Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Drugi etap Trasy Aglomeracyjnej wywołuje emocje. Dlaczego?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
A tak powstawał pierwszy odcinek Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze
A tak powstawał pierwszy odcinek Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze Mariusz Kapała
Drugi etap budowy Trasy Aglomeracyjnej wzbudza duże zainteresowanie i sporo emocji, choć to na razie plany. Ale jak mówią mieszkańcy, potem będzie za późno, by coś zmienić. Stąd ożywione dyskusje na temat tego zadania, prowadzone nie tylko w domach.

O Trasie Aglomeracyjnej mówiło się od lat 80. ubiegłego wieku. Pierwotnie miała biec od ulicy Zjednoczenia wzdłuż Złotej Łączy w okolicy osiedla Młodzieżowiec i dalej ulicą Foluszową. Potem plany się zmieniały. Mówiło się, że nowa trasa powinna przeciąć ogrody działkowe i biec dalej albo przez ulicę Prostą na osiedlu Zacisze albo ulicą Zacisze do al. Wojska Polskiego.

A tak powstawał pierwszy odcinek Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze

Zielona Góra. Drugi etap Trasy Aglomeracyjnej wywołuje emocj...

Trasa Aglomeracyjna przebieg

Pod koniec maja 2019 udało się zakończyć pierwszy etap budowy tej drogi. Na miejscu dawnych torów kolejowych powstał odcinek, który połączył ul. Dąbrowskiego z ul. Zjednoczenia, na której wybudowano rondo. Teraz czas na etap drugi. Chodzi o połączenie tej drogi z Trasą Północną, a przede wszystkim z nowo budowanym osiedlem – Leśny Dwór.
Jak planowany jest ten odcinek drogi?
Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora departamentu zarządzania drogami w zielonogórskim magistracie, wyjaśnia, że droga będzie jednojezdniowa. Ale na pewnych odcinkach trasy będą trzy pasy ruchu.
Na Trasie Północnej między rondami Piastów (wyjazd na Krosno Odrz.) i Ireny Sendlerowej (wyjazd na Przylep) powstanie nowe rondo. Z jednej strony będzie to wylot na planowaną obwodnicę zachodnią, z drugiej - na tzw. Trasę Aglomeracyjną. Pobiegnie ona w okolicy zakładu kostki brukowej Kaczmarek, a jej odnoga – w stronę nowo budowanego osiedla Leśny Dwór. Dalej trasa przebiegać będzie wzdłuż torów kolejowych. Na wysokości ul. Chemicznej, Zimnej (ale po drugiej stronie) w okolicy firmy Beti – powstanie pod torami nowy wiadukt. Dziś istnieją w tym rejonie dwa stare, poniemieckie wiadukty. Dalej pobiegnie w stronę osiedla Zacisze, by połączyć się z rondem Haliny Lubicz.
- Na nowej trasie planujemy też skrzyżowania m.in. w okolicy zakładu kostki brukowej, ul. Foluszowej czy w okolicy budowanych właśnie bloków na os. Zacisze – dodaje Krzysztof Staniszewski.

A tak powstawał pierwszy odcinek Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze
A tak powstawał pierwszy odcinek Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze Mariusz Kapała

Trasa Aglomeracyjna opinie

Radny wojewódzki Kazimierz Łatwiński (PiS) uważa, że trasa jest potrzebna dla miasta, m.in. z tego względu że nowa droga będzie obsługiwała duże osiedle – Leśny Dwór. To będzie największa dzielnica mieszkaniowa w najbliższych latach. Ta trasa średnicowa będzie odciążać też ruch na ulicy Bohaterów Westerplatte i al. Wojska Polskiego. Chodzi o to, żeby była dobra sieć dróg alternatywnych.
Radny miejski Marcin Pabierowski (KO) ma pewne uwagi co do przebiegu planowanej trasy.
- Uważam, że wpuszczenie potoku samochodów w ulicę Działkową - wąską i do malutkiego ronda Haliny Lubicz na osiedlu Zacisze i potem w prawo, ludziom pod oknami - będzie problemem – mówi Marcin Pabierowski. – Trasa Aglomeracyjna powinna biec korytarzem rzeczki Złotej Łączy, ulicą Foluszową i wiaduktem przecinać ulicę Zjednoczenia . Potem przebiegać daleko od osiedli: Zacisze i Leśne do Trasy Północnej.
Jak podkreśla radny, Trasa Aglomeracyjna ma się łączyć z obwodnica zachodnią, więc samochody ciężarowe wpadną potem na małe rondo na osiedlu Zacisze?
Głosy wśród mieszkańców są podzielone. Jedni uważają, że przebieg trasy jest właściwy. A najbardziej ich cieszy to, że nie zostaną zabrane działki i nie będzie poszerzana ul. Działkowa czy Prosta. Inni są zdania, że nowa droga powinna z daleka omijać osiedle Zacisze czy Leśne.

Zobacz wideo - prezydent o trasie

Zobacz film, jak przebiega wycinka drzew pod budowę obwodnicy południowej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska