Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Jak uleczyć ochronę zdrowia, by pacjent, lekarz, ale i szpitale odczuły pozytywne zmiany? Debata w ramach okrągłego stołu

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Zielona Góra, 22 lipca 2019, Okrągły stół o ochronie służby zdrowia.
Zielona Góra, 22 lipca 2019, Okrągły stół o ochronie służby zdrowia. Natalia Dyjas
Z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak w ramach okrągłego stołu spotkali się lekarze, prezesi szpitali, naukowcy, by wspólnie znaleźć rozwiązania na lepszą ochronę zdrowia pacjentów w regionie.

Uczestnicy skupili się na szukaniu rozwiązań w czterech aspektach: z myślą o perspektywie pacjenta, kadrze medycznej, pieniądzach na zdrowie czy zarządzaniu i infrastrukturze.

- Są rzeczy, które można zrobić natychmiast, rzeczy, które można zrobić troszkę później i rzeczy wymagające zmian infrastrukturalnych- mówi senator Tomasz Grodzki. - Natychmiast możemy odciążyć lekarzy od biurokracji. W tej chwili lekarz mający 20 minut na pacjenta, 80 proc. czasu poświęca na tzw. papierki, czyli zostają mu 4 minuty na pacjenta.

Jak to zrobić? Poprzez likwidowanie biurokracji, ale i zapewnianie medykom pomocników.

Kolejna kwestia to profilaktyka. Taniej jest badać pacjenta, niż później go leczyć.

Dr n. med. Marzenna Plucińska z Okręgowej Izby Lekarskiej w Zielonej Górze stawia na rozwiązania... czterech „K”. - W rankingach europejskich wypadamy fatalnie - mówi. - Mało lekarzy, małe nakłady, bo może nie tak przeznaczane środki. Na czym polega kwestia „czterech k”? Pierwsza to... kasa. Nakłady na służbę zdrowia. Kadry - bez nich polegniemy. Kształcenie pacjenta - on musi być wyedukowany. Musimy budować świadomość już od szkół podstawowych. Czwarte „k” to konkretna reforma. Potrzeba nam długoterminowej strategii ponad podziałami.

O potrzebie edukacji mówiła też radna sejmiku Anna Chinalska. Ta proponuje kompleksową współpracę Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Z myślą o projektach zdrowotnych, które będą realizowane w naszych szkołach.

Prof. Zbigniew Izdebski poruszył kwestię humanizacji medycyny i komunikacji medycznej. To nie kosztuje szczególnie dużo. - Druga kwestia to wzmocnienie świadomości praw pacjenta - dodaje naukowiec. - Pacjent często jest traktowany jako petent. Musimy też pamiętać o edukacji zdrowotnej w szkole.

Andrzej Żywień, dyrektor Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze podkreśla, że musimy myśleć o wsparciu psychiatrii dziecięcej. I ma pomysł na pozyskiwanie kadry. - Niemcy mają politykę w kwestii pozyskiwania kadry medycznej spoza swoich granic.

Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim podkreśla jak ważne jest natychmiastowe dofinansowanie SOR-ów. - Tam jest potrzebne 500 plus na każdego pacjenta - mówi.

Łukasz Kaczmarek, prezes słubickiego szpitala, zauważa, że lecznice powiatowe muszą postawić na profilowanie się. Konieczne jest dogadywanie się ze szpitalami ościennymi, ale i jednostkami wysokospecjalistycznymi. A problem z brakiem kadr może się pogłębiać.

Sporo dyskusji poświęcono też unormowaniu kwestii wynagrodzeń dla lekarzy, by lecznice, kusząc wyższymi wynagrodzeniami, nie „podbierały” sobie medyków.

Ponaddwugodzinna dyskusja, w której głos zabrali zarówno samorządowcy, lekarze, prezesi szpitali czy pielęgniarki zakończyła się podsumowaniem.

-Podstawą będzie dobra ochrona zdrowia, ale bez pieniędzy tej dobrej reformy nie da się zrobić - mówi Marzenna Plucińska. - Bez reformy nie ruszymy do przodu. Musimy równać do Europy. Bo inaczej nas nie będzie.

- Chciałbym bardzo standaryzacji wynagrodzeń - dodała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Ale musi być też standaryzacja świadczeń. Ważne jest też partnerstwo wszystkich podmiotów w ochronie zdrowia. Wzajemny szacunek i poważne traktowanie. Musimy się też zastanowić, jak lepiej wydawać pieniądze na ochronę zdrowia.

Uczestnicy podkreślali też wagę programów profilaktycznych, silnej kadry medycznej, wsparcia na rozwój młodych lekarzy, opiekunów medycznych czy asystentów lekarza. Konieczna też jest koordynacja działań, partnerstwo w działaniu, modernizacja systemu finansowania szpitali, zwrócenie większej uwagi na podstawową opiekę zdrowotną.

Organizatorzy zapewnili, że wnioski, wypracowane podczas dyskusji, będą ujęte w aktualizowanej obecnie Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska