Zielona Góra. Marszałek Polak odpowiada na billboard prezydenta Kubickiego. "To infantylizm i szantaż"

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Marszałek Elżbieta Polak Mariusz Kapała
W Zielonej Górze obserwujemy polityczną walkę pomiędzy urzędem miasta a urzędem marszałkowskim. Ostatnio prezydent Janusz Kubicki postawił billboard krytykujący Elżbietę Polak za rzekomy brak wsparcia dla nowych ścieżek rowerowych i narażenie bezpieczeństwa rowerzystów. - To infantylizm, zakłamywanie rzeczywistości oraz niedopuszczalny prawem szantaż - podkreśla pani marszałek.

Billboard reakcją na brak dofinansowania do nowej ścieżki?

Przypomnijmy, w ostatnich dniach na terenie przyległym do urzędu miasta przy ul. Podgórnej 22 umieszczony został billboard przedstawiający rowerzystę potrąconego przez samochód z rejestracją „Lubuskie”, a pod nim napis: „Marszałek nie dba o bezpieczeństwo rowerzystów?”

Sprawa ogłoszenia wiąże się m.in. z planami budowy kolejnego etapu ścieżki rowerowej w powiecie nowosolskim, który połączyłby trzy miasta Zieloną Górę, Otyń i Nową Sól. Do zarządu województwa lubuskiego złożony został wniosek o wsparcie finansowe budowy tego odcinka. Niestety, został odrzucony z powodów formalnych.

Marszałek Elżbieta Polak oraz politycy Koalicji Obywatelskiej od początku twierdzili, że treść billboardu to zniesławienie. Dopytywali, kto i w jaki sposób umieścił taką tablicę na miejskiej działce. W przypadku nie wycofania ogłoszenia i zamieszczenia przeprosin przez autorów zapowiadali, że skierują sprawę do sądu.

Właścicielem bilboardu jest urząd miasta

Okazało się, że właścicielem billboardu jest urząd miasta w Zielonej Górze. - Jest to sygnał dla marszałek, aby się opamiętała - twierdzi prezydent Janusz Kubicki. - Zarówno pani Polak, jak i inni członkowie zarządu, panowie Jędrzejczak, Tomczyszyn, Jabłoński głosowali przeciwko budowie nowych ścieżek rowerowych. Byli przeciwko podkreśleniu w strategii województwa, jak ważne jest stworzenie tras rowerowych łączących Otyń, Nową Sól i Zieloną Górę, ale również stolic województwa z Branderburgią oraz Saksonią. To działanie na szkodę mieszkańców, przecież na drogach w Lubuskiem wciąż dochodzi do potrąceń rowerzystów – przekonuje Kubicki.

Marszałek Polak: Prezentowane treści są kłamstwem

Na reakcję marszałek Elżbiety Polak po oświadczeniu włodarza Zielonej Góry nie trzeba było długo czekać. - Pan prezydent będzie musiał ściągnąć ten billboard, ponieważ treści na nim prezentowane są kłamstwem i zniesławieniem nie tylko marszałka, ale przede wszystkim województwa lubuskiego. To oczywiste pomówienie, ponieważ to na drogach nadzorowanych przez prezydenta Zielonej Góry doszło tylko w ostatnim roku do 11 wypadków z udziałem rowerzystów oraz 30 z udziałem pieszych. Natomiast na ścieżkach nadzorowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich nie było żadnych takich zdarzeń - podkreśla pani marszałek.

Billboard ustawiony przed urzędem miasta w Zielonej Górze
Billboard ustawiony przed urzędem miasta w Zielonej Górze Jacek Katos

Trasa rowerowa biegnąca szlakiem Odry

Elżbieta Polak twierdzi, że nigdy nie głosowała przeciwko budowie ścieżek rowerowych. - Wręcz przeciwnie! Tylko w ciągu ostatnich kilku lat zarząd województwa dofinansował budowę 185 km tras rowerowych. W strategii rozwoju województwa, przyjętej 28 głosami radnych, jednym z projektów kluczowych, rekomendowanych przez zarząd województwa, jest rozbudowa infrastruktury rowerowej na terenie województwa lubuskiego - przekonuje Polak. - Osobiście podpisałam we Wrocławiu wspólnie z marszałkami Śląska, Opolszczyzny, Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego porozumienie w sprawie budowy Odrzańskiej Trasy Rowerowej Blue Velo. Trasa o długości ponad 1.000 km biec będzie szlakiem Odry, od Sudetów do Bałtyku - dodaje nasza rozmówczyni.

Projekt "Kolej na Rower" wsparty przez urząd marszałkowski?

Urząd marszałkowski wskazuje, że projekt „Kolej na Rower”, którego przedłużeniem ma być nowa ścieżka łącząca Zieloną Górę, Nową Sól i Otyń, był już 7-krotnie aneksowany. - Dwukrotnie zarząd województwa zwiększał jego dofinansowanie - twierdzi marszałek Polak. - Kolejne dofinansowanie tego samego projektu nie było jeszcze głosowane, podlega procedurze oceny formularza zmian. Powstanie tego projektu było możliwe dzięki mojemu osobistemu zaangażowaniu. Gdy była potrzebna zgoda na budowę ścieżki na nasypie kolejowym, uzyskałam zgodę ministra rozwoju, Jerzego Kwiecińskiego.

"Pan prezydent swój poziom już zaprezentował na etapie koronaściemy"

Jak Elżbieta Polak ocenia samą formę politycznej akcji prezydenta Kubickiego? - To infantylizm, zakłamywanie rzeczywistości oraz niedopuszczalny prawem szantaż i presja wywierana na instytucję zarządzającą regionalnym programem operacyjnym - uważa marszałek. - Pan Prezydent swój poziom już zaprezentował na etapie koronaściemy i ewidentnie brnie dalej. To absurdalne, zwłaszcza w porównaniu do działań i aktywności samorządu na rzecz Zielonej Góry. To samorząd województwa realizuje i finansuje wielkie inwestycje w mieście, m.in. budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka czy modernizację Muzeum Ziemi Lubuskiej - przekonuje Polak.

Prawne reperkusje dotyczące billboardu?

W rozmowie z GL prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że ściągnie billboard w momencie, gdy pani marszałek Elżbieta Polak przeprosi za to, że głosowała przeciwko nowym ścieżkom rowerowym, a tym samym przeciwko bezpieczeństwu mieszkańców województwa.

W odpowiedzi urząd marszałkowski twierdzi, że przygotował już wezwanie do przeproszenia (przez Kubickiego - przyp. red.) i usunięcia billboardu. Urząd wystąpił także ze skargą do miejskiej komendy dotyczącej rzekomego zniesławienia osoby prawnej województwa lubuskiego oraz zarządu województwa i marszałka wraz z wnioskiem o zabezpieczenie dowodów. Odpowiednie zawiadomienie skierowano także do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Wideo: Zielona Góra. Pierwszy etap budowy szkoły muzycznej

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
IGOR

nie na darmo wymyślono kadencyjność wybieralnych organów. długotrwałe bycie u władzy powoduje negatywne skutki w postrzeganiu spraw nas wszystkich. coś takiego ostatnio zaobserwowano w działaniu pana prezydenta. może to sygnał że czas zająć się czym innym ,puki nie jest za późno. u pani marszałek widzę podobne objawy.

W
Wiesław Śmiech

Kubicki to problem medyczny ,faktycznie tylko leczenie może jeszcze uratować tego faceta.Facet już robi pod siebie aby doprowadzić do podanstwa Pani Marszałek Polak co za tym idzie być sterowana przez Kubickiego .Pomroczność jasna Kubickiego która ukazuje mu wizję w jego mózgu iż on jest jedynym wladzca lubuskiego .

S
Stasia Zołza

" To oczywiste pomówienie, ponieważ to na drogach nadzorowanych przez prezydenta Zielonej Góry doszło tylko w ostatnim roku do 11 wypadków z udziałem rowerzystów oraz 30 z udziałem pieszych. Natomiast na ścieżkach nadzorowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich nie było żadnych takich zdarzeń - podkreśla pani marszałek." A to zdanie jak czytać? - Jak cytat z Radia Erewań. Litości pani Polak. Jak można porównać ścieżkę rowerową do drogi z ruchem wszelakich samochodów i jeszcze rowerów.

Drugi cytat - "To samorząd województwa realizuje i finansuje wielkie inwestycje w mieście, m.in. budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka czy modernizację Muzeum Ziemi Lubuskiej" czy ten szpital dziecięcy będzie tylko dla dzieci z miasta Zielona Góra" Bo ostatnio ja się Pani lansowała to opowiadała, że będzie służył dla wszystkich dzieci z województwa.

Reasumując proponuję zamknąć w jednym pokoju tych dwoje Polak i Kubickiego i niech siedzą tam tak długo aż się dogadają.

Dodaj ogłoszenie