Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Mamy 64. bachusika w mieście. Stanął przed Filharmonią Zielonogórską. Niektórzy od razu nazwali go Czesiem

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Nowy bachusik stanął przed Filharmonią Zielonogórską, a mieszkańcy Dyrygentusa od razu nazwali Czesiem
Nowy bachusik stanął przed Filharmonią Zielonogórską, a mieszkańcy Dyrygentusa od razu nazwali Czesiem Jacek Katos
Przed Filharmonią Zielonogórską stanął 64. już bachusik – Dyrygentus. Niektórzy nazwali go już Czesiem, bo jak mówią - wypisz, wymaluj Czesław Grabowski z batutą w ręku.

Nowy bachusik został odsłonięty podczas koncertu plenerowego i od razu zyskał sympatię zielonogórzan. Oklaskom nie było końca.

Nowy bachusik stanął przed Filharmonią Zielonogórską, a mieszkańcy Dyrygentusa od razu nazwali Czesiem

Zielona Góra. Mamy 64. bachusika w mieście. Stanął przed Fil...

Podziękowania w formie bachusika

Autorem kolejnego potomka Bachusa jest zielonogórski rzeźbiarz Artur Wochniak, który przyznaje, że wiele czasu poświęcił na oglądanie filmów i zdjęć z pracy Czesława Grabowskiego. Chodziło o to, by bachusik oddał jego artystyczną duszę.
Prezydent Janusz Kubicki podkreśla, że Czesław Grabowski to człowiek instytucja, który dla Zielonej Góry zrobił bardzo dużo, więc miasto w taki symboliczny sposób mu za to dziękuję.

A przypomnijmy, że Czesław Grabowski latem ubiegłego roku, po 35 latach kierowania Filharmonią Zielonogórską, postanowił zakończyć swoją działalność jako dyrektor tej instytucji.

Nowy bachusik stanął przed Filharmonią Zielonogórską, a mieszkańcy Dyrygentusa od razu nazwali Czesiem
Nowy bachusik stanął przed Filharmonią Zielonogórską, a mieszkańcy Dyrygentusa od razu nazwali Czesiem Jacek Katos

Bachusik Dyrygentus to Czesław Grabowski

Prof. Czesław Grabowski urodził się w 1946 r. w Sosnowcu. Tutaj rozpoczął swoją edukację i działalność muzyczną. Po ukończeniu PSM II st. im. M. Karłowicza w Katowicach rozpoczął studia kompozytorskie w PWSM w Katowicach w klasie kompozycji prof. B. Woytowicza, które ukończył z wyróżnieniem w roku 1973. Wielkie znaczenie w jego dalszej muzycznej działalności ma praca w Operze Śląskiej , w PWSM w Katowicach na stanowisku adiunkta, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Śląsk” – jako kierownik artystyczny czy też w Filharmonii Zabrzańskiej – na stanowisku dyrygenta.

Po ukończeniu studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. J. Hawela w roku 1986 rozpoczął pracę w Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego, którą to funkcję pełnił do 31 sierpnia 2021.

Od roku 2004 związany jest jako pedagog z obecną Akademią Sztuki w Szczecinie, w której – po uzyskaniu w 2011 r. tytułu profesora sztuk muzycznych - zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego. Jest promotorem wielu prac magisterskich i doktorskich.

Na swym koncie ma wiele odznaczeń i medali. Jest Honorowym Obywatelem Zielonej Góry i Łagowa, Honorowym Strażakiem Zielonej Góry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska