Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Co stanie się z przychodnią Medkol przy ulicy Dworcowej? Jest pomysł, by połączyć ją ze szpitalem. Pracownicy są przeciw

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
XIX sesja nadzwyczajna Rady Miasta Zielona Góra dotycząca połączenia Medkolu i szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
XIX sesja nadzwyczajna Rady Miasta Zielona Góra dotycząca połączenia Medkolu i szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Jacek Katos
W czwartek, 6 lutego, odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. Temat? Pomysł połączenia przychodni Medkol ze… szpitalem uniwersyteckim. Pracownicy są przeciw. Skąd taki pomysł?
Trwa głosowanie...

Czy przychodnia Medkol powinna łączyć się ze szpitalem?

Radni Zielonej Razem wystosowali apel, w którym sprzeciwiają się pomysłowi, przejęcia przez Uniwersytet Zielonogórski samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej Medkol. Obawiają się, że działania te będą ze szkodą dla tej drugiej placówki. A w najgorszym wypadku przestanie ona istnieć. Nad tym pomysłem ma dyskutować m.in. sejmik. Ale już na sesji miasta zawrzało… Skąd pomysł na połączenie szpitala uniwersyteckiego i przychodni?

- Wprowadzona przez rząd PiS reforma dotycząca finansowania ochrony zdrowia premiuje konsolidację podmiotów leczniczych - mówi Tomasz Wróblewski, dyrektor departamentu ochrony zdrowia w urzędzie marszałkowskim. – Dlaczego? Szpitale są finansowane m.in. poprzez ryczałt. Premiowane są te placówki, które zwiększają opiekę ambulatoryjną. W przyszłości chcielibyśmy połączyć Medkol ze Szpitalem Uniwersyteckim. W połączonej jednostce więcej będzie opieki ambulatoryjnej, a to pozwoli na zwiększenie kontraktu.

W olbrzymim skrócie: im więcej pacjentów przyjętych do ambulatorium, tym bardziej wzrasta ryczałt. A to już szansa na leczenie większej liczby pacjentów w szpitalu.

"Medkol dalej będzie pracodawcą"

- Pierwszym krokiem byłaby zamiana podmiotów tworzących – mówi T. Wróblewski. - Dla samej jednostki to nic nie zmienia. Medkol dalej będzie pracodawcą. Wszystkie umowy pozostaną bez zmian. Zmienia się jedynie podmiot nadzorujący. Z województwa lubuskiego na uniwersytet.

Co dalej? Medkol mógłby połączyć się ze szpitalem. Ale przychodnia nadal istniałaby przy ul. Dworcowej. Te zapewnienia ani nie uspokoiły radnych, ani personelu placówki. Radna Bożena Ronowicz (PiS) pytała o kondycję finansową uniwersytetu i szpitala, Paweł Zalewski (Ruch Miejski), czy rozmawiano o zmianach z pracownikami Medkolu. Prezes szpitala uniwersyteckiego, Marek Działoszyński mówił, że po objęciu przez niego szpitala, straty znacząco się zmniejszyły. - Chcemy podjąć konsultacje na temat połączenia - mówi. - Zrobimy wszystko, by państwo w Medkolu na niczym nie stracili, a tylko zyskali.

- Są obawy, że pracownicy Medkolu, po przekształceniu, byliby oddelegowani np. do pracy na SOR-ze – mówił radny Jacek Budziński.

- Takich praktyk nie stosujemy – zapewniał M. Działoszyński.

- W naszym interesie jest, by Medkol działał jak najsprawniej - zapewniał Antoni Ciach dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu.

Po co zmieniać coś, co prosperuje?

- Jesteśmy samodzielni, samowystarczalni, zarabiamy na siebie - zauważa Elżbieta Mirosław, przewodnicząca związków zawodowych w Medkolu. – Gdzie w tym wszystkim jest pacjent? O którego tak dbamy, ale dbamy i rozwój placówki. Gdzie pacjent podstawowej opieki zdrowotnej? Z 34 lekarzy pracujących w przychodni połowa napisała w proteście, że nie przejdzie pod szpital. Co będzie jak odejdą? Jak zrealizujemy kontrakt? Nikt nam nic nie powiedział. Po co likwidować coś, co teraz prosperuje? Nie widzę potrzeby połączenia!

Radny Adam Urbaniak (KO) zachęcał do rozmów, które rozwieją wątpliwości. Radny Robert Górski alarmował m.in., że po zmianach wspomniani lekarze pójdą do konkurencji... Nie będzie lekarzy, nie będzie więc poradni.

- Te zmiany są robione po to, by ratować szpital! – mówi radny Robert Górski.

Po wielu emocjach, zdecydowano się przyjąć apel przygotowany przez Zieloną Razem. 12 radnych było za, 8 się wstrzymało.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Nowe skrzydło oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej czeka na przyjęcie pacjentów. Ile kosztował remont? [ZDJĘCIA, WIDEO]

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska