Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Już 60 lat zajmują się naszym dziedzictwem. Jubileuszowa wystawa o NID na deptaku i sesja naukowa w muzeum.

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Przed Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Ekspozycji towarzyszyła sesja naukowa „Wielokulturowe dziedzictwo województwa lubuskiego”.

Zielonogórska wystawa jest jedną z 15, jakie z okazji jubileuszu odbywają się w Polsce.
Narodowy Instytut Dziedzictwa - wcześniej Ośrodek Dokumentacji Zabytków powołany w 1962 roku - to państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami.

Otwarcie wystawy „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Ekspozycji towarzyszyła sesja naukowa „Wielokulturowe dziedzictwo województwa lubuskiego"

Zielona Góra. Już 60 lat zajmują się naszym dziedzictwem. Ju...

Wystawa o Narodowym Instytucie Dziedzictwa

Wystawa, którą w Zielonej Górze możemy oglądać do 20 października, prezentuje dorobek oraz działalność instytutu, którego priorytetem jest dbanie o ochronę dziedzictwa kulturowego Polski, zarówno tego materialnego jak i niematerialnego.
Praca Narodowego Instytutu Dziedzictwa to wyzwanie, które obejmuje badanie i dokumentowanie zabytków, współpracę ze służbami konserwatorskimi, wytyczanie standardów konserwacji zabytków czy szerzenie w świadomości społecznej wartości dziedzictwa kulturowego. Instytut coraz częściej korzysta w swojej działalności z dobrodziejstw technologicznych. Przykładem może być chociażby strona www.zabytek.pl, umożliwiająca nie tylko poznanie historii zabytków, ale np. skorzystanie z już wytyczonych szlaków tematycznych

Pracownia Terenowa w Zielonej Górze

Pracownia Terenowa NID w Zielonej Górze działa od 17 lat. To zespół interdyscyplinarny, w jego skład wchodzą architekci, w tym krajobrazu, archeolodzy, historycy.
Przez ten czas zajmował się ponad 4 tysiącami zabytków. Bada fortyfikacje, parki, aleje…
- Dwa lata temu np. zrobiliśmy inwentaryzację cmentarzy żydowskich. Okazało się, że na naszym terenie było ich 43 – mówi Wojciech Eckert, kierownik Pracowni Terenowej NID w Zielonej Górze.

Zobacz też 20 kultowych miejsc Zielonej Góry:

6. Guma do żucia McDonalds, resoraki, markowa odzież dżinsowa i... alkohol na wesela. Asortyment był oczywiście bogatszy, ale taki towar można wymienić od razu z czym się kojarzył sklep za dewizy. Waluta nie była ogólnie dostępna, ale jakoś do niej się docierało. Lub do bonów peweksowych, które także przybliżały zakup rzeczy nieosiągalnych w zwykłych sklepach.

20 kultowych miejsc w Zielonej Górze. Pamiętacie je? Większo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska