Zielona Góra. Darmowe badania związane z rakiem szyi i głowy! Zapisz się i sprawdź stan swojego zdrowia!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

Od 20 do 24 września br. odbywa się IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. by jeszcze bardziej uczulić Polaków na sprawy związane ze zdrowiem. W szpitalach w całym kraju, także w Zielonej Górze, można wykonać darmowe badania. Wystarczy się zarejestrować.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że znacząco spadła liczba rozpoznań nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. W ramach kampanii Make Sense - Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi, w dniach 20-24 września 2021 roku odbywa się IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19. W ramach kampanii w wybranych szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania, działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomość opinii publicznej oraz spotkania z decydentami, mającymi wpływ na ochronę zdrowia.
- W Zielonej Górze wykonywane są darmowe badania profilaktyczne, związane w rakiem głowy i szyi. Nie tylko w Tygodniu Profilaktyki Nowotworów. Każdy, kto ma 40-65 lat i zauważa u siebie niepokojące objawy, może zarejestrować się pod numerem telefonu 68 32 96 621. Badania trwają cały rok - zachęca dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Zielonej Górze.

Nowotwory głowy i szyi stanowią szóstą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie

Nowotwory głowy i szyi stanowią szóstą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie. Obejmują szereg chorób onkologicznych, zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyłączeniem mózgu oraz gałki ocznej. Do lokalizacji tych zalicza się m.in.: krtań, gardło, jamę ustną, nos i zatoki przynosowe, ucho, podstawę czaszki, ślinianki czy tarczycę. Ze względu na swoje umiejscowienie, nowotwory te często nie dają charakterystycznych objawów i mogą być mylone z infekcjami górnych dróg oddechowych. Do czynników ryzyka nowotworów głowy i szyi zaliczyć można przede wszystkim palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz wiek – szczyt zachorowań zarówno u mężczyzn, jak i kobiet przypada na 55-64 r.ż. Coraz częściej nowotwory z tej grupy diagnozowane są jednak u osób poniżej 40 r.ż., które nie paliły, ani nie naużywały alkoholu. Czynnikiem ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Co powinno nas zaniepokoić?

Objawami mogącymi świadczyć o rozwijającym się nowotworze w obrębie głowy i szyi jest np. ból gardła czy chrypka. W sezonie jesienno-zimowym są to jednak dość powszechne dolegliwości. Co więc powinno wzbudzić czujność? Czas! Do specjalisty powinny zgłosić się te osoby, które zauważyły u siebie co najmniej jeden z poniższych objawów utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie (tzw. schemat 1 przez 3):

  • •ból języka, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
  • •ból gardła
  • •utrzymująca się chrypka
  • •ból i/lub trudności w połykaniu
  • •guz na szyi
  • •jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa

Rozpoznawalność nowotworu w czasie pandemii

Jak szacują eksperci, większość chorych diagnozowana jest w III i IV stadium zaawansowania choroby nowotworowej, czyli momencie, w którym skuteczność terapii może być już znacznie ograniczona, a odsetek przeżycia zazwyczaj nie przekracza 50%. Tymczasem wyleczalność nowotworów wykrytych na wczesnym etapie sięga nawet 80-90%. Leczenie nowotworów głowy i szyi w I i II stadium zaawansowania to przede wszystkim leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu guza. W stadiach zaawansowanych mamy już możliwość stosowania immunoterapii, jednak tylko w przypadku choroby nawrotowej lub przerzutowej, zarówno w 1-szej jak i w 2-giej linii leczenia. U części pacjentów obserwujemy bardzo dobre efekty immunoterapii, pozwalające przez długi okres kontrolować chorobę. Niestety nie każdy chory odpowiada na zastosowaną terapię, a leczenie choroby nawrotowej lub przerzutowej ma charakter paliatywny – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii.

Nowotwory szyi i głowy. Pozostań czujny!

Na pogorszenie wykrywalności nowotworów oraz częstsze diagnozy w stadiach zaawansowanych wpłynęła także pandemia. Ludzie w dalszym ciągu obawiają się pójść do lekarza w obawie przed zakażeniem SARS-CoV-2. Dodatkowo, reorganizacja służby zdrowia w związku z sytuacją epidemiczną znacząco wydłużyła proces diagnostyki. Należy o tym mówić głośno – nowotwory nie poczekają na koniec pandemii. Nie można zwlekać z wizytą u lekarza w momencie, kiedy pojawiają się u nas niepokojące objawy. Stąd wynika hasło przewodnie tegorocznej kampanii „Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19.” Chcemy przekonać ludzi, aby nie bali się i zasięgali pomocy specjalisty, kiedy zauważą chociaż jeden z wymienionych powyżej objawów utrzymujący się dłużej niż 3 tygodnie ¬– dodaje prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, autor Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Zobacz też

Pozostań czujny – profilaktyka na pierwszym miejscu

W tym roku w ramach Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z zachorowania na ten typ nowotworu. Osoby chcące skorzystać z badań nie muszą mieć na nie skierowania. To ogromna zaleta Tygodnia Profilaktyki. Badania będą się odbywać w 27 ośrodkach specjalistycznych z całej Polski, pomiędzy 20 a 24 września. Warto pamiętać, że nowotwory głowy i szyi wykryte na wczesnym stadium są w 80%-90% przypadków całkowicie wyleczalne. Jest o co walczyć! – podsumowuje prof. Golusiński.
Bezpłatne badania profilaktyczne odbędą się w: Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Warszawie, Radomiu, Siedlcach, Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Białymstoku, Zamościu, Kielcach, Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu, Gdańsku.
Lista wszystkich ośrodków realizujących badania profilaktyczne znajduje się na stronie: www.oppngis.pl.

Życie po chorobie

W ramach tegorocznej kampanii wśród pacjentów przeprowadzone zostało badanie dotyczące ich dobrostanu emocjonalnego po zakończonym leczeniu. Jak pokazały wyniki, ponad 80% respondentów uważa, że nowotwór głowy i szyi wywarł negatywny wpływ na ich samopoczucie. Ponad połowa pacjentów uważa, że pandemia COVID-19 ograniczyła dostęp do wsparcia emocjonalnego po zakończonym leczeniu i prawie tyle samo badanych odnotowało niekorzystny wpływ choroby na samopoczucie, zwłaszcza w zakresie mowy (48%), wyglądu (43%), jedzenia i picia (41%), energii (40%) oraz smaku i węchu (39%). Celem kampanii Make Sense - Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi, jest również odpowiedź na potrzeby pacjentów i zapewnienie im wsparcia emocjonalnego. W ramach tych działań odbędą się m.in. spotkania z pacjentami oraz rajd rowerowy.

Więcej informacji na temat IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi znajdą Państwo na stronach www.makesensecampaign.eu, www.oppngis.pl,
www.glowaiszyja.pl/aktualnosci oraz na Facebooku - Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi w Wielkopolskim Centrum Onkologii; GlowaiSzyja

Nowotwory głowy i szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów

Polska odsłona kampanii Make Sense „Nowotwory głowy i szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19” prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, organizację naukową, skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Inicjatorem akcji w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, Prezydent European Head and Neck Society.
Zobacz też

Uratowano dziecko w 25 tygodniu ciąży, dzięki tzw. kordocentezie z równoczesnym przetoczeniem krwi dopłodowo. Wykonano ten zabieg po raz pierwszy w historii szpitala w Zielonej Górze oraz woj. lubuskiego. Teraz pacjentki nie muszą już wyjeżdżać na podobne leczenie do ośrodków w innych województwach.

Zielona Góra. Maluchowi przetoczono krew, gdy był jeszcze w ...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie