Zielona Góra. Mieszkańcy oburzeni postawą radnych i prezydenta. Piszą do wojewody, że zostali oszukani w sprawie schroniska dla zwierząt

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Warunki w schronisku dla bezdomnych zwierząt są tragiczne. Konieczna jest budowa nowego obiektu. Kwestią sporną pozostaje gdzie... Mariusz Kapała
O potrzebie nowego schroniska dla zwierząt mówi się od lat. Szukano nowej lokalizacji dla placówki. Tymczasem radni zdecydowali teraz o przystąpieniu do prac nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, by istniejące schronisko móc zmodernizować. Mieszkańcy ul. Szwajcarskiej i sąsiednich protestują. Uważają, że zostali oszukani. Wysłali pismo do wojewody…

Bezdomne zwierzęta potrzebują nowego miejsca. To, które jest obecnie nie jest na miarę XXI wieku. Jego stan techniczny jest tragiczny. Stąd od lat mówi się o konieczności budowy nowego schroniska. Powstała specjalna komisja, która zajęła się lokalizacją przyszłej placówki. Znaleziono ją w Zielonej Górze Nowym Kisielinie.

Jednak radni – po burzliwej dyskusji – zdecydowali, że nie będzie budowy nowego schroniska w nowym miejscu. Zmodernizowane zostanie obecnie. W ciągu dwóch lat. To tańsze i szybsze rozwiązanie – przekonywali zwolennicy remontu istniejącej placówki.
- To znowu będzie tylko łatanie dziur a nie budowa czegoś, co będzie służyć na wiele, wiele lat. Ze spalarnią, grzebowiskiem itd. – nie dawali za wygraną zwolennicy budowy schroniska w Zielonej Górze Nowym Kisielinie.

Zielona Góra. Mieszkańcy oburzeni postawą radnych i prezyden...

Koniec gadania, czas na modernizację schroniska dla zwierząt

Janusz Kubicki podsumował dyskusje: - Uwielbiam ludzi, którzy mają gęby pełne frazesów, a nie działają. Za dwa lata pójdziemy i zobaczymy, jak będzie wyglądało schronisko. Powinniśmy się dziś wstydzić, jak ono teraz wygląda i powinniśmy szybko to zmienić. Możemy powołać kolejną komisją i nic z tego nie wyniknie. Bo od gadania to nikomu nic nie przybyło i nie przybędzie. Żeby się nie skończyło tak jak w bajce „Przyjaciele” Krasickiego. Wszyscy jesteście przyjaciółmi zwierząt… wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły. Koniec gadania i za dwa lata zobaczymy…

Mieszkańcy piszą do wojewody w sprawie schroniska dla zwierząt

Decyzja podjęta na radzie, wzburzyła mieszkańców domów w pobliżu obcego schroniska. Napisali więc pismo do wojewody. Oto jego treść:
Niniejszym składamy wniosek o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego w sprawie uchwały Rady Miasta Zielona Góra Nr XL.664.2021 z dnia 27 kwietnia 2021r.
Jako mieszkańcy osiedla przy ul. Szwajcarskiej (ul. Szwajcarska, Kmicica, Ketlinga, Wolodyjowskiego, Skrzetuskiego) w Zielonej Górze, na terenie którego znajduje się Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, jesteśmy zbulwersowani przyjętą na sesji Rady Miasta w dniu 30.03.3021 propozycją Prezydenta Zielonej Gary o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego w celu modernizacji i rozbudowy, a właściwie budowy nowego schroniska, na niewielkiej działce przy ul. Szwajcarskiej, na której zlokalizowane jest schronisko obecnie.

Warunki w schronisku dla bezdomnych zwierząt są tragiczne. Konieczna jest budowa nowego obiektu. Kwestią sporną pozostaje gdzie...
Warunki w schronisku dla bezdomnych zwierząt są tragiczne. Konieczna jest budowa nowego obiektu. Kwestią sporną pozostaje gdzie... Mariusz Kapała

Po wielu latach walki o przeniesienie z naszego osiedla schroniska, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie domów dowiadujemy się, że pomimo długotrwałych prac specjalnie powołanej przez Rade Miasta Komisji mającej za zadanie znalezienie nowej, zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa lokalizacji dla schroniska, podjęto nieznaczną różnicą głosów radnych, uchwałę, w sprawie której składamy niniejszy wniosek.
Komisja radnych wytypowała nową lokalizację dla schroniska na terenie: Zielona Góra Nowy Kisielin, spełniającą wymogi przestrzenne i sanitarne oraz dobrze skomunikowaną_ (komunikacja miejska i kolejowa). Niestety rzeczowe argumenty części radnych nie zdołały przekonać zwolenników przyjętego rozwiązania, które jest niezgodne z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 czerwca 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt (Dziennik Ustaw nr 158, poz. 1657), które w paragrafie 1 określa, że schronisko dla zwierząt powinno być zlokalizowane w miejscu oddalonym co najmniej 150 metrów od siedzib ludzkich. Odległość najbliższych domów na naszym osiedlu od działki schroniska wynosi natomiast 70 metrów.

Mieszkańcy: rozbudowa schroniska będzie niezgodna z prawem

Pragniemy dodać, że już przed laty Urząd Miasta Zielona Góra wydał pozwolenie na budowę na naszym osiedlu wytwórni pasz dla zwierząt domowych na działce sąsiadującej ze schroniskiem, ale wyrok Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt Il SAIPo 2446100z dn. 13. listopada 201 Ir. unieważnił zaskarżoną przez nas decyzję Prezydenta Miasta Zielona Góra (nr RM-111-7331-312/2000 z dn. 12 maja 2000r.) o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla ww. fabryki, stwierdzając jej sprzeczność z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, a Wojewoda Lubuski decyzją nr IAB.V.E.Gem.7119/149/01 z dnia 20.11 9001. uchylił Inwestorowi pozwolenie na budowę tej wytwórni.
Przez kolejne lata składaliśmy petycje do Prezydenta Zielonej Góry, Rady Miasta Zielona Góra oraz służb weterynaryjnych i Sanepidu z prośbą o przeniesienie schroniska.
Niestety obietnice władz naszego miasta o przeniesieniu schroniska, z rosnącą z roku na rok liczbą przebywających w nim zwierząt, nie zostały zrealizowane.

Warunki w schronisku dla bezdomnych zwierząt są tragiczne. Konieczna jest budowa nowego obiektu. Kwestią sporną pozostaje gdzie...
Warunki w schronisku dla bezdomnych zwierząt są tragiczne. Konieczna jest budowa nowego obiektu. Kwestią sporną pozostaje gdzie... Mariusz Kapała

Obecna lokalizacja jest niezgodna z obowiązującymi przepisami oraz niezwykle uciążliwa dla mieszkańców naszego osiedla, ze względu na okropny hałas dobiegający dzień i noc ze schroniska, fetor, który szczególnie w lecie przy wschodnich wiatrach nie pozwala na otwarcie okna w domu, nadmierną liczbę much i gryzoni.
Warunki, w których przebywa, w przepełnionym schronisku, kilkaset psów i kilkadziesiąt kotów są również tragiczne. Nie ma mowy o zachowaniu obowiązujących wytycznych dla tego typu obiektów jak: właściwa kubatura uwzględniająca liczbę zwierząt, odpowiednie warunki sanitarne, spalarnia dla padłych zwierząt, grzebowisko).
Na ww. sesji Rady Miasta przyjęto rozwiązanie, która zupełnie nie załatwia przedstawionych problemów mieszkańców osiedla oraz zwierząt przebywających w schronisku przy ul. Szwajcarskiej.
Pragniemy też nadmienić, że sprawa dotycząca modernizacji schroniska nie była wcześniej ujęta w programie tej sesji Rady Miasta, a tym samym zostaliśmy pozbawieni możliwości przedstawienia swojego stanowiska w tak ważnej dla nas sprawie, a o podjętej uchwale dowiedzieliśmy się dwa dni temu z Internetu

Zobacz wideo ze schroniska dla zwierząt z 2018 roku:

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

On,i ci mieszkańcy osiedla przy Szwajcarskiej zostali tam na siłę przekwaterowani.

G
Gość

to prawda schronisko jest tam odkad pamietam a mam 55 lat wiedzieli gdzie sie budowali a teraz wyliczja jakies chore metry cwaniaki lepsze!!!

G
Gość

Tak się tylko zapytam retorycznie, czy jak budowaliście w tamtej okolicy domy to schronisko tam już było czy nie... ? Działki były tanie ze względu na sąsiedztwo to szybko się sprzedały a teraz sąsiedztwo wam nie odpowiada?

Dodaj ogłoszenie