Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Co kryje kufer pełen dziedzictwa? Zielonogórzanie będą mogli zajrzeć do niego już w poniedziałek

oprac. Aleksandra Pazda
Po szkołach w całej Polsce wędruje 17 kufrów. Jeden z nich trafi do Zielonej Góry
Po szkołach w całej Polsce wędruje 17 kufrów. Jeden z nich trafi do Zielonej Góry Materiały prasowe
Co może kryć się w kufrze pełnym dziedzictwa? Święty Graal? Całkiem zwyczajna drewniana łyżka i od dawna nieużywane, ciężkie żelazko na dusze? Szkolne świadectwo dziadka? A może okaże się, że taki kufer przypomina puszkę Pandory?

We wrześniu po szkołach w całej Polsce wędruje aż 17 kufrów pełnych dziedzictwa, służąc edukacji i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego. Idea projektu nawiązuje do akcji podjętej przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundację Plenerownia w 2017 r., towarzyszącej wystawie "#dziedzictwo", kiedy to w drogę wyruszył pierwszy kufer, wypełniony różnymi przedmiotami, na rozmaite sposoby związanymi z pojęciem dziedzictwa, świadczącymi o jego wielowymiarowości i różnorodności.

Przedsięwzięcie wzbudziło duże zainteresowanie, a ponieważ jeden kufer nie był w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie, Fundacja Plenerownia przygotowała nowy projekt, złożony z kilku etapów i elementów. Jego częścią są:

  • cykl szkoleń dla nauczycieli w wojewódzkich ośrodkach doskonalenia nauczycieli
  • edukacyjny pokój zagadek

Kufry pełne dziedzictwa to zestawy edukacyjne, z pomocą których nauczyciele, edukatorzy lub animatorzy kultury mogą przeprowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży posługując się przy tym zaproponowanymi scenariuszami lub własną inwencją.

Przedsięwzięcie ma charakter społeczny, a zarazem odzwierciedla relację jaką każdy z nas ma z dziedzictwem kulturowym – kufry są przekazywane „ z rąk do rąk”, ich otrzymanie wiąże się równocześnie z wysiłkiem i zobowiązaniem – kufer trzeba posłać dalej…

W każdym kufrze znalazły się różne kategorie obiektów, przypominające o dziedzictwie narodowym, regionalnym, ale także zwracające uwagę na jego wymiar osobisty. Przypominają one nieco dawne „pokoje osobliwości", muzealny magazyn albo po prostu składzik ze starociami. Zabierane w podróże, wypakowane rozmaitymi przedmiotami symbolizują również ludzkie wędrówki i to, że gdziekolwiek się udajemy zabieramy własne dziedzictwo ze sobą.

Kufer do Zielonej Góry zawita już w najbliższy poniedziałek, 30 września. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 15 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Każdy, kto chce zajrzeć do starej walizki jest mile widziany.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski.

PRZECZYTAJ TEŻ:
MIASTO W GRUZACH. LEKCJA HISTORII Z CZYTELNIKIEM
MIESZKAŃCY NOWOGRODU BOBRZAŃSKIEGO SKRZYKNĘLI SIĘ I POMOGLI W REMONCIE PRZEDSZKOLA

WIDEO: Muzeum Ziemi Lubuskiej - rozbudowa i odnalezione na niej skarby

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska