Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Jak odczarować świat pająków? Wpuścić je do galerii handlowej. Musisz to zobaczyć!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Pająki, skorpiony… nie wywołują w nas przyjemnych skojarzeń. A jednak przy bliższym poznaniu zwierzęta te wiele zyskują. Tak mówią odwiedzający wystawę w galerii Focus Mall. W 40 terrariach podziwiać można nie tylko największego na świecie ptasznika czy czarną wdowę.

- Brrrr! Ohyda, coś strasznego – pomyślałam na widok plakatu o wystawie pająków – mówi Ewelina Rożek z Zielonej Góry, która razem z koleżankami odwiedziła tę nietypową ekspozycję. – Zawsze się jakoś bałam pająków, nie jakoś panicznie. To nie arachnofobia, która jest jedną z najczęściej występujących fobii na świecie, ale jakiś taki strach, nieprzyjemne uczucie.

Wystawa pająków w galerii handlowej Focus Mall w Zielonej Górze

Zielona Góra. Jak odczarować świat pająków? Wpuścić je do ga...

Wystawa pająków w galerii handlowej

Gdy pani Ewelina podzieliła się swoją opinią z koleżankami, od razu postanowiły: - Wchodzimy tam! Zawsze przecież można wyjść.
- Jakie były moje zdziwienie, gdy dałam się namówić na potrzymanie na ręce niegroźnego ptasznika i zrobienie sobie z nim pamiątkowego zdjęcia – dziwi się zielonogórzanka. – Ten pająk okazał się taki milutki, przyjemny, mięciutki, słowem – przyjazny. Była zaskoczona tym i swoją postawą, bo myślałam, że szybko stamtąd ucieknę.
Skąd się wzięła wystawa? Zwierzęta pochodzą od dwóch hodowców pająków, którzy przygotowali ekspozycję, by przekonać ludzi, że nie taki pająk straszny jak się o nim powszechnie mówi. Dlatego wystawa ma na celu odczarowanie negatywnego wizerunku tych zwierząt.
- Pająki nie stanowią dla nas zagrożenia. Dla nas oznaczają wiele pożytku – przekonuje opiekunka wystawy Katarzyna Miętus, która zdradza nam, co jedzą goszczące w Zielonej Górze zwierzęta. Najbardziej lubią szarańcze i świerszcze. Ale nie są jakimiś głodomorami.
Posilają się raz na trzy tygodnie.

Każdy pająk jest jadowity

Na ekspozycji nie zabrakło największego pająka na świecie – ptasznika goliata. Może ona ważyć nawet ćwierć kilograma i mieć 30 cm długości. Naturalnie występuje w Brazylii, a w innych krajach jako zwierzę domowe.
- Wielkość pająka nie ma znaczenia jeśli chodzi o siłę jadu. Dużo bardziej groźna jest czarna wdowa – zauważa Katarzyna Miętus. – Jad czarnej wdowy, którą także możemy zobaczyć na wystawie, jest 15 razy silniejszy od jadu grzechotnika.
Na szczęście dla człowieka jadu jest niewiele, więc bardzo rzadko kiedy ukąszenie powoduje śmierć. Dolegliwość to skurcze występujące średnio co pół godziny. Nawet przez dwa dni.
Nasz redakcyjny kolega, Jacek Katos, który na zwierzętach zna się jak mało kto, często słyszy pytanie: - Czy ten pająk jest jadowity?
- Każdy pająk jest jadowity. Ale większość polskich pająków nie posiada odpowiednio mocnego aparatu gębowego, by przebić ludzką skórę. A te które mają taką moc, nie posiadają wystarczająco silnego jadu, by uczynić nam większą krzywdę niż trochę bólu. No ale po co brać je do ręki? Pamiętajmy też, że w ich głównym menu znajdują się tak nieznośne dla naszego życia muchy i komary. Poza tym jak to drzewiej mawiali - szczęśliwy ten dom, gdzie pająki są – odpowiada.

Pająki często występują w horrorze

- A mnie zdziwiła matczyna miłość jednego z gatunków pająka. Matka pozwala swoim dzieciom się…. zjeść – mówi Kinga Banasiuk, która interesuje się pająkami i także przyszła zobaczyć wystawę. – Na razie dużo czytam o pająkach, skorpionach. Planowałam założyć hodowlę, ale im więcej się dowiaduję, tym bardziej się zastanawiam. Nie chciałabym, żeby z mojej strony był to słomiany zapał.
A dlaczego Kamil Sieradzki przyszedł na wystawę?
- Oglądam dużo horrorów, a w nich motyw pająka często występuje i to mnie zachęciło – śmieje się pan Kamil i jak dodaje, pająków się nie boi, nie jest to jego pierwszy kontakt z tymi zwierzętami, bo hodował je jego dobry kolega.
Wystawa znajduje się w galerii Focus Mall przy ul. Wrocławskiej na poziomie 0. O każdej pełnej godzinie można potrzymać na ręce niegroźnego ptasznika i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie!
Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca 2023 roku.

ZOBACZ TEŻ

Centrum Przyrodnicze zmieniło się nie do poznania, na 87 urządzeniach mamy okazję poznać swoje ciało, miasto, kraj i świat

Ale cuda! Trzęsienie ziemi, huragan i Usain Bolt w Centrum P...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska