Zielona Góra. Lubuski Teatr pomaga Ukrainie spektaklem charytatywnym „Ach! Odessa – Mama…”

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Lubuski Teatr pomaga Ukrainie. W różny sposób. Udostępnił swoje służbowe mieszkanie uchodźcom. Zbiera dary. A teraz zaprasza nas w środę na spektakl „Ach! Odessa – Mama…”. Dochód zostanie przeznaczony na pomoc zaprzyjaźnionemu teatrowi we Lwowie oraz uchodźcom.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Lubuski Teatr pomaga jak może poszkodowany. Pod swój dach przyjął uchodźców.
- Mamy służbowe mieszkanie w teatrze. Wiadomo, że nie było tam telewizora, pralki czy żelazka. Ale wszystko to udało się nam zebrać w trzy dni. Na pomoc zielonogórzan zawsze można liczyć. Potrzebujemy jeszcze materaca, by nasi goście mogli wygodnie spać – mówi dyrektor Lubuskiego Teatru Roman Czechowski.

Premiera musicalu Jana Szurmieja „Ach! Odessa - Mama...” w Lubuskim Teatrze. Zielona Góra, 13 grudnia 2014 r.

Zielona Góra. Lubuski Teatr pomaga Ukrainie spektaklem chary...

Teatr udostępnił mieszkanie służbowe

Goście Lubuskiego Teatru to: Kira (5 lat), Taisiya (7), a Margo (9). Przyjechały do Zielonej Góry z mamą i babcią z Odessy. Jechały kilka dni przez Mołdawię, Rumunię, Węgry i Słowację.
- Ciągle żyją w zawieszeniu. Chciałyby wracać do domu. Tęsknią. Ale rzeczywistość nie jest taka różowa. Dlatego staramy się, by dziewczynki miały wypełniony czas zajęciami i nie myślały o tych strasznych rzeczach na Ukrainie – mówi dyrektor teatru. - Chodzą na zajęcia z ceramiki do Domu Harcerza, do Filipa Czeszyka na taniec i jak mówią prowadzący – nieźle wymiatają.
Lubuski Teatr prowadzi też zbiórkę artykułów spożywczych o długiej dacie przydatności do spożycia, higienicznych. Wszystkie te dary za pośrednictwem Stowarzyszenia Warto jest pomagać trafią do uchodźców oraz tych, którzy pozostali w Ukrainie i żyją w ciężkich warunkach.

Premiera musicalu Jana Szurmieja „Ach! Odessa - Mama...” w Lubuskim Teatrze. Zielona Góra, 13 grudnia 2014 r.
Premiera musicalu Jana Szurmieja „Ach! Odessa - Mama...” w Lubuskim Teatrze. Zielona Góra, 13 grudnia 2014 r. Zdzisław Haczek/GL

„Ach! Odessa –Mama…”

A teraz teatr zaprasza 13 kwietnia 2022 r. na spektakl „Ach! Odessa – Mama…”. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pomoc zaprzyjaźnionemu Lwowskiemu Akademickiemu Obwodowemu Teatrowi Muzyczno-Dramatycznemu im. Jurija Drohobycza.
Jak zachęca widzów Lubuski Teatr – to największe przedsięwzięcie ostatnich lat, z bogata choreografią, pięknymi piosenkami, tańcem, kostiumami i scenografią. Na scenie pojawia się 25 aktorów. Teraz trudno ich było zaprosić do pokazania sztuki, bo wielu z nich już nie pracuje w lubuskim Teatrze, a kariery robi na scenach Wrocławia, Warszawy, Krakowa. Jeden z aktorów przyleci specjalnie z Majorki. Wszyscy chcą w ten sposób pomóc Ukrainie.

Konferencja prasowa w Lubuskim Teatrze - pomoc Ukrainie teatru i stowarzyszenie Warto jest pomagać Grzegorza Hryniewicza - 11 kwietnia 2022 roku
Konferencja prasowa w Lubuskim Teatrze - pomoc Ukrainie teatru i stowarzyszenie Warto jest pomagać Grzegorza Hryniewicza - 11 kwietnia 2022 roku Jacek Katos

„Ach! Odessa-Mama…” to musical

O czym jest sztuka? Jak wyjaśniają przedstawiciele teatru: Odessa była taka jak Łódź. Ziemia obiecana dla wszystkich, którzy chcieli szybko się wzbogacić. Dla kupców eksportujących ukraińską pszenicę oraz dla handlarzy i przemytników korzystających z odeskiej strefy wolnocłowej. A także dla złodziei i bandytów okradających przedstawicieli obu tych grup społecznych. To był właśnie świat Beni Krzyka, legendarnego bandyty. Świat małych, najwyżej trzypiętrowych domów, podwórek zabudowanych najdziwaczniejszymi krużgankami, balkonami i werandami połączonymi drewnianymi, skrzypiącymi schodami. Mieszało się tu wszystko. To tu Benia Krzyk zdobywał sławę, wykonując pierwsze zadania odeskiego bandiugi Froima Gracza, zanim został królem Mołdawanki, a potem całej Odessy… „Ach! Odessa-Mama…” to musical oparty na błatnych (czyli wywodzących się ze światka przestępczego) pieśniach, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony poczuciem humoru. Dźwięki muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, czy nostalgiczność kozackich pieśni ludowych tworzą oprawę dla odeskiego półświatka.

Zobacz wideo - pomoc Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie