Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy ,,na wnuczka”. Policja przypomina: jak nie dać się oszukać?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Seniorzy wciąż tracą pieniądze w wyniku oszustw ,,na wnuczka"
Seniorzy wciąż tracą pieniądze w wyniku oszustw ,,na wnuczka" pixabay.com
W ostatnich dniach w Zielonej Górze oszuści dwukrotnie próbowali wyłudzić pieniądze metodą ,,na wnuczka”. Na szczęście próby okazały się nieudane. Policja tłumaczy: jak nie dać się oszukać?

Zielonogórska policja w ubiegły piątek otrzymała informację o dwóch próbach wyłudzenia pieniędzy za pomocą popularnej metody ,,na wnuczka”. Oszuści prowadzili rozmowę tak, by starsze osoby nieświadomie podały imiona swoich wnucząt. Tym razem domniemane ofiary zachowały jednak zimną krew i nie dały się nabrać. W jednym z przypadków babcia poprosiła domniemanego wnuka, by ten zadzwonił na jej numer komórkowy, którego oszust oczywiście nie znał.

Przestępcy wymyślają coraz to nowsze metody: na wnuczka, na policjanta, a nawet ,, na agenta CBŚ”. Ta ostatnia to najnowszy pomysł oszustów. Polega on na tym, że złodziej podaje się za agenta CBŚ i tłumaczy domniemanej ofierze, że jest ona obserwowana przez przestępców. W związku z tym - specjalnie dla niej – zostało założone konto, na które powinna przelać swoje wszystkie pieniądze, by uniknąć ataku złodziei. Osoby starsze darzą funkcjonariuszy ogromnym zaufaniem, co niestety jest bardzo często wykorzystywane.

Policja odnotowuje sporo nieudolnych prób, jednak wciąż zdarza się, że seniorzy stają się ofiarami oszustwa i tracą oszczędności swojego życia.

W tamtym tygodniu 82-letni mieszkaniec Gorzowa stracił 40 tys. zł, myśląc, że pomaga funkcjonariuszom ująć przestępców. W całej Polsce złodzieje wzbogacają się w ten sposób o pokaźne sumy.

- Należy pamiętać, że policjanci nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy, ani nie interesują się ile mamy oszczędności. Nigdy też nie proszą o pozostawienie gotówki w wyznaczonym miejscu. Kiedy nie jesteśmy pewni, czy aby na pewno dzwoni do nas wnuczek- zadawajmy wiele pytań, a po rozmowie skontaktujmy się z kimś bliskim, by opowiedzieć o zdarzeniu. Cały czas obowiązuje nas ,,zasada ograniczonego zaufania”. Przypominajmy o tym osobom starszym – tłumaczy rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, podinsp. Małgorzata Barska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska