Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Mieszkańcy naszej diecezji chcą postawić na dbanie o ekologię. Rusza projekt "Laudato Si", który koordynuje Caritas

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Andrzej Grupa przekonuje, że już dziś powinniśmy zadbać o Ziemię - nasz wspólny dom
Andrzej Grupa przekonuje, że już dziś powinniśmy zadbać o Ziemię - nasz wspólny dom Natalia Dyjas
O tym, dlaczego katolicy powinni zajmować się ekologią rozmawiamy z Andrzejem Grupą, animatorem krajowym Wspólnoty Caritas Laudato Si`, która organizuje szereg akcji z myślą o naszym środowisku.

W środę, 12 czerwca, w Zielonej Górze odbywa się pierwsze spotkanie inaugurujące projekt „Laudato Si” w naszej diecezji.

O tym, na czym polegać będzie inicjatywa i dlaczego katolicy powinni zajmować się ekologią rozmawiamy z Andrzejem Grupą, animatorem krajowym Wspólnoty Caritas Laudato Si`, która organizuje szereg akcji z myślą o naszym środowisku.

Na czym polega program?
To odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, które jest zawarte w encyklice „Laudato Si`” - bardzo społecznej, poświęconej naszemu wspólnemu domowi, czyli Ziemi. To zachęta i umożliwienie działania w zakresie ekologii, w lokalnych strukturach Caritas. W sumie 12 diecezji ma włączyć się w tę inicjatywę. Z jednej strony stawiamy na działania projektowe, zachęcamy do inicjatyw ekologicznych, a z drugiej jest konkurs grantowy, umożliwiający działania inwestycyjne, szkoleniowe. Korzystamy z zaplecza, jakie daje Caritas, zaangażowania wolontariuszy i dajemy szansę do edukacji wszystkim pokoleniom.

Na czym skupiacie się w działaniach?

Na zmianie postaw, chcemy, żeby przestrzeń Kościoła stała się miejscem do rozmowy o ekologii. Przesłanie ekologiczne jest głęboko chrześcijańskie. I z niego wypływa.

Jak realizacja projektów będzie wyglądać w praktyce?

Poza zachętą do modlitwy, rozmowy, lektury encykliki, realizujemy konkretne działania projektowe. Jest możliwość powalczenia o dofinansowanie, prosimy o diagnozę waszego otoczenia, jaki zauważamy w nim problem ekologiczny i jak go rozwiązać. Może to być np. stworzenie społecznego ogrodu przy parafii, warsztaty, spotkania szkoleniowe na temat zero waste (styl życia polegający na jak najmniejszym generowaniu odpadów - dop. red.). Zakładamy, że działania staną się początkiem czegoś długofalowego. Jako wspólnota możemy wiele zmienić! Wszyscy chcemy żyć w przyjaznym świecie, ten cel może nas zintegrować.

Czy dbanie o ekologię wynika z katolicyzmu?

Absolutnie! To też wynika z chrztu. Ziemia została mi dana w zarząd. I będę z niego rozliczony. Chciałbym, by np. mój syn nadal mógł podziwiać bioróżnorodność. Stąd dbanie o Ziemię. Chcemy być głosem rozsądku. Być może za szybko i za daleko poszliśmy w postępie. Trzeba zrobić krok wstecz. Znaleźć czas na refleksję. Pismo Święte może być w tym ważną inspiracją.

Dziękuję za rozmowę.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Zamiast marudzić, wzięli sprawy w swoje ręce. Mieszkańcy Obywatelskiej wysprzątali osiedle w społecznej akcji [ZDJĘCIA]

Zielona Góra Przylep. Wspólne sobotnie sadzenie lasu stało się okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym [ZDJĘCIA, WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska