Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Gdzie oddać stare płyty CD, telefony komórkowe czy akcesoria do nich? Miasto szykuje specjalne punkty

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
O ile przeciętny mieszkaniec pralkę czy lodówkę zmienia raz na kilka lat i może je oddać przy dostawie nowej, o tyle z drobnicą jak np. z żarówkami jest inaczej - twierdzi zielonogorzanin. Miasto zapewnia, że jeszcze w tym roku pojawią się specjalne pojemniki na elektroodpady
O ile przeciętny mieszkaniec pralkę czy lodówkę zmienia raz na kilka lat i może je oddać przy dostawie nowej, o tyle z drobnicą jak np. z żarówkami jest inaczej - twierdzi zielonogorzanin. Miasto zapewnia, że jeszcze w tym roku pojawią się specjalne pojemniki na elektroodpady Pexels
W czasie wakacji w kilku miejscowościach natknąłem się na konstrukcje do zbiórki elektrośmieci. Takie nie funkcjonują u nas w mieście. Może więc warto zainteresować urzędników tą sprawą? – zwrócił się do radnego Jacka Budzińskiego jeden z mieszkańców Zielonej Góry.

O ile przeciętny mieszkaniec pralkę czy lodówkę zmienia raz na kilka lat i może je oddać przy dostawie nowej, o tyle z drobnicą jak np. z żarówkami jest inaczej. Lądują w odpadach zmieszanych, bo nikt nie będzie z 1 czy 2 żarówkami, 5 płytami CD jechał do PSZOKu. – zauważa zielonogórzanin. - Takie punkty powinny powstać na osiedlach, by mieszkańcy mieli do nich blisko. Oczywiście powinno to być połączone z akcją uświadamiającą o szkodliwości elektrośmieci i co istotne, żeby to chwyciło, to tego typu pojemniki muszą być systematycznie opróżnianie.

O ile przeciętny mieszkaniec pralkę czy lodówkę zmienia raz na kilka lat i może je oddać przy dostawie nowej, o tyle z drobnicą jak np. z żarówkami jest inaczej - twierdzi zielonogorzanin. Miasto zapewnia, że jeszcze w tym roku pojawią się specjalne pojemniki na elektroodpady

Zielona Góra. Gdzie oddać stare płyty CD, telefony komórkowe...

Tonery i tusze to już problem

Jak dodaje zielonogórzanin, od lat zbierał w domu zużyte sprzęty domowe i 1 lub 2 razy zawoził do PSZOKu przy ul. Zjednoczenia.
- Przy okazji zawsze pytałem sąsiadów, czy nie mają jakiś zużytych tonerów do oddania i je zabierałem. Z oddaniem nigdy nie było problemu – mówi Czytelnik. - Jakiś czas temu punkt był zamknięty i pojechałem na wysypisko do Raculi. Miałem ze sobą uszkodzony toster, grzałkę elektryczną i 2 tonery, i 3 tusze do drukarki. W punkcie okazało się, że toster i grzałka nie stanowią problemu, ale tonery i tusze już są problemem. Zostałem poinformowany, że zezwolono na oddawanie maksymalnie 2 sztuk, bo jak jest ich więcej, to pewnie są z jakiejś firmy, a to jest punkt zbiórki tylko dla mieszkańców. Na nic zdały się wyjaśnienia. Poinformowano mnie, że są tu kamery i nie przyjmie się więcej niż 2 sztuki. Od tego czasu nie zabieram już tonerów od sąsiadów.

O ile przeciętny mieszkaniec pralkę czy lodówkę zmienia raz na kilka lat i może je oddać przy dostawie nowej, o tyle z drobnicą jak np. z żarówkami jest
O ile przeciętny mieszkaniec pralkę czy lodówkę zmienia raz na kilka lat i może je oddać przy dostawie nowej, o tyle z drobnicą jak np. z żarówkami jest inaczej - twierdzi zielonogorzanin. Miasto zapewnia, że jeszcze w tym roku pojawią się specjalne pojemniki na elektroodpady Pexels

Elektrośmieci obok nakrętek?

Zdaniem zielonogórzanina, te punkty zbiórki elektrośmieci mogłyby stać obok specjalnych pojemników na nakrętki (naszych winogronek) lub w okolicy "strategicznych" punktów, takich jak chociażby dyskonty. Np. na osiedlu Pomorskim taki punkt mógłby stanąć w okolicy szkoły, na tyłach dyskontów lub na osiedlu Śląskim, przy przystanku MZK - tym w stronę pętli koło śmietnika.
Zielonogórzanin dodaje, że miasto szczyci się systemem zbiórki, a drobne śmieci lądują w zmieszanych. Nikt normalny z 2 żarówkami nie pojedzie do Raculi. Trzeba zmienić myślenie. Punkty zbiórki powinny być bliżej mieszkańca, choć jest to dodatkowy problem dla firmy, gdyż trzeba to obsłużyć.

Zakład Gospodarki Komunalnej postawi specjalne pojemniki

Radny Jacek Budziński złożył interpelację w tej sprawie i otrzymał od prezydenta Janusza Kubickiego odpowiedź, że Zakład Gospodarki Komunalnej prowadzi obecnie rozmowy na temat montażu specjalnych pojemników na odbiory elektroodpadów drobnych takich jak zużyte płyty CD, telefony komórkowe, akcesoria do telefonów i komputerów. Takie punkty są wytypowane i pojemniki zostaną w nich ustawione jeszcze w tym roku. Obecnie przygotowywane jest zamówienie publiczne na zakup pojemników na odpady, w tym także na drobne odpady elektro.

Zobacz wideo - deptak mieni się kolorami:

Zobacz też:

Kilkadziesiąt kursów nocą zrobili pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej, by wywieźć z deptaka śnieg. Gdzie? Na wysypisko, bo przyda się w rekultywacji składowiska. A wiecie, ile wyrzuciliśmy w zeszłym roku wielkich gabarytów?  4.134 tony! To tyle, ile ważą 23 wieloryby (jeden waży 180 ton!). Odbierając od nas odpady pracownicy ZGK okrążyli Ziemię - 13 razy!Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze informuje: - Luty miesiąc bardzo zmienny: pół zimowy, pół wiosenny. Dlatego na deptaku pożegnaliśmy już śnieg i zrobiliśmy miejsce na pierwsze oznaki wiosny. Późnym popołudniem i wieczorem wywoziliśmy ten piękny biały puch, który przez ostatnie tygodnie sprawił, że nasz deptak pierwszy raz od kilku lat miał prawdziwie zimowy wygląd. Zrobiliśmy kilkadziesiąt kursów na wysypisko. Dlaczego tam? Bo przyda się w rekultywacji składowiska!

Zielona Góra. Śnieg wywieziony z deptaka, bo się przyda na w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska