Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Domek Winiarski na sprzedaż? Miasto szykuje dokumentację techniczną

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Zabytkowy, ale niepozorny, bez zbędnych ozdób. Pamiętający czasy, kiedy wokół było mnóstwo winnic, ale dziś stojący i niszczejący
Zabytkowy, ale niepozorny, bez zbędnych ozdób. Pamiętający czasy, kiedy wokół było mnóstwo winnic, ale dziś stojący i niszczejący Mariusz Kapała / GL
Zabytkowy, ale niepozorny, bez zbędnych ozdób. Pamiętający czasy, kiedy wokół było mnóstwo winnic, ale dziś stojący i niszczejący. O Domku Winiarskim przy ul. Ceglanej 3 mówi się od lat. I od lat nie udało się zrealizować żadnej wizji dotyczącej tego miejsca. – Nie wykluczamy, że zostanie sprzedany. Być może prywatny inwestor tchnie w niego nowe życie – twierdzi wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Prace dotyczące dokumentacji

Domek Winiarski został wybudowany w Zielonej Górze w 1872 roku, a po II wojnie światowej przekształcony na cele mieszkaniowe. W ostatnim czasie radny Sławomir Kotylak z KO na prośbę mieszkańców złożył interpelację w sprawie budynku.

- Obiekt wymaga generalnego remontu i opracowania projektu adaptacji – napisał radny. I jednocześnie zapytał o działania urzędu miasta związane z zabytkiem. Okazało się, że obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna budynku, która otwiera drogę do jego sprzedaży w przetargu.

- Nie wykluczamy, że do tego dojdzie – potwierdza wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Nie posiadamy środków na wyremontowanie i utrzymywanie obiektu. Jego specyfika i niewielki rozmiar sprawiają, że przez lata nie udało się wypracować wizji, co właściwie miałoby się tu dziać. Być może taką przedstawi prywatny właściciel, np. w postaci działalności gastronomicznej. Radny Marcin Pabierowski wspólnie z Lubuską Izbą Budownictwa deklarowali chęć zagospodarowania tego miejsca, ale później porzucili ten pomysł – mówi Lesicki.

Zdania wobec budynku podzielone

- To manipulacja, jestem członkiem Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. To zupełnie inna organizacja – podkreśla sam Pabierowski, radny KO.

– Według mojej wiedzy, Lubuska Izba Budownictwa skupiająca firmy budowlane miała problemy z zaadaptowaniem i przejęciem budynku, bowiem jego funkcja nie została przekwalifikowana z mieszkaniowej na usługową. To zamknęło im drogę do działalności. A tymczasem budynek o bogatej historii stoi i niszczeje. Jest to świetny przykład tego, jak obecnie władze miasta dbają o tradycje winiarskie – przekonuje Pabierowski.

Jego zdaniem zielonogórski magistrat nie radzi sobie z tematami miejskimi. - Zamiast remontować amfiteatr to go burzą, zamiast budować nowe schronisko dla zwierząt w nowej lokalizacji wolą upychać obiekt przy oknach domów mieszkańców – mówi polityk KO.

Ale prezydent Janusz Kubicki nie zgadza się na takie stawianie sprawy. – Radny Pabierowski dużo mówił o zmianach w schronisku, ale sam przez lata nic w tej sprawie nie zrobił. Podobnie było w przypadku amfiteatru a teraz także w kwestii Domku Winiarskiego – twierdzi włodarz Zielonej Góry.

– Prawda jest taka, że mamy wiele takich budynków w mieście i nie stać nas na remont ich wszystkich. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż. Przypominam też, że miasto prowadzi już piwniczkę winiarską na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni – wskazuje Kubicki.

Centrum Informacji Turystycznej?

Wiceprezydent Lesicki ma jednak pewną koncepcję. - Miasto posiada Centrum Informacji Turystycznej w ratuszu oraz podobny punkt w Palmiarni. Może dobrym pomysłem byłoby, aby urząd marszałkowski przejął Domek Winiarski i stworzył tam CIT dla województwa lubuskiego. Gdyby była ku temu chęć myślę, że jakoś byśmy się dogadali – twierdzi Lesicki.

Jacek Budziński, radny PiS uważa ten pomysł za ciekawy. – Jeśli się nie uda, to może warto jednak znaleźć jakieś środki na remont domku i przekazać go w użytkowanie np. stowarzyszeniu winiarzy. Na pewno nie powinniśmy tego budynku sprzedawać w prywatne ręce, to obiekt historyczny, ważny dla Zielonej Góry – zaznacza Budziński.

Wideo: Zielona Góra. "Zwijamy asfalt na Kaczym Dole" - piknik konsultacyjny w sprawie zagospodarowania tego miejsca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska