Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Będzie cieplej i taniej, czyli szpitalne inwestycje pod ziemią. Kto ogrzeje szpital tymczasowy i inne budynki?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ostatnie prace przy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze
Ostatnie prace przy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze Jacek Katos
Jak postępuje budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka czy termomodernizacja budynków szpitala widać gołym okiem. Ale tego, co pod ziemią nie widzimy. A to także bardzo ważna inwestycja. Chodzi o wymianę sieci ciepłowniczej. Lecznica wiele zyska.

Lada dzień Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze będzie gotowe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, które udało się zastosować, będzie w nim cieplej i taniej.
Ciepło i chłód dla tego budynku będą dostarczane z sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni „Zielona Góra”. W obiekcie, który niebawem z powodu pandemii koronawirusa stanie się szpitalem tymczasowym, zainstalowany został węzeł cieplno-chłodniczy o mocy grzewczej 1,4 MW i chłodniczej 0,3 MW.

To pierwsze takie urządzenie zamontowane w Polsce

W Centrum Zdrowia Matki i Dziecka do wytwarzania wody lodowej zastosowany będzie nowoczesny agregat, zasilany z sieci ciepłowniczej wodą o temperaturze 65°C. Dotychczas tego typu urządzenia wymagały nośnika napędowego o temperaturze ponad 85°C. A zatem urządzenie zamontowane na zlecenie Elektrociepłowni „Zielona Góra” jest efektem postępu technologicznego, jaki się cały czas dokonuje w branży chłodziarek absorpcyjnych. Jest to zapewne pierwsze urządzenie wykorzystywane komercyjnie, z tak niską temperaturą nośnika napędowego, instalowane w Polsce.

Dzięki tym inwestycjom niebo nad miastem jest czystsze

Warto dodać, że szpitalna inwestycja jest jedną z wielu, które prowadzi Elektrociepłownia Zielona Góra. Nowe sieci powodują, że powietrze nad Zieloną Górą będzie bardziej czyste.
W ciągu ostatnich 5 latach Elektrociepłownia przyłączyła do sieci ciepłowniczej 256 zielonogórskich budynków, których łączne zapotrzebowanie na moc cieplną wyniosło ponad 43,08 MWt.

Elektrociepłownia przyłączyła w 2019 roku ponad 93 proc. nowo powstałych obiektów w Zielonej Górze, a 25 budynków zmieniło dotychczasowe ogrzewanie na zasilanie z sieci ciepłowniczej. Dzięki uruchomionym programom na rynku wtórnym mieszkańcy zlikwidowali niebezpieczne podgrzewacze gazowe na rzecz dostawy ciepłej wody użytkowej z dwufunkcyjnych węzłów cieplnych.
W ramach nowych przyłączeń w 2019 roku wybudowano około 3,9 km nowych odcinków sieci cieplnej, w tym 1 km dla potrzeb zasilania obiektów na terenie Szpitala Uniwersyteckiego wraz z nowo powstającym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Są to największe obiekty przyłączone w ubiegłym roku.
Zobacz też

Anestezjolog Bartosz Kudliński apeluje o człowieczeństwo, o pomoc Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze.

Lekarz z Zielonej Góry apeluje o człowieczeństwo. Brakuje rą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska