MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Budowa kościoła św. Franciszka trwa już 17 lat! Kiedy prace dobiegną końca?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze
Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze Maciej Dobrowolski
- Świątynię Jerozolimską budowano niemal 40 lat, a kościół Sagrada Familia w Barcelonie 150. My nie jesteśmy gorsi – mówi półżartem ojciec Stanisław Glista, proboszcz parafii św. Franciszka w Zielonej Górze. Parafia od 2003 roku buduje nowy kościół przy Parku Piastowskim. Budowla choć nieskończona już robi wrażenie!

Biskup zaprosił franciszkanów do Zielonej Góry

Warto przypomnieć, że w 1998 r. biskup zielonogórsko-gorzowski, Adam Dyczkowski, zaprosił franciszkanów do założenia domu zakonnego w swojej diecezji, w Zielonej Górze. W swoim liście napisał: - Mam nadzieję, że duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu wniosą w życie miasta i diecezji nie tylko bogatą tradycję franciszkańską, ale także świadectwo mocy zwycięskiej wiary, ujawnione w postawie i męczeństwie św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Franciszkanie przyjęli zaproszenie biskupa i wkrótce została utworzona parafia przy ul. Jana Kilińskiego tuż obok Parku Piastowskiego. W 2003 roku rozpoczęli budowę nowej świątyni pw. św. Franciszka z Asyżu. Choć od tej daty minęło już 17 lat, kościół wciąż pozostaje w budowie.

Fasada kościoła św. Franciszka już stoi

- Główna fasada budynku już stoi. W tej chwili trwają prace zabezpieczające dach, aby to co już wcześniej zrobiono nie zostało zniszczone. Na wykończenie wnętrza będziemy musieli cierpliwie poczekać. Inne prace zostały wstrzymane, bowiem w obecnej sytuacji nie mamy pewności czy podołamy im finansowo. W ostatnim czasie udało nam się zakończyć budowę fundamentów łącznika między kościołem a klasztorem – twierdzi o. Stanisław Glista. I dodaje, że budowa świątyni jest w dużej mierze finansowana z datków wiernych, czyli z tego, co parafia otrzymuje od ludzi.

- Otrzymujemy również, co miesiąc wsparcie z innych franciszkańskich klasztorów. Przez te wszystkie lata budowa pochłonęła już kilkanaście milionów złotych. Ciężko oszacować, jaki będzie całkowity koszt przedsięwzięcia – mówi proboszcz parafii.

Wieża kościelna ma według założeń liczyć ok. 50 metrów. Czy na jej szczycie znajdzie się dzwonnica? Tego jeszcze nie postanowiono. Ale w tym kontekście warto zauważyć, że tuż obok kościoła stworzono tymczasową kaplicę, gdzie odbywają się wszystkie nabożeństwa i uroczystości.

– Ona nie była budowana z myślą, aby służyła przez dłuższy okres czasu, więc pomału ulega zużyciu. Niestety, ale za pewien czas będziemy musieli ją rozebrać – twierdzi nasz rozmówca.

Ksiądz proboszcz podchodzi jednak do całej budowy z optymizmem

Wspólnota parafii św. Franciszka

– Musimy pamiętać, że zawsze są dwie rzeczywistości. Jedną z nich jest budowanie kościoła jako budynku. Z tym wiążą się problemy techniczne, wszystkie zezwolenia, ale również zdobywanie funduszy. To co jednak jest ważniejsze, to jest budowanie parafii jako wspólnoty ludzi. To jest bardzo wymagające. My jesteśmy bardzo młodą parafią w Zielonej Górze. Staramy się konsolidować wiernych i być z mieszkańcami m.in. poprzez różne grupy parafialne - przekonuje o. Glista.

Czy parafia przewiduje jak długo potrwają jeszcze prace budowlane? – Nie jestem wróżką, nie potrafię tego przewidzieć – mówi nieco żartobliwie o. Glista. – Podanie jakiegoś terminu jest w tym momencie nieuzasadnione, przed nami pozostało jeszcze wiele pracy. Nie przejmujemy się jednak mijającym czasem, nie to jest przecież najważniejsze przy budowie świątyni.

Wideo: Koronowirus w Zielonej Górze, Opustoszałe ulice Zielonej Góry. Nocne zdjęcia z lotu ptaka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska