jeszcze jedno. Do MPK należały również taksówki: było ich kilkanaście, głównie „stare” warszawy.Zielonogórska rada miejska decyzją z 24 maja 1991 roku przekształciła Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w zakład budżetowy pod nazwą Miejski Zakład Komunikacji.
1 lipca 1954 r. kierowca Eugeniusz Jurkojć zasiadł za kierownicą stara N 51 i ruszył w pierwszą trasę łączącą Chynów z Jędrzychowem. Obok konduktorka Teresa Kiełczykowska. Oto początek funkcjonowania zielonogórskiej komunikacji miejskiej.W czerwcu 1954 roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej utworzony został Zakład Komunikacji Miejskiej jako wydział. 1 lipca tego roku na ulice Zielonej Góry wyjechały cztery stary N 51. Autobusy wyglądały nieco jak ciężarówki i miały nawet na końcu drabinki, z których korzystali gapowicze. Nawiasem mówiąc, było to cudowne dziecko polskiej motoryzacji. Na karoserii dominował kolor czerwony, który był obowiązkowy w komunikacji miejskiej w całym kraju. Uruchomiono cztery linie autobusowe łączące najodleglejsze wówczas dzielnice miasta. Autobusy połączyły zatem ratusz z Jędrzychowem, ratusz z Raculą, ratusz z Chyno-wem i ratusz z Przylepem. Bilety sprzedawali konduktorzy, jednocześnie wpuszczając pasażerów. Pierwszeństwo mieli ci z miesięcznymi.Zobacz również: Autobusy na deptaku w Zielonej Górze. Zobaczcie te zdjęcia!W 1956 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej powołane zostało - jako samodzielna jednostka - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Z czasem zielonogórska firma miała swoje filie m.in. w No-wej Soli, Żaganiu i Głogowie. Entuzjastycznie witano kolejne trasy, kolejne autobusy - cała epoka należała do popularnego „ogórka”, który pojawił się w latach 60. I jeszcze jedno. Do MPK należały również taksówki: było ich kilkanaście, głównie „stare” warszawy.Zielonogórska rada miejska decyzją z 24 maja 1991 roku przekształciła Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w zakład budżetowy pod nazwą Miejski Zakład Komunikacji. Archiwum Czytelnika
1 lipca 1954 r. kierowca Eugeniusz Jurkojć zasiadł za kierownicą stara N 51 i ruszył w pierwszą trasę łączącą Chynów z Jędrzychowem. Obok konduktorka Teresa Kiełczykowska. Oto początek funkcjonowania zielonogórskiej komunikacji miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska