Czy 12 lat temu, kiedy z niczego powstawała firma Ekoenergetyka, ktoś spodziewał się, że stanie się ona światowym liderem? Firma wciąż się rozwija. Buduje nawet przedszkole, centra badawcze, halę produkcyjną… Posiada potężne informatyczne zaplecze, biura badawcze w Warszawie, w Łodzi, Szczecinie… Jest obecna w Berlinie. W 150 miastach w 18 państwach autobusy miejskiej komunikacji są zasilane ładowarkami Ekonergetyki.
Elektromobilność to wielka szansa dla polskiej gospodarki
Elektromobilność to megatrend, od którego nie uciekniemy. By wygrać, trzeba robić krok do przodu. I działać wielotorowo. Tak jak firma… , która musi stać na kilku nogach. Dla bezpieczeństwa. Produkcja napędów, technologie wodorowe, farmy fotowoltaiczne…
- Elektromobilność to wielka szansa dla polskiej gospodarki, chcemy ją w pełni wykorzystać w naszym regionie, tworząc Europejskie Centrum Elektromobilności. Nasi partnerzy reprezentujący samorząd, biznes oraz sektor nauki również doskonale rozumieją, że ta szansa się nie powtórzy. Poprzez działania Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności już teraz dbamy o międzynarodowe partnerstwa, aby ECE dawało pewny start dla przyszłych firm i start-upów. – mówi Krzysztof Burda, Prezes Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.
- To bardzo ważne, bo w Polsce wciąż wiedza dotycząca elektromobilności jest niewielka. Właśnie dlatego konieczne jest pracowanie nad jakością rozwiązań i wpasowaniem naszego kraju w ten światowy trend – komentował Bartosz Kubik, Założyciel Ekoenergetyka – Polska.
Europejskie Centrum Elektromobilności będzie tworzyć kompletny ekosystem
Europejskie Centrum Elektromobilności będzie tworzyć kompletny ekosystem, zapewniający ścieżkę rozwoju od edukacji poprzez rozwój przedsiębiorczości i jego promocję, aż do wzrostu konkurencyjności gospodarczej regionu oraz całego kraju. Centrum za sprawą swojej oferty oraz podejmowanych inicjatyw będzie przyciągać inwestorów i partnerów z całego świata. Pozwoli na wdrażanie najlepszych pomysłów, co w przyszłości przełoży się na innowacyjne i przełomowe technologie oraz firmy, które będą się rozwijać w przestrzeni ECE.
Model biznesowy Centrum był tworzony na bazie analizy kilkudziesięciu wiodących światowych ośrodków.
Pięć firm, który będą zatrudniały co najmniej po 500 osób
- My nie patrzymy na elektromobliność tylko przez pryzmat samochodu, ładowarki, ale cały zespół kompetencji – podkreśla B. Kubik.
Europejskie Centrum Elektromobilności to trzy filary: kompleksowy system wsparcia innowacji (stworzenie warunków, by tworzyły się tu globalne firmy technologiczne); zasoby ludzkie i edukacja (musimy posiadać najlepszą kadrę na świecie); warunki, aby firmy zostawały w regionie).
Plan zakłada powstanie pięć firm, które zatrudniałyby co najmniej po 500 osób każda. Ale wraz z nimi rozwijałyby się i inne, z którymi nawiązywałyby współpracę. To także wiele innych zmian w życiu regionu jak choćby powstanie centrum targowego, nowych kierunków kształcenia w szkołach ponadpodstawowych i na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Projekt Europejskie Centrum Mobilności to kwestia 10- 15 najbliższych lat.
Zobacz wideo - powstaje Centrum Badawcze Ekoenergetyki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?