Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Bakteria New Delhi w lecznicy. Na niektórych oddziałach wracają przyjęcia planowe! Sprawdź, na jakich!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Bakteria New Delhi w zielonogórskim szpitalu. Co dalej?
Bakteria New Delhi w zielonogórskim szpitalu. Co dalej? Mariusz Kapała
Trwają rozmowy na temat przywrócenia planowanych przyjęć na oddziały zielonogórskiego szpitala. Te zostały wstrzymane, kiedy wśród pacjentów lecznicy wykryto nosicielstwo bakterii tzw. New Delhi.

AKTUALIZACJA Z GODZ. 12.40.

We wtorek, 20 sierpnia, zapadła decyzja o przywróceniu na 14 oddziałach Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. przyjęć pacjentów w trybie planowym. Szpital wstrzymał przyjęcia w związku ze stwierdzeniem u kilku pacjentów nosicielstwa bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi) oraz zgodnie z zaleceniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze.

Od momentu wykrycia ognisk bakterii w oddziałach szpitalnych trwała akcja dekontaminacji pomieszczeń szpitalnych z dezynfekcją termiczną, chemiczną i fumigacją. Jej celem było uzyskanie ujemnych wyniki badań środowiska na tych oddziałach, tak, by jak najszybciej można było przywrócić przyjęcia pacjentów.

Po przeprowadzeniu tych działań oraz wykonaniu badań przesiewowych i środowiskowych nie stwierdzono kolonizacji Klebsielli Pneumoniae NDM na 14 oddziałach szpitala:
  1. Chirurgii Dziecięcej,
  2. Chirurgii Naczyniowej,
  3. Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej,
  4. Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej,
  5. Chorób Wewnętrznych,
  6. Neonatologii,
  7. Neurochirurgii,
  8. Neurologii,
  9. Położniczo - Ginekologicznym,
  10. Okulistyki,
  11. Otorynolaryngologii,
  12. Pediatrii,
  13. Urologii,
  14. Zakładzie Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej.

Na tych oddziałach od dziś przyjmowani są pacjenci planowi.

Kolejne oddziały są przygotowywane

Przygotowane do podjęcia działalności w trybie planowym są także: Kliniczny Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej i Kliniczny Oddział Chorób Płuc, jednakże szpital zamierza wykonać na tych oddziałach badania ciągów komunikacyjnych i wind i po uzyskaniu wyników ujemnych zwróci się do PPIS w Zielonej Górze o zgodę na uruchomienie trybu przyjęć planowych w tych oddziałach.

Na Klinicznych Oddziałach: Hematologii, Nefrologii, Kardiologii i Onkologii prowadzone są dalsze czynności związane z potwierdzeniem eliminacji bakterii Klebsielli Pneumoniae NDM, które powinny się zakończyć do 22 sierpnia. W przypadku uzyskania wyników ujemnych szpital planuje uruchomić przyjęcia planowe również na tych oddziałach.

Pacjenci, którzy mieli wyznaczony termin planowego przyjęcia w okresie ograniczenia działalności szpitala, będą informowani telefonicznie o nowym terminie przyjęcia.

Obecnie ognisko epidemiczne Klebsiella Pneumoniae NDM w szpitalu obejmuje 15 pacjentów. Przebywają oni na Klinicznych Oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii – 1 pacjent, Radioterapii – 3 pacjentów. W trakcie działań podjęto decyzję o zgrupowaniu pacjentów nosicieli bakterii na Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych. Obecnie przebywa na nim 11 pacjentów, a tych, którzy ze względu na stan zdrowia musieli pozostać na oddziałach separowano i otoczono troskliwą i specjalistyczną opieką.

Wciąż przeprowadzano też przesiewowe badania mikrobiologiczne, szpital sprowadził aparat GeneXpert Real Time PCR, czyli system do szybkiej genetycznej identyfikacji patogenów alarmowych. Dzięki niemu czas diagnostyki pacjenta na obecność bakterii skrócił się z 48 godzin do około godziny.

O sprawie bakterii na bieżąco informujemy na naszych łamach:

ZIELONA GÓRA Bakteria New Delhi w szpitalu. Co z pacjentami i przyjęciami na oddziały? Jak objawia się bakteria? Wyjaśniamy! [FILM, ZDJĘCIA]

Zielona Góra. Bakteria New Delhi wśród pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego. Lecznica ogranicza wizyty odwiedzających. Co musisz wiedzieć?

ZIELONA GÓRA. Mieszkańcy mają sporo pytań o bakterię New Delhi. Przedstawiciele szpitali przechodzą szkolenie

Ostatecznie wojewoda zdecydował się złożyć zawiadomienie do prokuratury:

ZIELONA GÓRA. Wojewoda składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie bakterii New Delhi w zielonogórskim szpitalu

Zbigniew Fąfera, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze potwierdza nam, że taki wniosek już wpłynął do tej instytucji. Będzie on zarejestrowany, a następnie zostanie wszczęte postępowanie w tej sprawie.

Co dalej? Jak informuje urząd marszałkowski w poniedziałek, z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji epidemiologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

- Marszałek Elżbieta Anna Polak wraz z prezesem Działoszyńskim poinformowali o spotkaniu z prof. dr hab. n. med. Anną Boroń-Kaczmarską, które odbyło się w sobotę 17 sierpnia - informuje urząd marszałkowski. W ocenie pani profesor, która zapoznała się z działaniami, podjętymi przez placówkę, wstrzymanie przyjęć planowych w całym szpitalu było ponadwymiarowe. Można było ograniczyć to jedynie do oddziałów, gdzie uzyskano wyniki dodatnie z posiewów.

- Pani profesor poproszona została także o ocenę koncepcji działań szpitala, które zdecydowanie poparła - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. - Zarekomendowała również otwarcie na przyjęcia planowe tych oddziałów, na których uzyskane zostaną wyniki ujemne u wszystkich pacjentów oraz jeżeli uzyskane zostaną ujemne wyniki badań środowiska na tych oddziałach.

Jak obecnie wygląda sytuacja?

Obecnie na dziewiętnastu (spośród dwudziestu trzech) oddziałach uzyskano ujemne wyniki badań przesiewowych i środowiska. Oznacza to brak kolonizacji Klebsielli Pneumoniae NDM.

Szpital dalej utrzymuje wzmożony reżim sanitarny, podejmuje kroki, by wygaszać ogniska bakterii.

Powołany w szpitalu Zespół ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych uznał, że 19 oddziałów szpitala jest czystych i wolnych od kolonii bakterii Klebsiella Pneumoniae NDM i rekomendował prezesowi szpitala przywrócić z dniem 20 sierpnia 2019 r. przyjęcia planowe do Szpitala Uniwersyteckiego. W tej sprawie szpital wystosował pismo do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze z prośbą o zajęcie stanowiska.

Będziemy na bieżąco informować Państwa o sprawie.

AKTUALIZACJA z godz. 11.30.

W sprawie złożenia przez wojewodę zawiadomienia do prokuratury oficjalne pismo do naszej redakcji napisali przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Zielonej Górze. Możemy w nim przeczytać:

"Prezydium ORL w Zielonej Górze wyraża głębokie zaniepokojenie informacjami o złożeniu zawiadomienia do prokuratury przez Wojewodę Lubuskiego w sprawie zakażenia bakterią Klebsiella pneumoniae NDM w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Według naszej wiedzy w zielonogórskiej placówce zachowano odpowiednie procedury epidemiologiczne. Ponadto taki sposób rozwiązywania niezwykle istotnego problemu, jakim jest narastająca liczba zakażeń bakteriami wieloopornymi, świadczy o głębokim niezrozumieniu zagrożeń dotyczących większości polskich placówek medycznych. Zakażenia "superbakteriami" są bolączką całego świata, a rozprzestrzenianie się ich wśród pacjentów postrzegane jest jako zdarzenie niepożądane, czyli niezamierzone powikłanie związane z kontaktem z ochroną zdrowia, a nie jako przestępstwo. Statystyki dowodzą, że najczęstszą przyczyną w/w zdarzeń są błędy systemowe, m.in. przeludnione sale chorych, niedostateczna liczba izolatek, zbyt mała liczba sanitariatów, zbyt duże obciążenie pracą personelu. Podstawową metodą zaradczą jest ograniczenie antybiotykoterapii, bezwzględne przestrzeganie procedur sanitarnych, zgłaszanie i rejestracja ognisk epidemiologicznych. Nie może się to jednak wiązać ze stygmatyzacją i penalizacją działających w dobrej wierze pracowników ochrony zdrowia, którzy ze względu na specyfikę zawodu są również narażeni na oddziaływanie tych szkodliwych czynników biologicznych.

Środowisko medyczne od wielu lat apeluje do decydentów o pilne pochylenie się nad problemami ochrony zdrowia w Polsce, które organizacyjnie, infrastrukturalnie i przede wszystkim finansowo odbiega od standardów europejskich".

Pod pismem podpisał się sekretarz OIL oraz jego prezeska.

Jak wielokrotnie tłumaczył też prezes zarządu zielonogórskiego szpitala - Marek Działoszyński - placówka podjęła wszelkie kroki i działania, wdrożyła odpowiednie procedury, by walczyć z ogniskami bakterii.

ZOBACZ FILM - GROŹNA BAKTERIA W SZPITALU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska