Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Książka o Michale Kaziowie i film o Andrzej K. Waśkiewiczu [ZDJĘCIA]

kali
Michał Kaziów, Andrzej K. Waśkiewicz, Anna Tokarska - to tylko niektórzy lubuscy literaci, których twórczość nie tylko dla naszego regionu jest bardzo ważna...
Michał Kaziów, Andrzej K. Waśkiewicz, Anna Tokarska - to tylko niektórzy lubuscy literaci, których twórczość nie tylko dla naszego regionu jest bardzo ważna... Archiwum Związku Literatów Polskich Zielona Góra
Oddział Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze wydał książkę „Fenomen Michała Kaziowa. Monografia” oraz film o Andrzeju K. Waśkiewiczu. Autorem obu prac jest dr Robert Rudiak.
Trwa głosowanie...

Czy znasz lubuskich twórców?

Książka „Fenomen Michała Kaziowa. Monografia” to obszerna praca (460 stron), z unikatowymi zdjęciami ze zbiorów rodzinnych, poświęcona życiu i twórczości dr. Kaziowa (1925-2001) - bezrękiego i niewidomego pisarza, naukowca, teoretyka i krytyka sztuki radiowej.

Pierwszy na świecie nauczył się czytać brajlowskie pismo ustami

Michał Kaziów od chwili potwornego okaleczenia w wyniku wybuchu miny w porcie rzecznym we Wrocławiu, kiedy miał 20 lat, mieszkał od 1946 r. we wsi Bogaczów pod Nowogrodem Bobrzańskim. W 1953 r. poznał Halinę Lubicz-Kirszke - poznańską, a potem zielonogórską aktorkę teatralną, dzięki której jako pierwszy na świecie nauczył się czytać pismo brajlowskie ustami. Przy pomocy Lubicz i jej rodziny jako pierwszy w Polsce z podwójną niepełnosprawnością ukończył liceum ogólnokształcące, studia na UAM i napisał doktorat. Jego prace - magisterską i doktorską wydało Ossolineum. Kaziów jako pierwszy w kraju stworzył definicję oryginalnego słuchowiska radiowego, a jego praca doktorska z tej dziedziny była ewenementem europejskim. Kaziów napisał trzy powieści biograficzne, a za autobiografię „Gdy moim oczom” był jako pierwszy pisarz lubuski nominowany do Nagrody Nobla w 1993 r. oraz trzy prace naukowe, cztery zbiory opowiadań i zbiór felietonów i esejów. Na łamach „Gazety Lubuskiej” (1968-1994) prowadził tygodniowy cykl felietonów „Włącz radio”. Był redaktorem naczelnym periodyku „Niewidomy Masażysta” (1976-1993). Otrzymał m.in. tytuł „Lubuszanina Roku” (1967) i ogólnopolski tytuł „Młodzieżowego Bohatera Roku - Polak 1968”.

Jego fenomen polegał na niezwykłych uzdolnieniach , doskonałym słuchu

Praca monograficzna szczegółowo opisuje drogę twórczą Kaziowa, omawia wszystkie jego utwory prozatorskie, prace naukowe i ważniejsze artykuły prasowe. Opisuje jego warsztat pracy, prowadzoną rozległą korespondencję z wieloma uznanymi pisarzami w kraju, zawiera niepublikowane utwory Kaziowa, wspomnienia osób, które znany i pracowały z nim (lektorzy, dziennikarze, wydawcy, naukowcy) oraz przedstawia sylwetki osób z jego najbliższego otoczenia, zwłaszcza Haliny Lubicz i członków jej rodziny. Praca zwiera też kalendarium życia Kaziowa, precyzyjną bibliografię i indeks nazwisk. Jest to pierwsze tak poważne opracowanie naukowe poświęcone temu wielkiemu i niezwykłemu twórcy zielonogórskiemu, którego fenomen polegał na niezwykłych uzdolnieniach - doskonałym słuchu, perfekcyjnej pamięci i wypracowanym bodźcu dotykowym w górnej wardze, dzięki której poznał świat dookolny.

Film o znanym pisarzu i krytyku związanym przez lata z Zieloną Górą

Film o Andrzeju K. Waśkiewiczu (1940-2012) to 40-minutowy dokument poświęcony życiu i twórczości znanego pisarza i krytyka związanego z Zieloną Górą do 1979 r. Został on odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002). Autorem filmu dokumentalnego jest Robert Rudiak, scenariusz napisała Anna Klaudel, a realizacji i montażu filmu podjęła się Justyna Poniatowska z Paradoks Film Studio.

ZOBACZ TEŻ

Pałac i park w Zielonej Górze Zatoniu - stan robót - 6 stycznia 2020 roku

ZIELONA GÓRA: Oj, dzieje się w Zatoniu. A pałac i park już z...

CUDA W ZATONIU

POLECAMY TEŻ

Odnowiona kamienica zachwyca swoim wyglądem - Zielona Góra, al. Niepodległości - 4 grudnia 2019

ZIELONA GÓRA: Zobacz prawdziwe cudo! Nawet nie wiemy, co mam...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska