Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Lubuskie bony wsparcia. 30 mln zł dla naszych przedsiębiorców

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Podpisanie umowy dotyczącej lubuskich bonów wsparcia przedsiębiorców
Podpisanie umowy dotyczącej lubuskich bonów wsparcia przedsiębiorców Urząd Marszałkowski / Lubuskie.pl
W piątek, 29 maja, w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się podpisanie umowy dotyczącej wsparcia lubuskich firm, które ucierpiały z powodu pandemii. Z programu grantowego opiewającego na kwotę 30 mln zł, będą mogły teraz skorzystać setki lubuskich przedsiębiorców.

Epidemia koronawirusa uderzyła w lubuskie firmy

- Od początku epidemii byliśmy pewni, że szczególnie pilnie powinniśmy obserwować lubuską gospodarkę. Te przewidywania okazały się słuszne. Z różnego rodzaju danych statystycznych jasno wynika, że wśród lubuskich przedsiębiorców wiele firm przeżywa bardzo poważne kłopoty – twierdzi Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Aby ratować nasze firmy przed bankructwem, a tym samym utratą miejsc pracy przez Lubuszan, urząd marszałkowski przygotował program wsparcia oparty na specjalnych bonach dla przedsiębiorców. Na ten cel przeznaczono około 30 mln zł, które zostały pozyskane z Regionalnych Programów Operacyjnych – Lubuskie 2020. Zgodę na to wydała Komisja Europejska.

Tempo prac nad programem grantowym było duże

W piątek w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Zachodnią Izbą Przemysłowo-Handlową. To właśnie te dwie organizacje będą teraz odpowiedzialne za wdrożenie programu w życie.

– To rzeczywiście ważne wydarzenie, że dziś możemy podpisać tę umowę. Tempo pracy nad projektem było ogromne, konsultacje prowadzone w formie wideo, mnóstwo maili, spotkań i wyjazdów – twierdzi Jerzy Korolewicz, prezes ZIPH. Ale jednocześnie tłumaczy, że działano w stanie wyższej konieczności, bowiem przedsiębiorcy nie mogli już dłużej czekać na ofertę pomocy, musieli otrzymać ją jak najszybciej.

Bony mają być udzielane zarówno w celu podtrzymania płynności finansowej, jak i na działania inwestycyjne. Ich wysokość będzie zależna od wielkości firmy, np. osoby samozatrudnione mogą się starać o dotację do 50 tys. zł. Kiedy przedsiębiorcy będą mogli zgłosić się po wsparcie? - Projekt będzie realizowany przez kilka najbliższych lat. Chcemy ogłosić nabory jak najszybciej, jeszcze w czerwcu – zapowiada Korolewicz.

Wideo: J. Emilewicz: Wprowadzamy możliwość wysłania pracowników na zaległe urlopy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska