Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Aż 120 miejsc w jednym przedszkolu. Gdzie? I co ono ma wspólnego z planem daltońskim? Sprawdź

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Przedszkole nr 18 w Zielonej Górze przyjmie w tym roku aż 120 dzieci, bo tyle odejdzie po wakacjach do szkół
Przedszkole nr 18 w Zielonej Górze przyjmie w tym roku aż 120 dzieci, bo tyle odejdzie po wakacjach do szkół Leszek Kalinowski
- To jakiś cud! Tak się stresuję naborem. A tu nagle dowiaduję się, że w przedszkolu, które wybiorę jako pierwsze, będzie w tym roku aż 120 miejsc – nie kryje zadowolenia pani Ewelina. – I na dodatek mają tam plan daltoński. Uważam, że to świetna sprawa.

Nie tylko pani Ewelina napisała do naszej redakcji. Dzwonią zatroskane mamy, tatusiowie, ale także babcie czy ciocie. Nabór do przedszkoli co roku wywołuje wielkie emocje.

- Tak się denerwuję, że spać po nocach nie mogę – mówi pani Ewa, mama trzyletniego Jasia.

Dyrektor departamentu ds. edukacji i spraw społecznych w zielonogórskim magistracie Wioleta Haręźlak zapewnia, że w tym roku dla każdego dziecko urodzonego w 2018 roku, a zameldowanego w Zielonej Górze, zapewnione będzie miejsce w publicznym przedszkolu.
A dzieci tych w mieście jest 1.406.

Przedszkole nr 18 w Zielonej Górze przyjmie w tym roku aż 120 dzieci, bo tyle odejdzie po wakacjach do szkół

Zielona Góra. Aż 120 miejsc w jednym przedszkolu. Gdzie? I c...

Przedszkole nr 18 w Zielonej Górze: Dobra wiadomość dla rodziców przedszkolaków

Dobrą wiadomością jest też ta, którą przekazuje nam dyrektor Przedszkola nr 18 przy ulicy Moniuszki Anna Skrzypczak-Mamet. Przez ostatnie lata tak jak w większości placówek przyjmowano tylko jedną grupę trzylatków. Bo tak to zwykle się odbywa, że odchodzi najstarsza grupa dzieci do szkoły, a przychodzi najmłodsza.

- W tym roku będziemy mogli przyjąć aż 120 dzieci – mówi Anna Skrzypczak-Mamet. – A to dlatego, że tylu będziemy mieć absolwentów. Przedszkole powstało w nowym budynku w 2017 roku, wówczas przyjęliśmy kilka grup trzylatków, teraz są one najstarsze i opuszczą nas latem.

Ogólnie w przedszkolu przy ul. Moniuszki opiekę znajduje 250 dzieci. Zatrudnionych jest 22 nauczycieli wychowawców i 11 pań do pomocy. Przedszkolaki jak i ich rodzice mogą liczyć na wsparcie dwóch pedagogów, logopedy, terapeuty…

Przedszkole wyróżnia się m.in. tym, że od czterech lat pracuje się tu zgodnie z planem daltońskim.
- Cieszymy się, że nasze dzieci będą mogły kontynuować naukę w szkole, właśnie z wykorzystaniem elementów planu daltońskiego. Wiemy, że nauczyciele podstawówek doceniają tę metodę pracy z dziećmi – podkreśla Anna Skrzypczak-Mamet.

Plan daltoński się sprawdza. To klucz do sukcesu

Marta Kopycińska przyznaje, że pracuje z dziećmi od 15 lat, ale dopiero w Przedszkolu nr 18 zetknęła się z planem daltońskim. Uważa, że to świetna metoda pracy z przedszkolakami.

Jak tłumaczy, to koncepcja polegająca na wdrażaniu do samodzielności w działaniu, podejmowaniu inicjatyw i odpowiedzialności za swoją pracę, a także rozwijająca umiejętność współpracy.

W sali można zobaczyć wiele kolorowych, pełnych symboli tablic, jest specjalny zegar i zdjęcia dzieci. Wszystko po to, by umożliwić przedszkolakom działanie. I wszystko musi być pod ręką. Nawet nożyczki, którymi posługują się już najmłodsi. Oczywiście pod okiem nauczycielek.

- Jeśli szanujemy każde dziecko i podążamy za jego możliwościami, to jest ono w stanie dużo więcej zrobić, niż nam się wydaje – podkreśla Marta Kopycińska. – Nie wykonujemy za dziecko tego, co samo jest w stanie zrobić. Przedszkolaki zawsze mogą liczyć na pomoc kolegów i koleżanek. Bo potrafią współpracować i skupiać się na rozwiązaniu problemu, a nie na rywalizacji. Staramy się, by każde dziecko potrafiło rozwiązywać zadania z każdym. Uczymy w ten sposób szacunku, umiejętności komunikacji, współpracy z każdym, a nie tylko z moją przyjaciółką. Każde zadanie czy w parach, czy w większych grupach, jest dokładnie omówione. Dzieci wiedzą, jakie mają mocne strony, a nad czym należy popracować. Są pewne siebie, potrafią samodzielnie zaplanować swoje działania i wziąć za nie odpowiedzialność. To są niezbędne umiejętności, by osiągać sukcesy.

O czym muszą pamiętać rodzice dzieci już chodzących do przedszkola, a o czym ci którzy chcą zapisać swoją pociechę

Uwaga, rodzice dzieci, które obecnie chodzą do przedszkola, muszą w dniach 1-5 marca złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko.

Rodzice dzieci, którzy chcą zapisać swoje dziecko do przedszkola, będą mogli zapoznać się z ofertą placówek od 1 marca.

O czym muszą po kolei pamiętać rodzice przyszłych przedszkolaków i jakich terminów się trzymać?

  • 15 - 31 marca - złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.
  • do 9 kwietnia - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego
    w szkole podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę
    w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o
    których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe.
  • 23 kwietnia godz. 12.00 - opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
  • 28 kwietnia - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do wskazanego przedszkola lub oddziału przedszkolnego
  • w szkole podstawowej w postaci pisemnego oświadczenia.
  • 30 kwietnia godz. 12.00 - opublikowanie list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Postępowanie uzupełniające:

  • 6 maja - informacja o przedszkolach, które po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego nadal dysponują wolnymi
  • miejscami.
  • 10 maja 14 maja Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.
  • do 20 maja Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego
    w szkole podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu uzupełniającym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe.
  • 25 maja godz. 12:00 - opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
  • 27 maja - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do wskazanego przedszkola lub oddziału przedszkolnego
    w szkole podstawowej w postaci pisemnego oświadczenia.
  • 31 maja godz. 12.00 - opublikowanie list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska