Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Dzięki stacji Ekoen ładowanie samochodów to będzie czysta przyjemność! Zobaczcie najnowocześniejszy obiekt w Europie!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Nowoczesna stacja ładowania samochodów elektrycznych powstała w Nowym Kisielinie, tuż obok siedziby firmy Ekoenergetyka, przy ul. Rozwojowej 9
Nowoczesna stacja ładowania samochodów elektrycznych powstała w Nowym Kisielinie, tuż obok siedziby firmy Ekoenergetyka, przy ul. Rozwojowej 9 Aleksandra Pazda
W Zielonej Górze otwarto pierwszą, najnowocześniejszą w Europie stację do ładowania samochodów elektrycznych. Nowy projekt Ekoenergetyki ma sprawić, że właściciele takich pojazdów poczują się docenieni.

Zielonogórska Ekoenergetyka nie zwalnia tempa i właśnie rusza z kolejnym, nowym, innowacyjnym projektem! Tydzień temu na ulice miasta wyjechały elektryczne taksówki, a w czwartek przy siedzibie firmy, w Nowym Kisielinie przy ul. Rozwojowej 9, otwarto najnowocześniejszą w Europie stację do ładowania akumulatorów elektrycznych. Znajduje się tam 5 stanowisk z ładowarkami o różnych mocach: 50, 100 i 150 kW.

Trwa głosowanie...

Czy kupiłbyś elektryczny samochód?

– Nasz nowy projekt buduje pewność, komfort, swobodę i niezależność podróżowania samochodem elektrycznym. Ładowanie ma być szybkie, nieograniczone i powszechne, a czas spędzony na stacji ma być relaksem i odpoczynkiem w wysokim komforcie. Nie możemy gorzej traktować użytkowników pojazdów elektrycznych od tych, którzy poruszają się autami spalinowymi, a dzisiaj właśnie tak się to odbywa – podkreśla Bartosz Kubik, prezes Ekoenergetyki. Firma chce, by takie rozwiązanie zmieniło nastawienie nie tylko mieszkańców, ale i całego otoczenia biznesowego w mieście – kurierów, taksówek.

Tanio, szybko i łatwo

Cena za 1 kilowatogodzinę wynosi w tej chwili 1,59 zł. – Potrafimy przyłączać duże obiekty energetyczne do sieci w taki sposób, żeby cena usługi była jak najniższa. Chcemy, by korzystanie z auta elektrycznego było znacząco tańsze, niż korzystanie z auta spalinowego, jednak nieco bardziej kosztowne, niż korzystanie z auta na gaz – podsumowuje Adam Olszewski , prezes nowo powołanej spółki Ekoen.

Ile więc musi zapłacić kierowca za naładowanie swojego pojazdu? Wszystko zależy od rodzaju auta. Np. małe BMW I3 zużywa kilkanaście kWh na 100 km, większe samochody około 25-28 kWh.

Bistro i pokój VIP

Pomimo tego, że czas poświęcony na naładowanie baterii został ograniczony do minimum, pomysłodawcy pomyśleli również o tym, by zapewnić kierowcom miejsce do odpoczynku. Dlatego przy stacji powstało bistro, gdzie serwowane będą pyszne przekąski i napoje oraz specjalny pokój VIP, gdzie znajdują się kanapy, telewizor, biurko i komputer.

– To wyjątkowa przestrzeń. Chcemy, by użytkownicy elektrycznych samochodów mogli się tu zrelaksować – podkreśla prezes Olszewski. A skąd wiadomo, że nasz pojazd jest już gotowy do jazdy? W każdym pomieszczeniu jest ekran, na którym wyświetla się dane stanowisko i procent naładowania akumulatora.

,,Zielona Góra może być dumna"

Nowością jest również forma płatności. By zapłacić za ładowanie na pozostałych stacjach trzeba mieć przy sobie telefon z zainstalowaną aplikacją. – Sprzedawcy tego typu rozwiązań przekonują nas, że przecież to nie jest problem. Ale po co komplikować coś, co można zrobić jeszcze prościej? U nas można zapłacić kartą! – zapewniają pomysłodawcy.

Stacje Ekoen czynne są 24 godziny na dobę i już wkrótce powstaną również w innych miastach w Polsce.

- Jestem dumny z tego, że mamy taką firmę w naszym mieście, która wciąż ma nowe pomysły i wszystkich zaskakuje. Zielona Góra jest pionierem i mam nadzieję, że świat będzie się od nas uczył. Wiem, że to nie ostatnie słowo firmy Ekoenergetka – przyznał prezydent Janusz Kubicki.

ZOBACZ TEŻ:

Część Doliny Gęśnika, póki co nadal w rozkopach. Trwają prace przy skarpach, gdzie mają pojawić się zjeżdżalnie. Wydzielono już teren, gdzie powstanie oczko wodne i posadzono drzewa owocowe. Zgodnie z założeniami pojawią się tu również hamaki oraz miejsce na ognisko, wiaty i stoły z ławami. Przewidziano też miejsce do plażowania. Już za kilka miesięcy mieszkańcy będą mogli się tu zrelaksować i spędzić czas na świeżym powietrzu. Prace powinny zakończyć się wiosną. Zobaczcie, jak teraz wygląda plac budowy! Zobacz wideo: Wycinka drzew przy ul. Królewny Śnieżki w Zielonej Górze

ZIELONA GÓRA. Dolina Gęśnika to teraz plac budowy. Wiosną mi...

Na zielonogórskim deptaku za dwa lata mają pojawić się chowane słupki. Wstępnie wytypowano 18 miejsc.  Założenie jest takie, że słupki w godzinach porannych i wieczornych będą schowane na stałe po to, by samochody z dostawą mogły dostać się do danego punktu usługowego. Nie będzie możliwości wjazdu, kiedy ruch jest największy, czyli np. w godzinach 10-18. Wszystko ma być skoordynowane z miejskim monitoringiem.Co widzą kamery miejskiego monitoringu w Zielonej Górze?Wideo: Świnka Iwonka na zielonogórskim deptaku

ZIELONA GÓRA. W 2021 roku tędy na deptak nie wjedziesz! Zoba...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska