Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra i Zittau stawiają na innowacje

Redakcja
Gloria Heymann, naczelnik Wydziału Promocji i Marketingu Miejskiego Zittau do Nowego Kisielina przyjechała z referatem ,,Zittau - centrum w trójkącie Niemcy-Polska-Czechy"
Gloria Heymann, naczelnik Wydziału Promocji i Marketingu Miejskiego Zittau do Nowego Kisielina przyjechała z referatem ,,Zittau - centrum w trójkącie Niemcy-Polska-Czechy"
- Chcemy promować nasz Park Naukowo-Technologiczny - mówił w czwartek w Starym Kisielinie Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry.

W piątek w Centrum Logistycznym Parku Naukowo-Technologicznego Uniwerstytetu Zielonogórskiego w Starym Kisielinie zakończyła się dwudniowa konferencja inaugurująca gospodarczą współpracę miasta, naszych ośrodków innowacyjnych i Parku Przemysłowo-Technologicznego z niemieckim Zittau.

To niespełna 30-tysięczne miasto leży przy granicy z Polską i Czechami. - Zittau jest najmłodszym miastem partnerskim Zielonej Góry. Podpisaliśmy umowę przed ponad trzema laty, ale to właśnie z tym miastem współpracujemy najintensywniej - powiedział nam w czwartek Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry. - Zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt projektów. Mamy podobne problemy i podobne oczekiwania. Musimy się wymieniać wiedzą i wspólnie promować obszar przygraniczny.

- Naszą zaletą jest bliskość lotnisk w Babimoście i Berlinie, coraz lepsza sieć dróg, największy w zachodniej Polsce teren objęty statusem specjalnej strefy ekonomicznej i przedsiębiorczy mieszkańcy - mówił podczas prezentacji miasta Krzysztof Sikora, naczelnik Wydziału Przedsiębiorczości i Działalności Gospodarczej UM. - Naszym atutem są także niższe stawki podatku od nieruchomości w porównaniu np. z Wrocławiem czy Poznaniem.

Niemieckiego partnera przestawiła Gloria Heymann, naczelnik Wydziału Promocji i Marketingu Miejskiego Zittau. - W latach 90., po przekształceniach, największym problemem było duże bezrobocie - mówiła. - W ostatnim dwudziestoleciu dużo inwestowaliśmy, dziś mamy pięć stref aktywności gospodarczej, a naszą siłę stanowią przedsiębiorstwa zatrudniające od 30 do 150 pracowników.

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli uczelni. Prof. Tobias Zchunke, prorektor Szkoły Wyższej Zittau/Goerlitz podkreślał, że uczelnia kładzie duży nacisk na współpracę z przemysłem i ośrodkami akademickimi na całym świecie. Do bliskiej zażyłości z tą uczelnią przyznał się prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Z uczelnią w Zittau współpracujemy od wielu lat, formalnie i mniej formalnie. Ja sam wiele lat temu byłem tam na czteroletnim stażu, z którego wiele wyniosłem - mówił profesor. - Nasza współpraca jest owocna między innymi dlatego, że odległość jaka nas dzieli jest niewielka, a poza tym mamy wsparcie władz samorządowych obu miast.

Spore nadzieje z tym spotkaniem wiąże również zarząd Lubuskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego.

- Po dzisiejszej konferencji spodziewam się zacieśnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Zittau a Zieloną Górą. Chcemy również promować ośrodki innowacyjne, jakie w obu miastach funkcjonują. Jest to także szeroko zakrojona promocja naszych terenów inwestycyjnych. Mam nadzieję, że spotka się ona z dobrym przyjęciem również po stronie niemieckiej, gdyż z tego kraju napływa do nas najwięcej inwestycji - powiedział nam Arkadiusz Kowalewski, prezes Parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska