Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra dofinansuje loty z Babimostu

Leszek Kalinowski 68 324 88 43 [email protected]
- Jeśli połączymy nasze budżety i wspólnie zaczniemy działać w jednej spółce, możemy odnieść sukces - mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk (fot. Paweł Janczaruk)
- Jeśli połączymy nasze budżety i wspólnie zaczniemy działać w jednej spółce, możemy odnieść sukces - mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk (fot. Paweł Janczaruk)
Miasto wesprze finansowo loty z Babimostu zdecydowali wczoraj zielonogórscy radni. Odsunęli zaś w czasie sprawę połączenia lotniska z Parkiem Naukowo-Technologicznym w jedną spółkę.

Jeszcze przed sesją rady prezydent Janusz Kubicki zaprosił media do swojego gabinetu, by głośno oświadczyć: - Port w Babimoście powinien być utrzymany!

A że lotnisko nie może istnieć bez Parku Naukowo-Technologicznego i odwrotnie, zaproponował, by obie spółki połączyć w jedną. Bo obie są jednakowo ważne i uzależnione od siebie. To nie tylko oszczędności, ale wiele innych korzyści. Prezydent podkreślił, że dziś tylko duże miasta, metropolie mogą się liczyć i szybciej rozwijać. Dlatego chce stworzenia Zielonogórskiego Obszaru Metropolitalnego.

- Chciałbym, żeby weszło do niego jak najwięcej gmin. Bo przecież lotnisko to Babimost, park to gmina Zielona Góra. Ale nie tylko one byłyby naszą wspólną siłą, mówilibyśmy o wszystkich terenach inwestycyjnych - mówi J. Kubicki, który wysłał stosowne pisma do wójtów, burmistrzów, prezydenta Nowej Soli.

Jak dodaje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, pomysł poparła Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Zadeklarowała wejście kapitałowe do spółki. A wspólnie można więcej zdziałać. Główną rolę mają odgrywać urząd marszałkowski i miasto.

Nie jest to nowy pomysł. Bo podobny obszar działa wokół Wrocławia. I przynosi duże zyski. Poza tym dwa lata temu mówił o nim radny Kazimierz Łatwiński (PiS), który namawiał wczoraj koleżanki i kolegów z rady, by zagłosowali za.

Czytaj też: Co będzie z połączeniem lotniczym Babimost - Warszawa?

- Krytykujemy prezydenta, że nie ma nowych miejsc pracy. A co my, radni, zrobiliśmy, by było inaczej? Ciągle odsuwamy gospodarcze projekty. Może stworzenie tego obszaru to właśnie szansa? - tłumaczył. - Dajmy zielone światło. Przecież o niczym nie przesądzamy.

Nie zgadzał się z tym radny Adam Urbaniak (PO), który podkreślał, że miasto nie jest w spółce lotnisko. Najpierw musi więc kupić udziały w niej, a potem zastanawiać się nad połączeniem obu spółek.

- Jest 16.30, tempo i tryb nie służą spokojnej analizie - dodał.

Radna Aleksandra Mrozek (PO) stwierdziła, że w tej chwili mamy za małą wiedzę, by głosować nad Zielonogórskim Obszarem Metropolitalnym (lotnisko ipark). I zaproponowała zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Tak też się stało. Choć dyskusja się nie zakończyła. Bo dwoje radnych Kazimierz Łatwiński (PiS) i Zbigniew Bartkowiak (SLD) pomylili się i przycisnęli nie ten guzik. Rada nie zgodziła się jednak na powtórkę.

Wcześniej natomiast rajcowie zagłosowali na tak w sprawie dofinansowania przez miasto lotów z Babimostu. W ub. r. była to kwota 400 tys. zł. Teraz może chodzić o taką samą sumę. Zielona Góra chce, by inne samorządy także się do tego dołożyły proporcjonalnie od liczby mieszkańców. W zamian przewoźnik ma promować te miejscowości na wszystkich kursach świata. Nawet - jak pytał Kamil Kawicki (PO) - na Burkina Faso.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska