Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Elektrośmieci wywiozą za darmo

Redakcja
W jednej z edycji "Recykling daje owoce" zebrano 12 ton śmieci. Padł rekord Polski (fot. Arch. Stowarzyszenia Ekspresja)
W jednej z edycji "Recykling daje owoce" zebrano 12 ton śmieci. Padł rekord Polski (fot. Arch. Stowarzyszenia Ekspresja)
Po stare telewizory, zużyte pralki, nieużywane radia i inne elektrośmieci przyjedzie pogotowie recyklingowe. Za darmo. Wystarczy zadzwonić.

Stare telewizory, niedziałające radia, zapomniane telefony, zepsute pralki agresywnie zajmują coraz większe powierzchnie naszych piwnic, mieszkań i strychów. Chomikujemy je w zakamarkach naszych domów. I nie wiemy jak się ich pozbyć. Z pomocą przyjedzie pogotowie recyklingowe. Zupełnie za darmo. Wystarczy zadzwonić.

- Elektrośmieci będziemy zbierać raz w tygodniu. Albo w poniedziałek, albo piątek. Ruszyliśmy po długim majowym weekendzie. Wystarczy zadzwonić po numer telefonu 790 452 771. Czekamy na zgłoszenia – powiedział Wojciech Kowalski – Mierkiewicz prezes stowarzyszenia Ekspresja, wielokrotnego organizatora akcji ,,Recykling daje owoce”. Cieszyła się ona ogromnym, powodzeniem, dlatego organizator postanowił pójść krok dalej.

- W Zielonej Górze właśnie w ramach naszej akcji padł rekord Polski. W ciągu sześciu godzin zebraliśmy 12 ton elektrośmieci. Informację tę zamieszczono na stronie Europejskiej Platformy Recyklingowej – powiedział W. Kowalski-Mierkiewicz. Dlatego nie wahał się. Postanowił, że w służbie środowisku będzie odbierał zużyte sprzęty i odwoził je do odpowiednich punktów. – Wiele osób starszych nie poradzi sobie z przyniesieniem czy przewiezieniem zepsutego sprzętu. Nie mają samochodów, ani siły by takie graty dźwigać. My przyjeżdżamy busem.

A eletrośmieci wywozimy do jednej z największych firm recyklingowych - powiedział. Co możemy oddawać? - Wszystkie urządzenia zasilane elektrycznie, telefony. Wykaz sprzętów będzie dostępny na stronie www.ekopolacy.pl - powiedział.

Takie rozwiązanie jest prostsze i tańsze niż wyrzucenie starego sprzętu na śmietnik. - To może kosztować każdego nawet 5 tys. zł. Bo utylizacja takich odpadów w nieprzeznaczonych do tego miejscach jest niezgodna z prawem. Dlatego jeśli odpowiednie służby zobaczą, co robimy, karne konsekwencje nas nie ominą - powiedział W. Kowalski- Mierkiewicz.

Pogotowie recyklingowe przyjedzie zarówno do osób prywatnych jak i do firm i instytucji. - Mamy decyzje i pozwolenia na takie działania. Dlatego możemy wystawiać Kartę Przekazania Odpadów, o które zabiegają bardzo często przedsiębiorcy - powiedział.

Parlament Europejski zamierza zaostrzyć przepisy dotyczące elektrośmieci. Roczny poziom zbiórki e-odpadów dla wprowadzających sprzęt będzie obliczany inaczej niż do tej pory. Dotychczas wynosił 4 kg na każdego mieszkańca (czyli w 2011 r. 35 proc. urządzeń wprowadzonych do obrotu w poprzednich latach). W przyszłości ma wzrosnąć do 65 proc. średniej ilości elektrośmieci pojawiających się na rynku, a nie urządzeń wprowadzonych do obrotu w poprzednich latach. - Jeśli tak się nie stanie na producentów będą nakładane ogromne kary. A co za tym idzie sprzęt, który będziemy chcieli nabyć będzie dużo droższy - poinformował W. Kowalski- Mierkiewicz.

Dlatego dzwońmy na pogotowie i ratujmy ziemię przed elektrośmieciami.

 

Czytaj też: Andrzej Bartoszkiewicz wynalazł bardzo wydajny system segregacji śmieci

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska